16 Ramazan 1440 | 21 Mayıs 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

emniyet kemeri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Artık bütün sürücüler emniyette olacak
Kolluk kuvvetleri ile ticari araç sürücülerinin trafikte emniyet kemeri takmama muafiyeti son buluyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle polis ve asker ile şehir içinde taksi, dolmuş ve otobüs sürücüleri kemer takacak. Kemersiz, polise yakalanan 72 TL ceza ödeyecek.

Emniyet kemeri zararı önlüyor
Emniyet kemerinin etkileri hakkında yapılan araştırmalar, kemer kullananların önemli bir bölümünün kazayı zarar görmeden atlattığını gözler önüne seriyor.

Arka koltuk yüzde 29 daha güvenli
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, araştırmaların çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Sürücüler dikkat! Her an ceza alabilirsiniz
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafikte önemli bir düzenlemeyi hayata geçiriyor. Buna göre; emniyet kemeri başta olmak üzere kural ihlali yapan sürücülere MOBESE’den ceza kesilecek.

Bayramda ölümlü kazaların yüzde 52'si aşırı hızdan
İçişleri Bakanlığından, Kurban Bayramı'nda ölümlü kazaların yüzde 52'sinin sürücülerin "hız kurallarına uymaması" nedeniyle olduğu, kazalarda hayatını kaybeden 31 sürücüden 25'inin (yüzde 80) emniyet kemerinin takılı olmadığının tespit edildiği bildirildi.

Kemer, ağır yaralanma riskini yüzde 45 azaltıyor
Emniyet kemeri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma riskini yüzde 45 azaltıyor. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8'i hiç zarar görmeden kazayı atlatıyor. Kemer kullanmayanlarda bu oran yüzde 6,3. Emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerdeki ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre yüzde 40 daha az.

Can güvenliğini hiçe sayanlara uyarı ve ceza!
Ordu Valiliği, sahte emniyet kemeri tokalarının satışı ve kullanımını yasaklarken, yasağa uymayanlara 182 TL para cezası verileceği belirtildi.

Polisin gözü hız ve kemerde olacak
Türkiye’de kazaların büyük bölümünün hıza bağlı olarak gerçekleştiği belirtildi. Emniyet kemerinin takılı olmaması nedeniyle yaralanma ve ölümlü kazaların oldukça fazla yaşandığı, bütün sürücülerden emniyet kemerine ve hız konusuna dikkat etmelerini istendi.

'Hava yastığı, emniyet kemeri olmadan koruma sağlamaz'
Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, yeni model araçlarda hava yastıklarının emniyet kemerleri ile uyum içinde olduğunu belirterek, "Kaza anında araçtaki kişilerin daha az yara alması ya da yaralanmadan kurtulması için sadece hava yastığının açılması yeterli değil. Emniyet kemerinin de takılı olması gerekir" dedi.

Otobüslerde emniyet kemeri zorunlu oldu
Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, "şehirler arası otobüslerde yolcular için de emniyet kemeri kullanma zorunluluğu getirildi.

Emniyet kemeri kapsamı genişletildi
Yeni düzenlemeyle otobüslerden sonra taksi şoförlerine kolluk kuvvetlerinin sürücülerine de emniyet kemeri zorunluluğu getirildi.

Sürücülerin yüzde 56'sı emniyet kemeri takmıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü, ölüm ve yaralanma riskini azaltan emniyet kemeri kullanımıyla ilgili 81 ilin istatistiğini yaptı. Türkiye genelinde sürücülerin yüzde 43.6'sının, ön koltukta oturan yolculardan ise yüzde 35.9'unun emniyet kemeri taktığı belirlendi.

Türkiye Emniyet Kemeri Ve Çocuk Koltuğunu Tam Destekliyor
Küresel Yol Güvenliği Projesi’nin anket sonuçlarına göre, Türkiye’de halk, mevcut emniyet kemeri kanununun tüm araçları ve otobüsleri kapsayacak şekilde güçlendirilmesini istiyor ve emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanmamanın cezasının arttırılmasını kuvvetle destekliyor.

En çok trafik cezası emniyet kemerine kesildi
Trafik polisleri ve jandarma ekipleri 2014 yılında 13 milyon 618 bin 311 trafik cezası uyguladı. Sürücülere toplam 2 milyar 814 milyon 614 bin 66 lira trafik cezası kesildi. Sürücülerin en çok yaptığı hata sıralamasında ilk sırada emniyet kemeri takmama geliyor. Denetimlerde emniyet kemeri takmayan 533 bin 400 sürücüye 2 milyon 672 bin lira para cezası kesildi.

Gençler, trafikte sakin olmalı
Gençlerin hem sürücü, hem yaya, hem de yolcu olarak en fazla trafik kazalarından zarar gören grup olduğuna dikkat çeken Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, bu durumun sebeplerini kamuoyu ile paylaştı.