16 Muharrem 1441 | 15 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

internet Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ömür internette tükeniyor
Türkiye’de her 10 gencin 9’u sosyal medyada ve zamanlarının çoğunu sosyal medyada harcıyor. Gençlerin uyumadıkları zamanın yarısı sosyal paylaşım sitelerinde geçiyor.

Nette 'com, gov, org' tarih olacak
İnternette'com, gov, org' gibi uzantılar tamamen kalkıyor. Yeni uygulama 2012'de başlayacak. İnternette çatı alan adını ilk alan kira geliri elde edecek

Şifre belirlerken 'ince eleyin'
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın internet sitesinden derlenen bilgilere göre, internet bankacılığı, kredi kartı ve banka kartı işlemleri ile internet sitelerindeki hizmetlerden yararlanabilmek için gerekli olan en önemli hususlardan birisini, kullanıcı adı ve şifre sahibi olmak oluşturuyor.

Güvenli internet dönemi başlıyor
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Güvenli İnternet Hizmetinin, çocukların ve gençlerin internet üzerindeki bilgi kirliliğinden ve zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla ortaya çıkmış bir proje olduğunu belirtti.

İnternet bağımlıları polikliniği
Çağımızın olmazsa olmazı haline gelen internetin aşırı kullanımı boşanmalara, okuldan ve işten ayrılmalara sebep olabiliyor. İnternet bağımlılarına, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesinde (BRSHH) açılan İnternet Bağımlılığı Polikliniği hizmet veriyor.

Herkes istediği alan adı uzantısını alabilecek
Bugünden itibaren web adresi son eki olarak neredeyse her kelimeyi almak mümkün olacak. Yeni üst seviyede alan adı uzantıları hayatımızdaki yerini almaya hazırlanıyor. Bu değişim, 20 yılı aşkın zamandan sonra alan adı sistemindeki en büyük yenilik olacak.

İnternet kullanıcılarına 'unutulma hakkı'
Bundan böyle AB hukukuna yeni bir tabir giriyor: Unutulma hakkı... Avrupa Komisyonu, sosyal paylaşım sitelerine şahsi bilgilerini girenlerin eğer isterlerse gelecekte bu bilgilerin tümünün silindiğinden emin olabilmelerini istiyor.

'Çerez'le kişisel güvenlik tehdit ediliyor
Google’ın sayısı 60’ı bulan servisindeki gizlilik sözleşmelerini tek bir metin altında toplayıp “kabul et veya terk et” diyerek kullanıcıların imzasına açtığı yeni gizlilik sistemi ABD, Avrupa Birliği, Türkiye ve birçok ülkede tartışılmaya devam ediyor.

İnternetin hâkimi kim olacak?
ABD ve Rusya bu defa interneti paylaşamıyor. Rusya, internet kontrolünü BM’nin elinde tutmasını isterken ABD bu konudaki üstünlüğünü kaptırmak istemiyor.

İnternet çocukları zehirliyor
İnternet bağımlılığı tedavi gerektiren bir hastalık oldu. Aşırı kullanım, bireyleri düşünmekten alıkoyuyor, zihinde gerilemeye yol açıyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için zararı çok büyük. Sanal ortamla kişiliği değişenler, yalana çok rahat başvurabiliyor.

İnternete yüklenen fotoğraf sıkıntı doğurabilir
Yeni nesil birçok mobil cihaz, birçok bilgiyi fotoğrafın altında saklıyor.Uzmanlar, internete yüklenen fotoğrafların içerisine gizlenmiş bilgilerin daha sonra sorun olarak kullanıcının karşısına çıkabileceği uyarısında bulundular.

İnternetten fatura ödeyenler dikkat
‘Faturanız ödendi’ yazısına güvenmeyin. Faturalarının ödenmediğinin farkına varan cep telefonu kullanıcıları fatura ödeme sitelerine sahte bir kredi kartı numarası girince bu sitelerin aslında fatura ödemek için değil kredi kartı bilgilerini çalmak için hazırlandığını fark ettiler.

İnternette para saçtık!
İnternette yapılan harcamalarda işlem hacmi yılın ilk dört ayında 7 milyar 997 milyon liralık rekor bir rakama ulaşırken, internet kullanıcılarının 5’te biri online alışveriş yapıyor.

Her 100 kişiden 4'ü internete bağımlı
Türkiye'de internet bağımlılığı tedavisini yürüten iki merkez, AMATEM ve Üsküdar üniversitelerindeki birimlerin kurucusu Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, toplam internet kullanıcıları arasında her 100 kişiden 3 veya 4'ünde bu bağımlılığın görüldüğünü söyledi.

Sosyal medya herkesi izliyor
İsviçre merkezli siber güvenlik kuruluşu High-Tech Bridge, milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya sitelerinin kullanıcıları izlediğini ortaya koydu.