|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

UNICEF Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Dünya genelinde dört çocuktan biri aç
Dünya genelinde her dört çocuktan birinin yetersiz beslendiği ve ‘gizli açlık’ çektiği ortaya çıktı. BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in araştırmasına göre, yeryüzünde 165 milyon çocuk gizli açlığın tehdidi altında bulunuyor. Büyümeleri için yeterli gıdayı alamayan küçük çocuklar, bedensel ve ruhsal gelişmelerini tamamlayamıyor, hayatları boyunca birçok sorunla karşı karşıya kalıyor.

800 milyon insan bir damla suya muhtaç
BM'nin raporlarına göre yeryüzünde hala 800 milyon insan içme suyundan mahrum yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü ile UNICEF tarafından ortaklaşa hazırlanan bir rapora göre çoğu kırsal kesimde yaşayan yaklaşık 1.1 milyar insan tuvalet ihtiyacını açık havada gideriyor.

Yemen'de 1.3 milyon 'çocuk işçi'
Arap yarımadasının en fakir ülkesi Yemen'de, çocuk nüfusunun yaklaşık yüzde 17'si sokakta çalıştırılıyor. Arap yarımadasının en fakir ülkesi kabul edilen Yemen'de son yıllarda artan ekonomik darboğaz ve yoksulluk, beraberinde büyük bir ''çocuk işçiler ordusunu" getiriyor.

6.3 milyon çocuk hayatını kaybetti
BM Çocuk Fonu (UNICEF) raporuna göre dünyada geçen yıl, beş yaşın altındaki 6.3 milyon çocuk hayatını kaybetti. UNICEF, çocuk ölümlerinin engellenmesine ilişkin yıllık raporunu kamuoyuna açıkladı. Buna göre, geçen yıl dünya genelinde canlı doğan her bin çocuktan 46'sı hayatını kaybetti. Bu oran 1990 yılında binde 90 civarındaydı.

UNICEF yoksul çocuklar için Fransa'yı uyardı
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Fransa'da yoksulluk sınırında 3 milyondan fazla çocuğun yaşadığını duyurdu.

Ege Denizinde bu yıl 185 'çocuk sığınmacı' öldü
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü Sarah Crowe, Ege Denizi'nin bu yıl 185 sığınmacı çocuğa mezar olduğunu söyledi. Crowe, "Ege Denizi'nde bu yıl hayatını kaybeden her üç sığınmacıdan biri çocuk" dedi.

Her 10 çocuk sığınmacıdan 9'u refakatsiz
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bu yıl Kuzey Afrika üzerinden İtalya ve Avrupa'ya ulaşan göçmen ve sığınmacı her 10 çocuktan 9'unun refakatsiz olduğunu açıkladı.

İtalya'ya refakatsiz 20 bin sığınmacı çocuk
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 2016'da İtalya'ya deniz yoluyla refakatsiz 20 bin çocuğun ulaştığını ve bunun bir rekor olduğunu bildirdi.