|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Avustralya yangınlar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Avustralya'da rekor sıcak ve orman yangınları
Avustralya kavurucu yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. Ülkenin en büyük kentlerinden Melbourne’de 125 yıllık bir rekorun kırılması ve sıcaklığın 39 derece üstüne çıkması bekleniyor.

Sydney'de yangınların bilançosu ağır
Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde başlayan ve bir aydan fazla süredir söndürülemeyen yangınların bilançosu artıyor.

Avustralya'da rekor sıcaklık ve yangınlar sürüyor
Avustralya tarihinin en sıcak günlerini yaşıyor. Ülkede sıcaklık rekoru kırılırken havaların daha da ısınması bekleniyor. Yüksek sıcaklıklar ve şiddetli rüzgar Avustralya'nın dört bir yanında orman yangınlarını da tetikliyor.

Avustralya’daki yangınlar genişliyor
Avustralya’daki yangınlarda 10 milyon hektardan fazla yani yaklaşık Türkiye’nin sekizde biri kadar alan tamamen kül oldu. 25 kişi hayatını kaybetti. Hayvanlar açısından yangınların faturası ise kabarıyor.

Yangın sebebiyle Avustralya'daki elçilikler kapanıyor
Avustralya’da aylardır süren orman yangınları nedeniyle yetkililer kuru ve sıcak hava, şiddetli rüzgarlar ve hava kirliliğine karşı uyarılarda bulundu. Gelen uyarılarının ardından başkent Kanberra’da bulunan birçok ülkenin elçilikleri güvenlik nedeniyle bir süre elçiliklerini kapatma kararı aldıklarını duyurdu.

Avustralya'daki yangının dumanları Dünya'yı turluyor
Avustralya'da aylardır süren yangınların yol açtığı dumanların, Dünya'nın etrafında en az bir tur atabileceği belirtildi.

Avustralya'da yangınlar sürüyor
Avustralya'da önceki gün acil durum ilan edilen başkent bölgesinin güneyinde etkili olan yangın, 55 bin hektardan fazla alana yayıldı.

Avustralyalıların yüzde 75'i yangınlardan etkilendi
Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinde Eylül 2019'da başladıktan sonra Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde etkili olan orman yangınlarından halkın yüzde 75'inden fazlasının doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiği ortaya çıktı.