15 Şaban 1440 | 20 Nisan 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Yenilenebilir enerji Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Güneş enerjisi mi; Nükleer enerji mi?
Yenilenebilir enerjilere yaptığı yatırımlar sonucunda Almanya güneş santrallerinden 20 nükleer santrale eşdeğer elektrik üretti, dünya rekoruna imza attı. Alman hükümeti, Japonya'daki Fukuşima Dayiçi felaketi sonrasında nükleer enerjiye bağımlılığını azaltma yönünde adımlar attı, bazı santralleri kapattı.

'Yenilenebilir' yatırımları artıyor
Dünyada yenilenebilir enerjiye yatırımları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 2,11 artışla 279 milyar 800 milyon dolara yükseldi.

İrlanda ve Almanya kömürden uzaklaşıyor
Yenilenebilir enerjilerin gelişimi adına İrlanda, Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme Yasası’nı kabul ederek, fosil yakıtlara yapılan kamu yatırımlarını tamamen geri çekeceğini taahhüt eden ilk ülke olurken; Almanya’da 2018’in ilk altı ayında elektrik üretiminde yenilenebilir enerjilerin payı kömürü geride bıraktı.

Güneş enerjisi yatırımları artıyor
Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi anlaşıldıkça tüm dünyada adeta güneş enerjisi dönüşümü yaşanıyor. Güneşten elektrik üreten santrallar için Türkiye’de toplam 600 MW’lık lisans verildi.

Türkiye yeşil enerjide 28'inci
Türkiye, Dünya Bankası'nın raporuna göre yenilenebilir enerjide 111 ülke içinde 28'inci oldu. Bu alanda başı çeken Danimarka'yı ise Hollanda ve Almanya izledi.

Rüzgar enerjisinde yeni teknoloji dönemi
Yenilenebilir enerjilere geçişin önündeki en önemli problemlerden biri de yeşil enerjinin depolanması. Rüzgârdan elde edilen elektrik enerjisinin depolanaYenilenebilir enerjilere geçişin önündeki en önemli problemlerden biri de yeşil enerjinin depolanması. Rüzgârdan elde edilen elektrik enerjisi özel tesislerde depolanmaya elverişli metan gazına dönüştürülebiliyor.bilmesi için...

Kaya gazı bulguları henüz netleşmedi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye'nin enerji politikaları ve stratejilerinin başında yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geldiğini söyledi.

Türkiye ve Danimarka'dan enerji işbirliği
Türkiye ile Danimarka arasında arz güvenliği, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve atık yönetimi alanlarında karşılıklı, yararlı bir ortaklık geliştirilmesi amacıyla işbirliği anlaşması imzalandı.

Hedef yüzde 30 yenilenebilir enerji
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yenilenebilir enerji kaynakların payının 2023 yılında en az yüzde 30 düzeyinde olması, doğalgazın payının yüzde 30’a düşürülmesi ve nükleer enerjinin enerji arz kaynaklarına dahil edilmesinin hedeflendiğini bildirdi. Muş Milletvekili Demir Çelik’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Yıldız, 4,4 milyar ton rezerv ile Türkiye linyit rezervinin...

Yenilenebilir enerjide rüzgar öne çıktı
Türkiye'de bu yılın ilk çeyreğinde devreye giren 958 megavatlık elektrik üretim kapasitesinin yüzde 41'ini rüzgar enerjisi santralleri oluşturdu.

'Güneş ve rüzgarı ihraç edebilirsiniz'
Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, ülkemizde güneş enerjisi kullanımının hızlı bir biçimde arttırılmasıyla ilgili önemli destekler içeren YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) sürecinin başka bir fırsat daha barındırdığını belirtti.

Yenilenebilir enerjide özel sektöre atılım çağrısı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, kömür, rüzgar ve güneş enerjisi alanlarında standartlaşamama sorunu yaşandığını belirterek, özel sektör oyuncularının her yeni düzenleme için ek süre tanınması talebiyle kendilerine gelinmemesini istedi ve "Önden koşun" dedi.

Elektriğin yüzde 33’ü yenilenebilir enerjiden sağlandı
Yenilenebilir Enerji 2017: Küresel Durum Raporu’na göre Türkiye, 2016’da elektrik ihtiyacının 3’te 1’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı. Türkiye solar ısıtmada da dünya üçüncüsü oldu.

En hızlı büyüme %12 ile yenilenebilir enerjide!
Küresel enerji talebi geçtiğimiz yıl sadece yüzde 1 artarken, yenilenebilir enerji yüzde 12’lik artış ile tüm enerji kaynakları arasında en hızlı büyümeyi kaydetti.

Petrol şirketleri de yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor
Bir yandan elektrikli otomobillerin yükselişi, diğer yandan petrol fiyatlarında ve yenilenebilir enerji maliyetlerinde düşüş derken, birçok petrol şirketi son yıllarda rüzgâr ve güneş enerjisi gibi alanlara yönelmeye başladı.