19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

DNA Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sıcak asfalt işçinin DNA’sını bozuyor
ABD’de çevre ve iş sağlığı konulu araştırmaları yapan Türk professor Berrin Serdar, çatı ve yol asfaltında çalışan işçiler üzerinde yaptığı araştırmalarda ciddi boyutta DNA hasarı tesbit etti.

En detaylı DNA haritası çıkarıldı!
İnsan genomunun şimdiye kadarki en ayrıntılı analizini yayımlayan bilim adamları, genetik kodumuzun sanılandan çok daha büyük bir kısmının biyolojik olarak aktif olduğunu keşfetti.

Kanseri önlemek yerine arttırıyorlar
DNA sarmalını keşfeden nobel ödüllü ünlü biyolog James Watson, "Antioksidan hapları, ortaya çıkmasını engelledikleri kanserlerden daha fazla kansere yol açmış olabilir" şeklinde açıklama yaptı.

Egzersiz yapmak DNA’yı değiştiriyor
Düzenli yapılan 20 dakikalık egzersiz, genetik yapının değişmesini sağlayabiliyor. İsveç’in Stockholm Karolinska Enstitüsü’nde yapılan araştırmalarda, birkaç dakika durmaksızın ağır spor yapmanın kişinin DNA’sında somut değişimlere yol açtığı ortaya kondu.

Türk DNA'ları Rumların elinde
Kıbrıs'ta 1974 ve öncesi çatışmalarda ölen Türk ve Rumların kemiklerini çıkaran komitenin topladığı DNA'ların paylaşılmaması krize neden oldu.

Gıda boyaları, DNA’nızı bozabilir
Sakarya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma renklendirici olarak kullanılan katkı maddelerinin zararlarını ortaya koydu

Telefon dalgaları DNA yapısını bozuyor
Ukrayna'daki Bilim Üniversitesi'nde araştırmalarını sürdüren bilim insanı Igor Yakymenko, yaptığı son deneylerde telefonların yaydığı radyasyonun DNA'nın yapısını bozduğunu kesin olarak kanıtladığını duyurdu.