|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yem Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
GDO’lu yem tarımı vuracak
Biyogüvenlik Kurulu’nun aralık ayında 13 GDO’lu mısır çeşidine hayvan yemi olarak ithalat izin vermesi ile tartışma yeniden alevlendi. Hayvancılık sektörü neredeyse bitme noktasına gelen Türkiye’de GDO’lu yem kullanımı hem insan sağlığı, hem hayvan sağlığı hem de tarım açısından soru işaretleri taşıyor. Yapılan araştırmalar GDO’lu yemin büyük bölümünün sindirilmeden vücuttan atıldığını gösteriyor.

Yem için kullanılan GDO'nun toleransı genişletildi
Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklikte "GDO Bulaşanı" tanımına yer verildi ve "Analiz sonucunda üründe yüzde 0.9 ve altında GDO tespit edilmesi halinde bu durum GDO bulaşanı olarak değerlendirilir" denildi. İşte bu ifadeler "gıdada GDO tartışmasının" ana temasını oluşturdu.

Yemler GDO’lu mu?
Ziraat Mühendisleri Teknik Kongresi’nin sonuç bildirgesinden tarım sektörüyle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Hazırlanan rapora göre, beyaz et ve yumurta üretiminde dünyanın ilk on sıralamasında yer alan Türkiye’de gelişme gösteren bu sektör, birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Rapora göre, yem hammaddeleri büyük oranda GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) içeriyor.

Çiftçiye gübre ve yem desteği
Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, yemde yüzde 8, gübrede yüzde 18 olan KDV 1'e indirildi. Çiftçi ve besicinin üzerinden büyük bir yükü alacak kararla birlikte et ve tarım ürünleri fiyatlarında yüzde 8-15 arası düşüş, tarım üretiminde ise artış olması bekleniyor.