|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İmar barışı  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İmar barışı ciddi kaynak sağlayacak
imar ve iskân sorununun çözümünde sona yaklaşıldı. Önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin "Bir hafta içinde 'imar barışı' Meclis'e gelecek" açıklamasının ardından detaylar netleşti.

İmar barışı detayları
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren imar barışında yol haritası netleşti. 31 Aralık 2017 sonrası yapılan konutlar yararlanamayacak. Yaklaşık 12 milyon konutun mülkiyet, imar, ruhsat sorunu çözülecek.

Yapılandırma paketi TBMM'ye gönderildi
TBMM’ye sunulan düzenlemeyle vergi borcu yapılandırması bir kez daha Türkiye’nin gündemine gelecek. Düzenlemeye göre, 31 Mart 2018 tarihi esas alınmak üzere vergi ve prim alacakları da kapsamda.

İmar barışında Boğaz istisnası
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Boğazı’nda bulunan yapıların imar barışı kapsamı dışında tutulması gerektiğini belirterek, “Boğaz’ın öngörünümünde kalan kısımlar bundan muaf olsunlar. Yani istisna maddesi olarak gelsin, bu haktan istifade edemesinler” dedi.

'İmar Barışı'nın usul ve esasları belli oldu
Çevre ve Şehircilik ile Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlanan, "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar" başlıklı tebliğ, kamuoyunda bilinen ismiyle 'İmar Barışı', yürürlüğe girdi.

İmar barışına başvuru 500 bine yaklaştı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan İmar barışı düzenlemesine 10 günde 492 bin 869 kişi başvurdu.

İmar barışında ödeme takvimi
Türkiye genelindeki 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen ve ‘imar barışı’ olarak bilinen ‘Yapı Kayıt Belgesi’ne başvurular 12 günde 500 bini aşarken, ödeme sistemi de faaliyete geçti. Başvurusunu tamamlayanlar kayıt sırasında verilen başvuru numarası ile ödeme yapabilecek.

İmar barışında 54 bin yapı kayıt belgesi verildi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı düzenlemesi kapsamında 54 bin yapı için yapı kayıt belgesi verildiğini bildirdi.

İmar Barışı için 6 aylık süre daha
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 8 Haziran’da yürürlüğe girip 31 Aralık’ta sona erecek İmar Barışı başvurularını 6 ay daha uzattı. Bakan Murat Kurum, 28 Aralık’ta yaptığı açıklamada yaklaşık 9 milyon 500 bin kişinin İmar Barışı’ndan faydalandığını söylemiş, 14 milyar liralık tahsilat yapıldığı bilgisini paylaşmıştı.