5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

işsizlik sigortası Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yeni kıdem tazminatı sistemi
Kıdem tazminatı için öngörülen fon sistemi bir süredir tartışılırken, yeni sistemin detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte yeni kıdem tazminatı sistemi ve bu sistemin avantajları, dezavantajları:

İşsizlik sigortasındaki sayı 12 milyonu aştı
Prim kesintisinin yapılmaya başlandığı 2000 yılında yaklaşık 5 milyon olan işsizlik sigortası kapsamındaki sigortalı sayısı 12 milyonu aştı.

İşsizlik ödeneği artıyor
İşsizlik Sigortası'na 6 ayda 50 bin kişinin başvurması bakanlığı harekete geçirdi. Yeni düzenlemeyle ödenekte şartlar esnetiliyor. Bu yılın ilk 6 ayında 49 ilden 50 bin kişinin başvurduğu işsizlik ödeneğinde şartlar esnetiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, fonun işlevini artırmak için yeni düzenlemelere gidecek.

Esnaf da 'işsizlik sigortası' istiyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Palandöken, esnaf ve sanatkârlar için de işsizlik fonu istedi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, acilen esnaf ve sanatkârlar için de işsizlik fonu oluşturulması gerektiğini söyledi.

İşsizlik Sigortası Fonu’nda işsizlikle mücadelenin payı yükseldi
Bakanlar Kurulu, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun, işsizlik sigortası fonunun kullanım alanlarını düzenleyen 48’inci maddesindeki yetkisini kullanarak, fon gelirlerinin istihdamı artırmak için ayrılacak oranı yüzde 30’den yüzde 50’ye yükseltti.

Asgari ücret sonrası işsizlik maaşı arttı
Asgari ücretteki yüzde 30’luk artış, İşsizlik Sigortası’ndan para alanları da etkiledi. İşsizlik maaşının üst sınırı bin 19 liradan bin 318 liraya çıktı.