17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Deniz üstü rüzgâr enerjisi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Deniz üstüne rüzgâr santrali kurulacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 1200 megavat kapasiteyle kurulacak Türkiye’nin ilk deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi santrali için son başvuru tarihi 23 Ekim 2018 olarak açıklandı.

Avrupa'da deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesi arttı
Avrupa'da deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi kurulu gücü, geçen yıl eklenen 2 bin 600 megavat kapasiteyle toplamda 18 bin 500 megavata ulaştı.

Deniz üstü rüzgâr enerjisinde Ege önde
Türkiye’nin deniz üzerine kurulacak ilk rüzgâr santrali projesinde sona gelindi. Yatırım adresinde rüzgâr potansiyeli ile ünlü Ege Denizi öne çıkıyor.

Denizde rüzgar için 3 yer belirlendi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca bu yıl ihalesi planlanan, Türkiye’nin ise ilk off - shore (deniz üstü) rüzgâr Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) santrali olma özelliğini taşıyacak proje için Saros, Kıyıköy ve Gelibolu aday bölgeler olarak belirlendi.

'Yenilenebilirde fırsat kaçmasın'
Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Son 5 yılda yenilenebilir enerjideki kapasite artışında Türkiye, Almanya ve İngiltere’nin ardından Avrupa’da üçüncü konumda. Bu alanda çok başarılı sayılan İspanya ve Fransa gibi ülkeleri geride bırakmak çok önemli” dedi.