28 Recep 1438 | 25 Nisan 2017 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Özbekistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Orta Asya’daki su sorununda adımı Özbekistan attı
Özbekistan'ın komşularıyla ilişkilerini düzeltme hamlesi Orta Asya'da uzun yıllardır devam eden su sorunundaki bir hareketlenme olarak yorumlandı.

Özbekistan'dan yabancı şirketlere vergi imtiyazı
Özbekistan'da 1998 yılında kabul edilen Yabancı Yatırımlar Yasasında yapılan değişikliğe göre, yabancı sermaye ile yeniden üretim şirketi olarak kurulacak işletmeler, vergi ödemelerini 5 yıl boyunca kuruldukları tarihte yürürlükte olan oranlarda ödeme hakkına sahip olacak.

Özbekistan İngilizlere hava sahasını açıyor
Özbekistan senatosu, Afganistan’da askeri birlik bulunduran İngiltere için hava sahasını açtı. Özbekistan parlamentosunun üst kanadı Senato, İngiltere silahlı kuvvetlerine ait askeri uçaklarının hava sahasını kullanarak transit geçişlerine izin verilmesi doğrultusundaki kararı kabul etti.

Özbekistan'da toplu iftar yasağı!
Orta Asya'nın yasaklar ülkesi Özbekistan'da devlet kurumlarında çalışan memurların toplu iftarlara katılması yasaklandı.

Özbekistan'da fast-food'a yasak
Özbekistan Sağlık Bakanlığı, çocukların sağlığına zarar verdiği gerekçesi ile okularda ve okul yakınlarında fast food satışını yasakladı. Yasak kapsamında okularda ve okulara yakın yerlerde hamburger, döner, pizza, sandviç ve tost gibi yiyecekler satılamayacak.

Özbekistan da Kazakistan'ın yolunda
Özbekistan yönetimi camilerdeki faaliyetleri kontrol altında tutabilmek için camileri kamera ile izleyecek. Pilot bölge olarak seçilen ülkenin doğusundaki Namangan şehrinde ilk etapta 30 camiye kameralar yerleştirildi. Özbek basınında yer alan haberlere göre kısa süre içerisinde ülkedeki tüm camilere kamera konulacak.

Özbekistan, Hindistan'a uranyum satıyor
Özbekistan, Güney Kore'den sonra Hindistan'a da uranyum satmak üzere anlaşmaya vardı, beş yıl içerisinde iki bin ton uranyum satacak. Özbekistan ve Hindistan, uranyum ticareti ile ilgili bir anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Özbekistan, Hindistan'a beş yıl içerisinde iki bin ton uranyum satacak.

Özbekistan'dan 'Uluslararası İslam Araştırma merkezi' teklifi
Özbekistan geçici Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev (Shavkat Mirziyayev), İslam dininin değerlerini koruma ve İslam dünyası düşünürlerin başarılarını teşvik etme çağrısı yaptı.

Özbekler ve Kırgızlar 25 yıllık sorunu çözdü
Özbekistan ve Kırgızistan hükumetleri tarafından kurulan ortak çalışma grubunun, tartışmalı 7 sınır noktası konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.