8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Liselere geçiş Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
LGS sonuçları açıklandı
Liselere geçişte bu yıl ilk kez uygulanan merkezi sınavın sonuçları açıklandı. Öğrenciler, bakanlığın internet adresinden erişime açılan sonuçlara T.C. kimlik numarası ve doğum tarihini girerek ulaşabilecek.

Liselere geçiş tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı
Milli Eğitim Bakanlığınca, liselere geçiş sistemine ilişkin tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Kılavuza göre, tercih işlemi, e-okul adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek.

Liselere geçişte yeni model
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liselere geçişteki yeni sistemi açıkladı. Yılmaz, "Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek." dedi.

Liselere geçişte yeni ayrıntılar
TEOG’un yerine uygulanacak mahalli yerleştirmede kendisine en yakın 5 okulu seçip hiçbir tercihine giremeyen öğrenciler, boş kalan kontenjanlar için nakil isteğinde bulunabilecek.

Meslek liselerine geçiş kolaylığı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca değiştirilen lise geçiş sınavında, “meslek liseliler için yapılan özel bir düzenleme” ortaya çıktı. Başarı düzeyi ve eğitim hizmet süresiyle öne çıkan okulların, “nitelikli lise” statüsüne alınacak olmasına karşılık, meslek liseliler için de 10. sınıfta farklı liselere geçişin önü açılacak.

LGS’de yerleşemeyen öğrenciler için yeni formüller
Liselere geçişte TEOG yerine getirilen ve bu yıl ilk kez uygulanan yeni sistemde, merkezi sınav ve yerel yerleştirme tercihlerine göre yapılan yerleştirmelerin sonuçları önceki gün açıklandı.

Liselere geçişte küçük yaş ve okula devamlılık kriteri
Yeni liseye yerleştirme sisteminde Ortaokul Başarı Puanı’nın (OBP) ardından ikinci kriter yaş olarak belirlendi.

Liselere geçiş modeli netleşiyor
MEB, TEOG'un kaldırılmasının ardından liselere geçişle ilgili hazırladığı çalışmanın detaylarını tamamladı. Yeni eğitim modelinde öğrencilerin yüzde 90'ı "yerli yerleştirme"yle mahallesindeki okula yerleştirilecek. Yüzde 10'lu dilim için de merkezi sınav yapılacak. Sınavlı ve sınavsız öğrenci alacak liselerin belirlenmesiyle ilgili çalışma da sona erdi.