7 Recep 1439 | 25 Mart 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Yükseköğretim Kurumları Sınavı  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Üniversiteye girişte yeni sistem açıklandı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği üniversiteye giriş sistemine ilişkin düzenlemeleri basın toplantısıyla açıkladı. Saraç, yeni sistemde aksayan tarafları giderecek ve öğrenci üzerindeki stresin azaltılmasını hedefleyen bir sistemin gerekli olduğunu söyledi.

Sınavlarda 15 dakika kuralı kaldırılıyor
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YSK) ilişkin her türlü hazırlığı yaptıklarını belirterek, "Sınava başvuru mart ayı içinde yapılacak. Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018." dedi.

YKS'nin detayları belli oldu
Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanının, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınarak hesaplanmasına karar verildi.

'YKS ile konsept değişikliği yapılıyor'
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sistemin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) yapılan revizyona ilişkin Saraç, notu bilmeden ikinci oturuma girilmesine ilişkin eleştirileri anlamlı bulduklarını ifade etti.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na başvuru ücretleri belli oldu
ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndaki oturumlar için başvuru ücretini belirledi. Üniversiteye girişte 23 Haziran 2018 Cumartesi günü uygulanacak birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 24 Haziran 2018 Pazar günü uygulanacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile aynı gün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na başvuru ücreti 50'şer lira oldu.

Yüksekokulların puan türü değişti
YKS Kılavuzu’nun açıklanmasıyla 4 yıllık yüksekokulların puan türlerinin değiştiği görüldü. Önceki yıllarda birinci basamak sınavıyla girilen yüksekokullar için bu yıl ikinci basamak sınavında oluşacak puanlar geçerli olacak.

YKS başvuruları yarın sona erecek
Üniversiteye girişte ilk kez uygulanacak ve 23-24 Haziran'da yapılacak 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na başvuruların yarın sona ereceği bildirildi.