|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Yükseköğretim Kurumları Sınavı  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
YKS sınavı bir hafta ertelendi
24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacağı açıklandı

YKS için derslere göre çalışma önerileri
YKS'ye bir aydan az kaldı. Yaklaşık 2 milyon aday, son hazırlıklarını yapıyor. Peki hatayı en aza indirmek için hangi derste nelere dikkat etmeli? Adayların en çok yanlış yaptığı konular neler?

YKS puanlama sistemi
YKS’de puanlama sistemi değişti. Asgari puan şartlarında kolaylık sağlandı. TYT’de yalnızca 15 Türkçe netiyle bile 150 puan barajı aşılabilecek.

Temel yeterlilik sınavında 'yorumlama gücü' öne çıkacak
YKS’ye 10 gün kaldı. Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni sistemle ilgili yayınlanan örnek sorularda göze çarpan en önemli nokta, ‘yorumlama yeteneği’ne ağırlık verilmesiydi. Yani başarının yolu ondan geçiyor. Peki, bu yeteneği geliştirmek için neler yapılabilir?

YKS’de 2 milyon aday yarışacak
Üniversiteye girişin anahtarı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu yıl ilk kez uygulanıyor. 2.3 milyon adayın katılacağı sınavın ilk oturumu yarın, ikinci oturumu pazar günü yapılacak.

Üniversite sınavı maratonu tamamlandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dün tamamlandı. Sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak YKS'de önceki gün Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) giren adaylar dün de Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil testine katıldı.

YKS Sonuçları yarın açıklanacak
Üniversite adaylarının sınav sonuçları ise yarın Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanacak.

YKS sonuçları açıklandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden erişime açıldı. Adaylar sonuçlara TC Kimlik Numaraları ve ÖSYM aday şifreleri ile erişebiliyor.

YKS sonuçlarında başarı durumu
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adayların 4’te 1’i 150 barajı için gerekli olan ortalama 15 neti çıkaramadı. Bu adayların 41 bin 281’i ise yarım net bile yapamayarak ‘sıfır’ çekti.

Üniversiteye girişte yeni sistem açıklandı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği üniversiteye giriş sistemine ilişkin düzenlemeleri basın toplantısıyla açıkladı. Saraç, yeni sistemde aksayan tarafları giderecek ve öğrenci üzerindeki stresin azaltılmasını hedefleyen bir sistemin gerekli olduğunu söyledi.

Sınavlarda 15 dakika kuralı kaldırılıyor
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YSK) ilişkin her türlü hazırlığı yaptıklarını belirterek, "Sınava başvuru mart ayı içinde yapılacak. Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018." dedi.

YKS'nin detayları belli oldu
Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanının, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınarak hesaplanmasına karar verildi.

'YKS ile konsept değişikliği yapılıyor'
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sistemin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) yapılan revizyona ilişkin Saraç, notu bilmeden ikinci oturuma girilmesine ilişkin eleştirileri anlamlı bulduklarını ifade etti.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na başvuru ücretleri belli oldu
ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndaki oturumlar için başvuru ücretini belirledi. Üniversiteye girişte 23 Haziran 2018 Cumartesi günü uygulanacak birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 24 Haziran 2018 Pazar günü uygulanacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile aynı gün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na başvuru ücreti 50'şer lira oldu.

Yüksekokulların puan türü değişti
YKS Kılavuzu’nun açıklanmasıyla 4 yıllık yüksekokulların puan türlerinin değiştiği görüldü. Önceki yıllarda birinci basamak sınavıyla girilen yüksekokullar için bu yıl ikinci basamak sınavında oluşacak puanlar geçerli olacak.