23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Yükseköğretim Kurumları Sınavı  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
YKS sınavı bir hafta ertelendi
24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacağı açıklandı

YKS için derslere göre çalışma önerileri
YKS'ye bir aydan az kaldı. Yaklaşık 2 milyon aday, son hazırlıklarını yapıyor. Peki hatayı en aza indirmek için hangi derste nelere dikkat etmeli? Adayların en çok yanlış yaptığı konular neler?

YKS puanlama sistemi
YKS’de puanlama sistemi değişti. Asgari puan şartlarında kolaylık sağlandı. TYT’de yalnızca 15 Türkçe netiyle bile 150 puan barajı aşılabilecek.

Temel yeterlilik sınavında 'yorumlama gücü' öne çıkacak
YKS’ye 10 gün kaldı. Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni sistemle ilgili yayınlanan örnek sorularda göze çarpan en önemli nokta, ‘yorumlama yeteneği’ne ağırlık verilmesiydi. Yani başarının yolu ondan geçiyor. Peki, bu yeteneği geliştirmek için neler yapılabilir?

YKS’de 2 milyon aday yarışacak
Üniversiteye girişin anahtarı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu yıl ilk kez uygulanıyor. 2.3 milyon adayın katılacağı sınavın ilk oturumu yarın, ikinci oturumu pazar günü yapılacak.

Üniversite sınavı maratonu tamamlandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dün tamamlandı. Sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak YKS'de önceki gün Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) giren adaylar dün de Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil testine katıldı.

YKS Sonuçları yarın açıklanacak
Üniversite adaylarının sınav sonuçları ise yarın Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanacak.

YKS sonuçları açıklandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden erişime açıldı. Adaylar sonuçlara TC Kimlik Numaraları ve ÖSYM aday şifreleri ile erişebiliyor.

YKS sonuçlarında başarı durumu
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adayların 4’te 1’i 150 barajı için gerekli olan ortalama 15 neti çıkaramadı. Bu adayların 41 bin 281’i ise yarım net bile yapamayarak ‘sıfır’ çekti.

YKS’de barajlar değişti, boş kontenjanlar azalacak
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik, öğretmenlik programlarındaki başarı sırası barajlarının değiştirilmesi, 7-14 Ağustos’ta tercihlerini yapacak adayları etkileyecek.

YKS tercih başvuruları bugün sona eriyor
31 Temmuz'da açıklanan 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ardından tercih telaşı başlamıştı. 7 Ağustos'ta başlatılan üniversite tercih süreci ise 14 Ağustos Salı günü yani bugün saat 23.59'da sona erecek. ÖSYM, bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı

Üniversite sınavı hazırlığında puan stratejisi
Bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı 15-16 Haziran’da yapılacak. 2017’de Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi’nin puana etkisinin farklı olduğunu hatırlatan uzmanlar, adaylara buna göre hazırlık stratejisi oluşturmasını öneriyor. Başarı için hedef, kararlılık ve zaman yönetiminin şart olduğunu da vurguluyorlar.

YKS’de matematik belirleyici olacak
İlk kez bu yıl düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için adaylar hazırlığa başladı. İki oturumdan oluşacak YKS bu yıl 15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak.

YKS’ye bir ay kala adaylara önemli hatırlatmalar
Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bir ay kaldı. Uzmanlar, adaylara son ayda bol bol deneme çözmelerini öneriyor. Ancak sadece çözmek yetmez, yapılamayan soruları kontrol edip, analiz etmek de önemli.

Üniversiteye girişte yeni sistem açıklandı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği üniversiteye giriş sistemine ilişkin düzenlemeleri basın toplantısıyla açıkladı. Saraç, yeni sistemde aksayan tarafları giderecek ve öğrenci üzerindeki stresin azaltılmasını hedefleyen bir sistemin gerekli olduğunu söyledi.