13 Cemaziyelevvel 1440 | 20 Ocak 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Brexit süreci Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Brexit sürecinde üç aşamalı plan
İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmasıyla (Brexit) ilgili görüşmeler dün Brüksel'de başladı. Zorlu geçmesi beklenen müzakere sürecini başlatmak için İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ve AB'nin Başmüzakerecisi Fransız Michel Barnier Brüksel'deki Avrupa Komisyonu binasında bir araya geldi.

Birleşik Krallık'ta İrlanda pasaportuna talep arttı
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) kararı almasından bu yana İrlanda pasaportu için yapılan başvuruların yüzde 50 arttığı bildirildi.

Brexit için yeni süreç
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, "İngiltere'nin geçiş sürecinde tek piyasa ve Gümrük Birliği gibi tüm AB kural ve yükümlülüklerine saygı göstermesi gerektiğine dikkati çekerek, "AB'nin bütün kuralları geçiş sürecinde İngiltere'de uygulanmalı" ifadesini kullandı.

İngilizler Brexit'i anlamadı!
İngiltere'de yapılan bir araştırma, ülkede halkın büyük bölümünün Brexit sürecini anlamadığını ve hükümetin amaçları konusunda fikir sahibi olmadığını ortaya koydu. İngilizlerin Brexit konusunda kafası oldukça karışık. Ankete göre, İngilizlerin dörtte üçü Başbakan Theresa May'in AB ile müzakerelerdeki amaçlarını bilmiyor.

‘Brexit’ düğümü çözülemiyor
İngiltere’nin AB’den çıkmasına 6 ay kala tartışmalar giderek yoğunlaşıyor. Londra ile Brüksel arasındaki müzakerelerde henüz anlaşmaya varılamadı. Yeni bir referandumdan AB’den anlaşmalı bir şekilde ayrılmaya ya da yeni bir erken seçime kadar bir dizi kriz senaryosu Ada'nın gündemini meşgul ediyor.

İngiltere'nin Brexit sonrası B planı yok
İngiltere Ulusal Denetim Ofisi (NOA) yayınladığı "Birleşik Krallık sınırı: AB'den çıkış için hazırlıksızlık" başlıklı raporunda, 29 Mart'ta bir Brexit anlaşmasının yürürlüğe girmemesi olasılığına karşı İngiltere'nin etkin sınır operasyonlarını ortaya koyacak yeterli zamanı olmadığını, bunun bedelini şirketlerin ödeyeceklerini bildirdi.

Brexit süreci belirsizliklerle dolu birinci yılında
Önceki yıl yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oranındaki oyla AB’den ayrılma kararı alan İngiltere, geçen yıl 29 Mart’ta Lizbon Anlaşması'nın birlikten ayrılmayı düzenleyen 50. maddesini işleterek süreci resmen başlattı.