9 Şaban 1441 | 2 Nisan 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Elektronik atık  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İkinci elde kişisel bilgilerinizi nasıl korursunuz?
Elektronik atık uzmanları, bilgisayar, cep telefonu ve tabletlere ait değerli parçaların, uygun imha metotları kullanılmadan kayıtlı kişisel bilgilerle ikinci el olarak satılması durumunda bilgi güvenliği sıkıntısı yaşanabileceğini bildirdi.

Her bin ton telefondan 1 kilo altın çıkıyor
Çevre Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakanlığın çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla buzdolaplarından cep telefonlarına, küçük ev aletlerinden oyuncak ve tıbbi cihazlara kadar geniş bir yelpazede elektrikli ve elektronik eşyaların geri dönüşümüne yönelik çalışmaları sürüyor.

Elektronik atık miktarı 44,7 milyon metrik tona ulaştı
“Global E-Atık Monitörü 2017” isimli araştırmaya göre, dünya genelinde 2016'da televizyon, buzdolabı, cep telefonu ve diğer elektrikli ürünlerden oluşan elektronik atık miktarı 44,7 milyon metrik tona ulaştı.

2017’de 55 milyar dolar değerinde elektronik atık çöpe gitti
Elektronik cihazların hayatımızdaki yeri artarken, kullanım ömürleri giderek kısalıyor. Örneğin bir bilgisayarın ya da cep telfonunun ortalama ömrü ikibinli yılların başında 4-5 yıl iken günümüzde 2 yıla kadar düştü. Eski elektronik eşyalar ise çöpe gidiyor.

Her yıl 500 bin ton e-atık üretiliyor
Beyaz eşyadan cep telefonuna, tabletten çamaşır makinesine kadar hepimizin evi elektronik eşyalarla dolu. Prize takarak kullandığımız ve şarj edilebilir her şey elektronik atık olarak değerlendiriliyor.

Kamerun'dan Fransa'ya e-atık iadesi
Gelişmiş ülkelerin elektronik atıklarını gönderdiği Afrika ülkelerinden Kamerun'da son 4 yılda 66 bin elektronik atık toplandığı, bunların 51 bin tonunun menşe ülke Fransa'ya iade edildiği bildirildi.