16 Rebi'ül-evvel 1441 | 13 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Siber saldırı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Siber saldırıya karşı 28 bin kullanıcı uyarıldı
Dünya genelinde 150 ülkeye yayılan adlı siber saldırı öncesi Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) aylar öncesinden zafiyeti tespit ederek sisteminde açık bulunan 28 bin 79 kullanıcıyı uyardı.

2. büyük siber saldırı
Geçen ay, işletim sistemlerindeki bir açıktan faydalanarak 74 ülkedeki bilgisayarları ‘WannaCry’ adındaki zararlı yazılımla kilitleyen korsanlar, bu kez farklı bir saldırı türüyle birçok ülkeyi etkilemeyi başardı.

BTK uyardı: e-postalarınıza gelen bu ekleri açmayın
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), küresel siber saldırılardan etkilenmemek için işletim sistemlerinde güncellemelerin ve güvenlik yamalarının yapılması, güncel bir antivirüs kullanılması, phishing e-postalarına karşı dikkatli olunması ve eklerinin açılmaması uyarısında bulunuldu.

İran: Siber saldırıyı önledik
İran sivil savunma yetkilileri ülkede bir elektrik santralini ve diğer bazı sanayileri hedef alan bir virüs saldırısı gerçekleştirildiğini açıkladı. Yetkililer Stuxnet bilgisayar virüsüyle yapılan saldırının bertaraf edildiğini ve ülkeye yayılmasının engellendiğini duyurdu.

Siber saldırılar için ortak program
Kamunun önemli kurumları, siber saldırılara yani bilişim saldırılarına maruz kaldı. 41 kurumun bilgisayar sistemini çökerten saldırıya ilişkin konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "artık dünyada bu tür tehditler sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın başını ağrıtacak duruma geldi, yakında siber güvenlik eylem planını hayata geçireceğiz" dedi.

ABD’de idam cezası bile istenebilir
Siber saldırılarla ilgili yargı süreci ABD’de de tartışma yaratan bir konu. Yargılamayı hangi kurumun yürüteceği, saldırının nerede düzenlendiğine göre değişiyor ve uzmanlara göre bunu belirlemek hiç de kolay değil.

Stratejik kurumlarda siber saldırı alarmı
Artan siber saldırılarına karşı devletin zirvesi alarma geçti. Oluşturduğu uzman bir ekiple çalışmalara başlayan TÜBİTAK, Türkiye’nin en stratejik kurumlarının envanterini çıkardı.

Her gün 75 bin siber saldırı oluyor
Türkiye’de günde ortalama 75 bin siber saldırı düzenleniyor. En fazla saldırıya maruz kalan kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı geliyor. Son yıllarda kullanıcıların yoğun olarak talep gösterdiği akıllı cihazlar, siber suçluların yeni hedefi haline geldi.

Akıllı evler, telefonlar, şirketler risk altında
İnternetin bağlı olduğu tüm akıllı cihazların siber saldırılara açık olduğunu söyleyen bir antivirüs güvenlik şirketinin Türkiye Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, ‘Giderek yaygınlaşan akıllı araba, ev ve siteler büyük risk altında. Güvenlik önleminiz yoksa arabanızda, evinizde kilitli kalabilirsiniz” diyor

'Siber tehdit' büyüyor, Türkiye de saldırılan ülkeler listesinde
Akıllı cihaz penetrasyonunun artmasıyla siber saldırılar da artıyor. Türkiye en çok siber saldırıya uğrayan ülkeler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Global listede, ABD, Çin, Almanya, İngiltere, Brezilya, İspanya, İtalya ve Fransa'dan sonra 9'uncu sırada. 2014 Threat Landscape Report’a göre; Türkiye’deki bilgisayarların yüzde 45’i siber saldırıya uğruyor.

İnternette en fazla siber saldırı Türkiye’de yapılıyor
Bilgisayar güvenlik şirketi Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, dünyada geçen yıl 550 milyon kez siber saldırı gerçekleştiğini, en büyük saldırıların da Türkiye’de olduğunu belirtti. Akkoyunlu, dünyada siber saldırıların her yıl 100-200 milyon kez arttığını ifade ederek, "2015 yılında bu siber saldırılar daha da artacak. Dünyada en fazla siber saldırı Türkiye’de gerçekleşiyor.

Siber zorbalık
Siber zorbalık teknoloji kullanılarak yapılan zorbalıktır. Bu sorun son yıllarda özellikle genç bireyler üzerinde yıkıcı etki oluşturmaktadır.

Siber saldırılar artarak sürüyor
Dünyada siber saldırılar her yıl 100- 200 milyon kez artıyor. Yapılan araştırmalara göre 2015’te siber saldırılar daha da artacak. Dünyada en fazla siber saldırı Türkiye’de gerçekleşiyor.

e-saldırıda rahat nefes alındı
Türkiye’deki 400 bine yakın “.tr” uzantılı internet sitesine 14 Aralık’ta başlayan ve bir haftadır yoğun bir şekilde süren siber saldırıda dün ilk kez rahat bir nefes alındı.

Siber saldırılar artarak sürüyor
Türkiye dün siber saldırıların etkisi altında kaldı. Kamu kurumları, bankalar, noterler ve telekom şirketlerini etkisi altına alan saldırı birçok on-line hizmeti etkiledi.