|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

avrupa birliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
8 yaşından küçük çocuk balon şişiremeyecek
Oyuncakların şekilleri ve içerdikleri maddeler nedeniyle çocuk sağlığını tehdit etmesi Avrupa Birliği’ni bu konuda sıkı kuralları devreye sokmaya itti.

Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

AB, petrol ambargosunu geciktirmek istiyor
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran'a petrol ambargosu uygulamasını geciktirmeyi değerlendiriyor. AB diplomatları, AB'ye üye bazı ülkelerin borç içindeki ekonomilerini korumak adına ambargonun geciktirilmesi için çaba göstermesi nedeniyle birliğin İran'dan ham petrol ithalatına ambargo koymasının birkaç ayı alabileceğine işaret ettiler.

AB'nin yaptırımı 6 ay sonra
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran petrolüne ambargo konulmasıyla ilgili çalışmanın ayrıntılarını hazırlıyor. AB'li diplomatlar, 27 üyeli birliğin İran'dan petrokimya ürünleri ve ham petrol ithalatının yasaklanmasının aşamalı olarak uygulanması için çalıştığını söylediler.

'AB'nin kendisi artık dünya için poblem'
Bu tespit, Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'ne ait. Konsey, AB'nin Türkiye politikasına da kırık not verdi. Birliğin 2011 yılı performansını değerlendiren Konsey, Türkiye ile ilişkilere 'başarısız' sayılan 'D+' notunu uygun gördü.

Schengen’e yasa dışı göç darbesi
Lüksemburg’da bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri ve adalet bakanları, “yasa dışı göçle mücadele bahanesiyle” üye ülkeler arasında kontrolsüz dolaşıma olanak veren Schengen sistemini kısıtlayıcı bir adım attılar.

Vize muafiyeti gündemde
Kaçak göçle mücadelede Ankara’nın desteğine ihtiyaç duyan Avrupa Birliği’nin (AB) Türk vatandaşlarına vize muafiyetini gündemine aldığı bildirildi.

AB'den Türkiye'ye vize için 'kaçak şartı'
Avrupa Birliği'nin vize muafiyeti eylem planı taslağında, vize muafiyeti karşılığında Türkiye üzerinden kaçak göçün asgariye indirilmesine vurgu yapılacağı belirtildi.

AB’de ampuller bugünden itibaren yasak
Enerji verimliliği düşük ve karbondioksit yaydığı için çevreye zararlı olarak değerlendirilen, aralarında Türkiye’de yoğun olarak kullanılan Edison tipi şeffaf akkor ampullerin de bulunduğu bazı ürünlerin üretim ve satışı bugünden itibaren Avrupa Birliği’nde yasaklanacak.

AB geleceğini ortak ordu ve poliste arıyor
Uzun süredir devam eden ekonomik kriz ve milliyetçilik ve popülizm patlamasıyla mücadele eden Avrupa Birliği geleceğini arıyor.

Avrupa AB’den vazgeçer mi?
Borç krizinin domino etkisi oluşturduğu Avrupa Birliği’nde, üye ülkelerin halklarının birliğe olan inancı sarsıldı. Euro’dan çıkma, hatta birlikten ayrılma taraftarları artıyor.

AB, 'İşsizler Birliği' mi oluyor
Avrupa Birliği'nde işsizlik oranları rekor kırarken, işsizlerin sayısı 25,5 milyona dayandı. AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, Eylül ayında işsiz sayısı Avro Bölgesi'nde 34 bin ilaveyle 18 milyon 196 bine ve Birlik genelinde 49 bin ilaveyle 25 milyon 466 bine çıktı.

Kooperatifçilikte yeni dönem
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Avrupa Birliği'nde (AB) nüfusun yüzde 25'inin kooperatif ortağı konumunda iken Türkiye'de bu oranın yüzde 10 olduğunu belirterek, "Ülkemizde kooperatifçiliğin ekonomik kalkınmaya daha güçlü katkı sağlayabilmesi için kooperatifçilik politika ve stratejilerini yeniden düzenledik" dedi.

AB İran'a yeni yaptırımları onayladı
Avrupa Birliği, İran’a karşı yaptırımlarını artırıyor. AB liderleri İran’a yapılacak yaptırımlara onay verdi.Buna göre, AB üyelerine İran'dan doğalgaz ithalatını yasakladı.

AB'den vize serbestisine fren
Avrupa Birliği (AB), gerekli gördüğünde vize serbestisi uygulamalarının askıya alınmasını hatta iptal edilmesini içeren düzenlemeyi onayladı.