13 Şaban 1441 | 6 Nisan 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

sanal oyun bağımlılığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sanal bağımlılık tehlikesi artıyor
Uzmanlar, internetten, teknolojiden, oyunlardan kopamayacak bir noktaya gelindiğinde artık "oyun ya da internet bağımlılığı" gibi kavramlardan söz etmenin kolaylaştığını belirtti.

Çocuklar yaz aylarında bilgisayar bağımlısı olabilir
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk aileleri oyun bağımlılığına karşı uyardı. Oyunun sadece çocuklar için değil her yaş grubu için bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Öztürk, oyunun şeklinin yaş gruplarına göre değişebileceğini ifade etti.

Dijital oyunlar çocukları gerçeklikten koparıyor
BTK, geleneksel sokak oyunlarının tahtını alan dijital oyunların çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilediğini bildirdi. BTK ayrıca, dijital oyunların beraberinde getirdiği tehlikelere karşı ebeveynleri uyardı.

Sanal oyun bağımlılığı psikiyatrik sorunlara yol açıyor
İnternet oyunu bağımlısı 50 çocuk üzerinden yapılan araştırmaya göre, oyunlardan uzak kalanlar çöküntü hissediyor. Oyun bağımlılarının birçoğunda psikiyatrik rahatsızlık olduğu belirtiliyor.

Tehlikeli sanal oyunlara karşı 8 önlem
Dijital Dönüşüm Ofisi, çocukların korku duygularından faydalanarak istismar eden oyunlara karşı alınacak 8 önlem açıkladı. Ailelere yapılan hazırlanan bilgilendirmede, hassas içerik filtrelerinin açılması, tanımadıkları ülkelerden gelen mesaj içeriklerinin kontrol edilmesi, sosyal medya hesaplarının kontrol edilmesi...

Dijital oyun bağımlılığı hasta ediyor
"Dijital Oyun Bağımlılığı Çalıştayı Sonuç Raporu"na göre, çocukların uygunsuz oyunlarla oynaması yalnızlaşma ve yabancılaşmaya neden oluyor.

Çocuklarda sanal oyun bağımlılığı
İnternetle birlikte bilgisayar günlük hayatımıza daha çok girdi. Özellikle çocuklar teknolojiyi bir eğlence aracı olarak görürken vaktinin çoğunu teknolojik oyunlarlarla geçiriyor. Bu durumun faydaları olduğu kadar zararlarının da olduğunu söyleyen Psikolojik Danışman Özge Sarsılmaz, anne ve babalara önerilerde bulunuyor.

İnternet ve sanal oyun bağımlılığı yazın daha da artıyor
Dr. Mehmet Dinç, İstanbul’da 12-18 yaş arasındaki 6 bin 116 öğrenciyle görüşülerek yapılan, “bağımlılık” araştırmasına ilişkin sonuçları açıkladı.

Arkadaşlarıyla oynamayan çocuklar internette
12-18 Yaş Arası Çocuklarda Sorunlu İnternet Kullanımı” başlıklı çalışma yapıldı. Buna göre, 12-18 yaş arası gençlerin yüzde 15’i artık internet bağımlısı.