|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kalp krizi riski Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Sabah saatlerinde kalp krizi riski daha fazla'
Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Cevdet Uğur Koçoğulları, yapılan bazı çalışmalarda, sabah kalp krizi riskinin daha fazla olması nedeniyle akşam sporunun tavsiye edildiğini belirterek, "Yine spora başlamadan önce en az 15 dakika ısınma hareketleri önerilmektedir." dedi.

Enerji içeceklerindeki tehlike, kalbi zorluyor!
Enerji içecekleri vücuttaki adrenalin, noradrenalin seviyesini artırarak hem kalbi zorluyor hem de tansiyonu yükseltiyor. Aynı zamanda risk altındaki kişilerde kalp krizi riskini artırarak spazmlara neden oluyor.

Enerji içecekleri ölüme götürebilir
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde enerji içeceklerinin 18 yaşından küçüklere satışına yasaklama getirdi. Söz konusu ürünler bundan sonra spor tesisleri, okul kantinleri ve hastanelerde satılamayacağı gibi, reklamı da yapılamayacak.

Kalp krizinde ilk 20 dakika ve 2 saat çok önemli!
Kalp krizine erken müdahalede 20 dakika ile 2 saatin anahtar rolü var. Çünkü uzmanlara göre, özellikle kalp hastalarının 20 dakikadan uzun süren göğüs ağrısında sağlık kuruluşuna başvurmaları ve kalp krizine ilk 2 saatte müdahale edilmesi sağlık durumunu belirliyor.

'Soğuk havada kalp krizi riski artar'
Dr. Bingür Sönmez, “Soğuklarda kalp, daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Ancak kalp problemi olanlarda bu hayati organ, yeteri kadar dolaşım sağlayamayınca sorunlar çıkmaktadır" dedi.

Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor
Kış aylarında kalp krizi oranlarında artış görülür. Soğuk havada damarlar büzüşür, tansiyon yükselir ve kalbin yükü artar. Bu da kalp krizini tetikler...

Soğuk hava kalp krizini tetikliyor
Soğuk havalar kalp krizi riskini artırıyor. Soğuk havanın kalbin işini zorlaştırdığını belirten kalp ve damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, kışın kalp krizi ve ölüm oranlarının yaz aylarına göre yaklaşık 1.5 kat daha yüksek olduğunu söyledi.

Kalp-damar, tansiyon hastaları soğuk havada dikkatli olmalı
Dr. Mustafa Kemal Erol, kalp yetersizliği hastalarının kış aylarında daha fazla hastaneye yattığı ve ölümlerin de kış aylarında daha fazla olduğunun saptandığını belirterek, "Yapılan bir çalışma, aralık ve ocak aylarında, ağustos ayına kıyasla kalp krizlerinin yüzde 35 daha fazla olduğunu göstermiştir." dedi.