|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Körfez Ülkeleri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
12 milyar dolarlık ‘körfez’ ticareti
Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu dün İstanbul’da yapıldı. Türkiye’nin Körfez İşbirliği konseyi ülkeleriyle toplam ticaret hacminin 2008’de en yüksek rakamına ulaştığını kaydeden Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu rakamın 2002 yılına göre 7 kat artarak 14.2 milyar dolar olduğunu belirtti.

Körfez ülkelerinden kısa kısa...
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez ülkelerinden ekonomi notları
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez ülkelerinden kısa kısa...
Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez'de enerjiye dev yatırım
Körfez ülkeleri enerji kapasitelerini genişletmek için 104 milyar dolarlık yeni yatırım yapacak.

Körfez'den yayılan SARS can alıyor
Tunus'ta SARS (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) hastalığına benzer belirtilere neden olan "corona" virüsüne yakalanan bir kişinin öldüğü bildirildi.

Körfez ülkelerinin enerji yatırımı 250 milyar doları aşacak
Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nin enerji sektörüne önümüzdeki beş yıl içerisinde 250 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planladığı bildirildi.Özellikle Dubai ve Abu Dabi gibi hızla büyüyen şehirlerin etkisiyle elektriğe olan talepteki büyümede yılda yüzde 8 ile 10 arası artış görülecek.

Hazine Körfez'e döndü
Hazine Müsteşarlığı Körfez'deki yatırımcılar için sukuk çıkaracak. Yarın TL cinsi kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek. 1.9 milyar liraya kadar tutarda sukuk ihracına çıkacağını duyuran Hazine, "Yurtiçi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla 21 Ağustos'ta TL cinsi kira sertifikası ihracı gerçekleştirilecektir.

Körfez gündeminde bu hafta...28.03.2017
Körfez ülkeleri genelinde sağanak yağış geçişleri, geçtiğimiz hafta da hayatın normal akışını oldukça etkiledi. Hava ve kara yolu ulaşımında aksamalar yaşandı. Umman’ın kuzey kesimlerinde vadi yataklarında taşmalar ve seller gözlemlendi. Dubai’de iki günde 1500 trafik kazası rapor edildi.

Körfez ülkelerinden ekonomi başlıkları...
Körfez basını ve gündeminde öne çıkan başlıklar...Suudi Arabistan, Kuveyt ve Dubai gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez ülkelerinden kısa kısa...
Körfez basını ve gündeminde öne çıkan bazı haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez ülkelerinden notlar
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan bazı haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez, 'birliği' tartışıyor
Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi'nin Avrupa Birliği (AB) ve NATO benzeri bir ekonomik ve askeri birliğe dönüştürülmesi düşüncesiyle Suudi Arabistan tarafından gündeme getirilen öneri gerek Ortadoğu gerek dünya kamouyunda geniş yankı buldu.

Körfez ülkeleri güneş enerjisine dönüyor
Maliyetinin düşük ve üretim şeklinin birçok alternatifinin bulunması, yenilenebilir kaynaklardan olan güneş enerjisini birçok ülke için cazip hale getiriyor.Enerji kaynağı olarak petrolü kullanan ve tüm dünyaya petrol ihraç eden körfez ülkeleri, petrol rezevlerinin azalması sebebi ile farklı enerji kaynaklarına yöneldiler.

İran'a yatırım rağbeti
Batı ile müzakerelere ocak ayında başlayan ve yurtdışında dondurulan yüz milyarlarca doları yavaş yavaş serbest bırakılan İran için Batı ve Uzakdoğu ülkeleri iştahlı ancak en hızlı çıkan Körfez oldu. Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar ve Dubai gibi ülkeler Türk özel sektörünü de solladı.