|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Balkanlar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kar Balkanlar'dan geliyor
Cuma günü Türkiye'yi de etkisi altına alması beklenen soğuk hava dalgası, Romanya ve Makedonya gibi Balkan ülkelerinde hayatı felç etti.

Bu akşam dondurucu soğuk geliyor
Kar yağışı, sıcak ve güneşli bir hafta sonu geçiren İstanbul'u da etkileyecek. Son değerlendirmelere göre İstanbul'da bu akşam kar bekleniyor. Balkanlarda görülen ve ''afet'' ilan ettiren son 120 yılın en etkili kar yağışının önümüzdeki günlerde Türkiye'yi de etkisi altına alacağı bildirildi.

Balkanlar, son dönemin gözde yatırım bölgesi oldu
Son dönemde “dışarda yatırım, üretim” deyince en çok akla gelen bölge Balkanlar olmaya başladı. Yeni dönemde Romanya, Sırbistan, Bulgaristan öne çıkıyor.

Balkanlar'da Ramazan heyecanı
Üsküp, Saraybosna, Priştine ve Tiran'da yaşayan Müslümanlar, ramazan öncesinde alışveriş için pazar ve marketlere akın etti. Teravih için camileri hazırladı.

Soğuk hava Balkanlar'da can kayıplarına neden oldu
Sert kış koşulları yüzünden Hırvatistan'da 4, Sırbistan'da 2 kişi hayatını kaybetti. Sırbistan'da havaalanları ve yollar kapandı, şehirlerde toplu taşım araçları bile yollarda kaldı.

Balkanlar hala silah bırakmadı
Kurulduğu 1945 yılından itibaren 6 ayrı cumhuriyet ve 2 özerk cumhuriyete mensup Sırp, Hırvat, Boşnak, Arnavut, Sloven ve Makedonlar, Yugoslavya çatısı altında yıllarca beraber yaşadılar.

Bosna Hersek'te yaşanan selde 29 bin kişi evsiz
Balkanlar'da son 120 yılın en etkili yağışlarının ardından yaşanan sel ve heyelanlarda Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'da 35 kişi öldü. Ulaşımın helikopterle sağlanabildiği afet bölgesinden 29 bin kişi tahliye edildi

Zinde Gençlik İzcileri, Ecdat Yadigârı Balkanlarda
Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü izcileri, Balkan ülkeleri uluslararası izcilik faaliyetlerine devam ediyor. 2013 – 2014 yılları içinde Türkiye İzcilik Fedrasyonu’nun (TİF) düzenlediği Milli kamplara katılarak Uluslararası kampa katılma statüsü kazanmış Zinde Gençlik ergin izcileri, 16 Haziran 2014 tarihinde Ümraniye İzcilik Tesislerinden federasyon kafilesiyle hareket etti.

Zinde Gençlik İzcileri, Balkanlardaki Faaliyetlerini Tamamladı
Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü izcileri, Balkan ülkeleri uluslararası izcilik faaliyetlerini tamamladı.16 Haziran'da Ümraniye'den yola çıkan 15 – 18 yaş arası toplamda yaklaşık 180 ergin izci, 9 Balkan ülkesindeki faaliyetlerini başarıyla tamamlayarak 28 Haziran 2014 tarihinde Türkiye'ye döndü.

Balkanlarda yaşayan Türklerin sorunu Türkçe eğitim
Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, ''Balkanlarda Türklerin yaşadığı en büyük sorun, Türkçe eğitim, Türk okullarında lise sona kadar eğitim alan öğrenciler hiçbir üniversiteye kabul edilmiyor'' dedi.

Balkanlar'da nüfus azalıyor
Eski Yugoslavya'nın 1990'lı yıllarda parçalanmaya başlamasıyla birlikte yaşanan savaşlarda 200 bin insanın hayatını kaybettiği, 2 milyondan fazla insanın ise vatanını terk etmek zorunda kaldığı Balkanlar, bugün azalan nüfus tehlikesiyle karşı karşıya.

Dünya Müslümanları, Ramazanı coşkuyla karşıladı
Ortadoğu'dan ABD'ye, İngiltere'den Balkanlar'a kadar farklı coğrafyalardaki milyonlarca Müslüman'ı ramazanı sevinçle karşıladı. Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan Müslümanlar yatsı namazına doğru Zafer Parkı'nda bulunan camiye akın etti. Cemaatin büyük kısmı camide yer kalmaması nedeniyle teravih namazını dışarıda kıldı.

Balkanlar'ın büyüyen sorunu 'kaçak göçmenler'
Daha iyi bir yaşam umuduyla Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kaçarak yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışanların "koridor" olarak kullandığı Makedonya ve Sırbistan'daki kaçak göçmen sorunu büyüyerek devam ediyor.

Balkanlar'dan hacı adayları yola çıkıyor
Bosna Hersek, bin 411 hacı adayı ile bölge ülkeleri arasında en fazla kişinin hac vazifesini yerine getireceği Balkan ülkesi oldu.

Avrupa, mültecileri Balkanlar'da sıkıştırdı
Almanya ve Avusturya'ya geçmelerine izin verilmeyen sığınmacıların Macaristan'da sınır kapıları yakınlarındaki bekleyişleri sürüyor. Mültecileri almak istemeyen Batı Avrupa ülkeleri ise Balkan ülkelerine yaptıkları baskı sonrası, mültecileri Doğu Avrupa'ya sıkıştırdı. Macaristan'ın Sırbistan sınırını 15 Eylül tarihinde kapatmasının ardından mülteciler otobüslerle Sırbistan'ın güneyindeki Presevo şehrine getirildi.