3 Recep 1439 | 21 Mart 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
3 Aylar mevsimi ve Regaip Kandili üzerine
Büyük âlim ve mutasavvıf Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin mübarek üç aylar ve Regaib Kandili üzerine kaleme aldıkları makale ve sohbetlerinden derlediğimiz bölümleri istifadenize sunuyoruz: "Aziz kardeşlerim bu güzel fırsatları iyi değerlendirsinler; gündelik olağan alışkanlıklarından sıyrılsınlar, tevbelerini yenilesinler, Allah'ın razı olduğu yola girsinler..."

'Kandiller ve fâni dünya'
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Aralık 1996 sayısında yayımlanan başyazısını, Mi'rac kandili vesilesiyle istifadenize sunuyoruz... "Mukaddes Mi'rac kandili, Receb’in 27. gecesi.Cümle mü’min ve Müslüman kardeşlerime mübarek olsun..."

En Mühim İşimiz: Berat Kandilimizin ihyasıdır
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Ocak 1996 nüshası için kaleme aldığı “En Mühim İşimiz: Berat Kandilimizin İhyası” başlıklı başyazısını, Berat Kandili münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: Mübarek “üç aylar”dan Şâbân-ı şerîf içindeyiz; Ramazan’a az kaldı. “Berat gecesi”nin telaşı gönlümüzü kapladı...

Ramazanda aile hayatı ve çocuk terbiyesi üzerine
Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nin Haziran 1985 tarihli nüshasında yayınlanan başyazısını, karşıladığımız Ramazan ayı münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: "Ne mutlu ki Ramazan-ı şerife kavuşmuş bulunuyoruz. Hadis-i şeriflere göre bu ay, gerçek bir bereket mevsimidir. Allahu Teâla bu ayda müminleri hayırlara gark eder; rahmetini onlar üzerine yayar..."

Ramazan ayında neler yapalım?
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 2 Şubat 1995/2 Ramazan 1415 tarihinde Denizli’de yaptıkları sohbeti sadeleştirerek istifadenize sunuyoruz: Ramazan ayında gözümüzü dört açacağız, kadir gecesini kaçırmamaya çalışacağız. Bunun için ramazanın son on gününde itikâfa gireceğiz. Ramazan bayramında paramız pulumuz varsa, bir kurban keseceğiz...

Ramazandan sonra ne olacak?
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Haziran 1987 nüshasında yer alan başyazısını, Ramazan bayramı münasebetiyle istifadenize sunuyoruz."İbadetlerin bir "zâhir"i, yani dış görünüşü, şekli, zarfı, kalıbı, maddesi, merasim yönü, kabuğu vardır"

Kurban Bayramı Sohbeti
Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A. Hocaefendi’nin 17 Mart 2000 tarihinde AKRA FM’e yaptıkları Cuma Sohbetinin metnini, Kurban Bayramı münasebetiyle yayınlıyoruz.

Yeni Hicri yıl ve yeni görevler
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nde kaleme aldığı “Yeni Yıl ve Yeni Görevler” başlıklı başyazısını, Hicri 1439. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: Allahu Teâlâ bu yeni yılda müslümanları ihtilaf ve tefrikalardan kurtarsın; birlik ve beraberliğe; dostluk ve kardeşliğe ulaştırsın!

1439 YÂD GÜNLERİ HATİM DUYURUSU…
Mehmed Zâhid Kotku (Rh. A.) ve Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendiler, doğumlarının Hicri yıldönümlerinde Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla yâd ediliyor. M. Zâhid Kotku Hocaefendi 21 Ekim Cumartesi; M. Es’ad Coşan Hocaefendi ise 2 Kasım 2017 Perşembe günü yâd edilecek...

M. Es’ad Coşan Hocaefendi doğumunun Hicri 80. yılında yâd ediliyor
20.yüzyılın önde gelen âlim, ârif, önder ve mürşid-i kâmillerinden M.Es’ad Coşan Hocaefendi, dünyaya gelişinin Hicri 80. yıldönümü olan Hicri 13 Safer 1437, miladi 25 Kasım 2015 Çarşamba akşam namazını müteakip Fatih’teki İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim duasıyla, AKRA’da ise gün boyu sürecek özel yayın akışıyla yâd ediliyor.

Mevlid Kandilimiz ve Aile
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile dergisinin Kasım 1986 nüshası için kaleme aldığı “Mevlid Kandili ve Aile” başlıklı başyazısını, Mevlid Kandili münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: "Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimiz’in aziz ve şerif doğum yıl dönümü (ona sonsuz salât ve selamlar)"

Berat Kandilimizin İhyası, en mühim işimiz...
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Ocak 1996 nüshası için kaleme aldığı “En Mühim İşimiz: Berat Kandilimizin İhyası” başlıklı başyazısını, Berat Kandili münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.

'Aşûre günü' sohbeti
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin, 14 Nisan 2000 tarihli Cuma Sohbeti'nin metnini, Aşûre Günü münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.

1439 YÂD HATİM DUYURUSU
İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi doğumlarının 82. yılında, Hicri 13 Safer 1439, Miladi 2 Kasım 2017 Perşembe günü akşam namazını müteakip İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek...

İlim, fikir ve gönül önderi M. Es’ad Coşan Hocaefendi yâd edildi
İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi doğumlarının 82. yılında, Hicri 13 Safer 1439, Miladi 2 Kasım 2017 Perşembe günü günü hasret, muhabbet ve dualarla yad edildi.