20 Ramazan 1440 | 25 Mayıs 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yarıyıl tatili Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yarıyıl tatili başladı
İlköğretim ve ortaöğretimdeki yaklaşık 17 milyon öğrenci, bugün karne aldı. Uzmanlar, aileleri uyarıyor. Aileler karne döneminde nasıl iletişim kurmalı? 19 Eylül 2011'de başlayan 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ilk yarı yılı, bugün sona erdi. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki 16 milyon 845 bin öğrenci ve 775 bin öğretmen, 2 haftalık yarıyıl tatiline çıktı. İkinci yarı yıl 6 Şubat Pazartesi günü başlayacak.

Karne hediyesi umre
Yarıyıl tatiline giren çok sayıda öğrenci, aileleri ile birlikte umre için kutsal topraklara gitti. Karne hediyesi olarak umreyi seçen öğrencilerin oldukça heyecanlı olduğu gözlendi. Aileler de çocuklarla birlikte büyük mutluluk yaşadı.

Yarıyıl tatiline bir hafta kaldı
17 milyon öğrenci ve 700 bin öğretmen, 25 Ocak cuma günü, 2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk yarısını tamamlayacak

Karneyi alan umreye koşuyor
Yarıyıl tatili, umre ziyaretlerinde büyük bir yoğunluk yaşanmasına yol açtı. Aylar öncesinden kontenjanlarını dolduran acente yetkililerine göre kutsal topraklar, yarıyıl tatili döneminde hac mevsimindeki kadar kalabalık olacak.

Tatil bitti ders zamanı
Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 16 milyon öğrenci, bugün 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısına başladı. Örgün eğitimdeki 831 bin 148 öğretmen ve 15 milyon 854 bin 277 öğrenci, 16 günlük tatilin ardından okullarına döndü. İkinci yarıyıl, 14 Haziran 2013’te sona erecek. 2013-2014 eğitim-öğretim yılı ise 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Yarıyıl tatili cuma günü başlıyor
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen bu hafta sonu yarı yıl tatiline girecek.

Karne, zeka değil performans göstergesi!
Psikiyatris Uz. Dr. Leyla Benkurt Alkaş, yarıyıl karne tatili ile ilgili aileleri uyaran açıklamalar yaptı. Ailelerin çocuklarının karnesini birlikte değerlendirmeli diyen Alkaş, “Karne, bir çocuğun okul dönemindeki performansını, davranışlarını açıklayan bir değerlendirmedir.

Tatil önerileri
2013-2014 eğitim öğretim yılının ilk yarısı yarın sona eriyor. Karne heyecanı doruk noktasına çıktı. Okula 2013-2014 eğitim öğretim yılında başlayan 1 milyon 285 bin 199 öğrenci de ilk defa karne alacak.

Kutsal topraklarda yarıyıl tatili
Diyanet bu yıl 3 bin öğrenciyi yarıyıl tatilinde umreye götürüyor. İlk kafile bugün gidecek ve 28 Ocak'a kadar tüm öğrenciler gitmiş olacak.

Yarıyıl tatili Cuma günü
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen 23 Ocak Cuma'dan itibaren yarı yıl tatiline girecek.

Yarıyıl tatilinde ailelere öneriler
Eğitimci Ferhan Güçlü, “Ailece kitap okuma saatleri düzenleyerek çocukların okudukları kitaplar üzerine sohbetler gerçekleştirmek onlara bu alışkanlığı daha kolay kazandıracaktır” diyor.

'Teknoloji diyeti' tatilde de bozulmasın
Uzmanlar, velilerin eğitim döneminde çocuklarının teknolojik aletleri kullanımını yasaklayarak, yarıyıl tatilinde ise sonsuz kullanım hakkı vermesinin sakıncalarına işaret ederek, kuralların dönemlere bağlı olarak değil, ihtiyaçlar doğrultusunda ve tutarsızlık gösterilmeden uygulanması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Yarıyıl tatili biterken ikinci yarıyıla hazır mısınız?
Lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlananlar için yarıyıl tatili yine ders çalışmak demekti. Sınavı olmayanlar şanslı, 12 gündür tatil yapıyorlar. Ancak okula adaptasyon için uyku, yemek düzeni, kurallara uyum gibi hazırlıkların yapılması gerekiyor

18 milyon öğrenci için ikinci dönem başladı
16 günlük yarıyıl tatilinin ardından 18 milyon öğrenci için ders zili 5 Şubat'ta çaldı. Kimi öğrenci tatilini dinlenerek, kimileri de ikinci döneme iyi bir başlangıç için ders çalışarak geçirdi.

Ailelere yarı yıl tatilinde tablet, bilgisayar ve telefon uyarısı
Okullar yarıyıl tatile girmeye hazırlanırken, okul ve göz sağlığı arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Aydın, "Tatil döneminde, evde ya da okul harici ortamlarda bulunan çocukların televizyon, bilgisayar, tablet ve telefona bakma süresi yani mavi ışığa maruz kalma süreci artıyor. Bu durum gözlerinde görme kusuru olan çocuklardaki görme bozukluğunun artmasına sebep oluyor" dedi.