17 Şaban 1440 | 22 Nisan 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

sığınmacılar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye, en fazla sığınmacı ağırlayan ülke
Çeşitli nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalanların sayısı son yıllarda hızla artarken Türkiye, yaklaşık 3.9 milyon kişiyle en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olmayı olmayı sürdürüyor.

Macaristan sığınmacıları kabul etmeyecek!
Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, Batı Avrupa ülkelerinin yaklaşık 30 bin sığınmacıyı Macaristan'a geri göndermek istediğini ve bunun gelecek aylarda ciddi tartışmalara neden olacağını söyledi.

AB sığınmacılarla ilgili sözünü tutmadı
Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile sığınmacı krizine ilişkin vardığı anlaşmada yükümlülüklerini yerine getirmediği kendi raporuyla teyit edildi.

Fransa yine 'engel' çıkardı
Fransa'nın Calais kentindeki "Jungle" kampının yeniden oluşmasının önlenmesi amacıyla sığınmacıların toplanma ve bir araya gelmesine getirilen yasağın alanı genişletildi.

AB ülkeleri sığınmacılar konusunda sözünü tutmadı
AB ülkeleri, Türkiye, Ürdün ve Lübnan ile üye ülkeler Yunanistan ve İtalya'daki sığınmacıları kabul etme konusundaki yükümlüklerini yerine getirmedi.

Macaristan'dan sığınmacılara karşı elektrikli tel örgü
Macaristan'ın ülkeye sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan sınırına çektiği tel örgüye elektrik verdiği iddia edildi. Sınıra üç dilde uyarı yazısı asıldı.

AB sığınmacılara ülke bulamıyor
AB, İtalya ve Yunanistan'dan 160 bin sığınmacının diğer üye devletlere yerleştirmesini öngören mekanizmada başarısız oldu. AB Komisyonu, Macaristan ve Polonya'ya yaptırım tehdidinde bulunurken, iki ülke yetkilileri uyarıları dikkate almayacaklarını gösterdi.

AB'den sığınmacıları engellemek için ilginç karar
Avrupa Birliği, İtalya'ya sığınmacı akışına engel olmak için ilginç bir yönteme başvurdu. AB, Libya'ya şişme bot ve deniz motoru ihracatını durdurma kararı aldı.

Yeni rota Cebelitarık
Mültecilerin tehlikeli deniz yolculuğunda yeni rotası İspanya. Avrupa umuduyla çıkılan yolda Cebelitarık Boğazı’nı kullanan göçmenlerin sayısı her geçen gün katlanarak artıyor.

Sığınmacıların AB kapısında bekleyişi sürüyor
Avrupa Birliği'nin (AB) 2016 yılında Batı Balkan rotasını kapatmasının ardından diğer Avrupa ülkelerine ulaşmak için alternatif güzergahlar arayan binlerce sığınmacı, bu yılın başından itibaren yoğun şekilde Bosna Hersek'e yönelmişti.

Dört yılda 56 bin sığınmacı öldü ya da kayboldu
Uluslararası örgütlerin, adli tıp kayıtları, kayıp ilanları ve ölüm haberleri gibi çok sayıda veriyi bir araya getirerek hazırladığı çalışma, 2014'ten bu yana en az 56 bin 800 sığınmacının öldüğünü ya da kaybolduğunu ortaya koydu.

Avrupa'ya sığınmacı akını sürüyor
Avrupa’ya geçmeye çalışan sığınmacıların sayısı alınan önlemler sonrası düşüş kaydetse de yılın ilk 10 ayında yine 100 bin eşiği aşıldı. Akdeniz’deki ölüm yolculuğu devam ederken, 1989 sığınmacı hayatını kaybetti.

Bosna Hersek'teki sığınmacılar soğukla mücadele ediyor
Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki şehirlerde kalan ve Hırvatistan'a geçebilmek için beklemeye devam eden binlerce sığınmacı, kışın gelmesiyle dondurucu soğukla mücadele ediyor.

Sığınmacılar yolculuk için baharı bekliyor
Avrupa Birliği'nin (AB) 2016 yılında Batı Balkan rotasını kapatmasının ardından umuda yolculuklarında alternatif güzergahlar arayan binlerce sığınmacı, geçen yıl boyunca yoğun bir şekilde Bosna Hersek'e gitmeye başladı.

Avrupa, sığınmacıları son ana kadar görmezden geldi
Avrupa Birliği'nin (AB) sığınmacı krizine karşı geç cevap verdiğini ve en çok mülteci kabul eden ülkeleri uzun birsüre yalnız bıraktığını söyleyen Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, "Avrupa sığınmacıları kendi kapısına gelinceye kadar görmezden geldi" dedi.