15 Cemaziyelahir 1440 | 19 Şubat 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

japonya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Japonya'da deprem ve tsunami uyarısı
Japonya'nın kuzeydoğusunda 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Türkiye nükleer santralde 20 yıl geç kaldı
Ankara Üniversitesi (AÜ) Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Bor, ''''Türkiye nükleer santralde 20 yıl geç kaldı. Bu işe radyasyon geçekçesiyle karşı çıkmak anlamsız. Yanı başımızdaki Ermenistan ve Bulgaristan''daki çok eski santrallerin durumu ne olacak?'''' dedi.

Japonya resesyon sarmalını kırdı
Mart'ta yaşanan büyük depremin ardından durağan seyreden Japon ekonomisi, 3. çeyrekte yüzde 6'lık büyüme rakamına ulaştı. Deprem ve tsunami felaketlerinin vurduğu ekonominin, artan ihracat ve tüketime bağlı olarak büyüme trendine girdiği söyleniyor.

Her okul kendi deprem planını hazırlayacak
Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı'nın ortaklaşa başlattığı proje kapsamında, her okul kendi Afet ve Acil Durum Planı'nı hazırlayacak

Stratejik ortaklara Japonya ekleniyor
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Türk-Japon ilişkilerinin coğrafi uzaklığa rağmen istisnai ilişkiler olduğunu kaydeden Davutoğlu, Gemba'nın 2012'nin ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptığını, kendisinin de ilk yabancı konuk olarak Gemba'yı kabul ettiğini belirterek bunun iki ülke dostluğunun bir nişanesi olduğunu belirtti.

11 ay sonra fukuşima
Japonya’da geçen yıl 11 martta yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem sonrasında yaşanan tsunami felaketinin yıkıp geçtiği bölgelerde felaketin izine rastlamak artık pek mümkün değil. 19 bine yakın kişinin hayatına mal olan tsunaminin yarattığı hasarlar, henüz üzerinden bir yıl geçmeden onarıldı.

Tsunami atıkları 2014'te Amerika kıyılarında olacak
Japonya'daki deprem ve tsunamiden sonra denize sürüklenen 25 milyon ton çöp ve enkaz, 2014'te Kuzey Amerika sahillerine vurmaya başlayacak. Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin ardından okyanusa yayılan kütleler, böylece depremden üç yıl sonra ABD'nin Kaliforniya kenti kıyılarına ulaşacak.

Dolara karşı YenYuan ittifakı
Asya'nın iki devi Çin ve Japonya, aralarındaki ticaret bağlarını artırmak için doları aradan çıkartarak doğrudan yen-yuan ticaretine başlayacak.

'Guchol' kasırgası Japonya'ya ilerliyor
Filipinler'in kuzeyinde şiddetli yağışlar ve küçük toprak kaymalarına neden olan ''Guchol'' kasırgasının Japonya'nın güneyine doğru ilerlediği bildirildi.

Tsunami değil toprak kayması!
Japonya’nın en büyük üçüncü adası Kyuşu’da etkili olan aşırı yağışların neden olduğu toprak kayması ve su baskınlarında 20 kişi hayatını kaybetti, sekiz kişi kayboldu.

Japonya'daki sel felaketi
Japonya'nın güneybatısında hafta ortasından bu yana etkili olan şiddetli yağışlar ve toprak kaymaları nedeniyle halen 5 binden fazla kişiye ulaşılamadığı bildirildi.

Japonya, devleti yedekliyor!
Japonya, hükümet ofislerini gelecekteki olası deprem veya tsunami felaketlerinden korumak için ilginç bir uygulamaya gidiyor.

'Ertuğrul' Japon ders kitaplarında
Türkiye ile Japonya arasında kilometrelerce uzaklıktan kurulan dostluk köprüsü, şimdi Japon nesillere ders kitapları aracılığıyla da aktarılacak.

Dünya piyasalarında Japonya ve Çin endişesi
Dünyanın en büyük ekonomilerinden Japonya'da büyüme verilerinin, beklenenin altında çıkması, küresel piyasaların haftaya düşük moralle başlamasına neden oldu.

Japonya'da ABD protestosu
Japonya'da binlerce kişinin, ABD'nin Osprey uçaklarını ülkeye konuşlandırma planını protesto etmek amacıyla sokaklara döküldüğü bildirildi.