29 Safer 1439 | 18 Kasım 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Endonezya 2020'ye kadar 1000 çevre dostu cami açmayı planlıyor
Dünyanın en büyük Müslüman nüfusunun bulunduğu Endonezya'da inananlar, 2020 yılına kadar 1.000 çevre dostu cami yapmayı hedefleyen yeni bir girişime hazırlanıyor.

Fransa'da grev hayatı olumsuz etkiledi
Fransa'da hükümetin kararname yoluyla yasalaştırdığı Çalışma Yasası Reformu'na karşı çıkanların katıldığı ülke çapındaki grev ve protestolar, günlük hayatı olumsuz etkiliyor.

Almanya'da evsiz sayısı yüzde 150 arttı
Alman Evsizlere Yardım Çalışmaları Birliği’ne (BAG) göre, Almanya’da kalacak evi olmayanların sayısı 2016’ya göre 350 bin artarak 860 bine çıktı.

İran'daki depremlerde 27 yılda 100 bin can kaybı
İran, Irak ve Türkiye'de etkili olan 7.3 büyüklüğündeki deprem İran'da 530 kişinin hayatını kaybetmesine ve 8 bin kişinin yaralanmasına neden oldu. Merkez üssü Irak'ın Süleymaniye kenti olan depremde İran'ın Kermanşah bölgesinde özellikle Sarpol-e Zahab kasabası büyük zarar gördü.

AB, sığınmacılarla ilgili sözünü tutmamaya devam ediyor
Avrupa Birliği'nin sığınmacıları üye ülkeler arasında yerleştirme planlarına ilişkin açıkladığı veriler, AB'nin sığınmacıları yerleştirme konusunda taahhütlerini yerine getirmemeye devam ettiğini ortaya koydu.

Slovakya, yabancı işgücü için esnekliğe gidiyor
AB göçmen kabulünde sıkıntı çıkartırken, bugün Slovakya parlamentosuna sunulan yasa teklifi, ülkeye Avrupa Birliği dışından gelecek olan kalifiye işçilerin çalışma izni alabilmeleri için gerekli olan belgeleri azalttığı gibi, bürokratik süreyi de önemli ölçüde kısaltıyor.

'Arakan'dan Bangladeş'e bir milyon kişi göç etti'
Türkiye'nin Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk, Arakanlılara yönelik saldırılara ilişkin, "Olayların ilk başladığı andan itibaren yapılan geçişlerde 300 bin Arakanlı Bangladeş'e geldi. Son zamanlarda 700 bin Arakanlının gelmesiyle sayı bir milyona yaklaştı" dedi.

İran'da depremin bilançosu artıyor
Irak’ın Süleymaniye kenti merkezli 7.3 büyüklüğündeki depremde, en büyük hasarı gören İran’da ölü sayısı hızla artıyor. 14 bölgenin etkilendiği büyük sarsıntıda hayatını kaybedenlerin sayısı 530’u geçti. 8 binden fazla kişi de yaralandı.

Brexit Almanya'ya pahalıya mal olacak
Alman medyasında yer alan haberlere göre İngiltere'nin ayrılması, AB kasasına halihazırda en büyük katkıyı sağlayan Almanya'ya ek mali külfet getirecek. İngiltere'nin ayrılmasıyla AB bütçesinde 10 milyar 200 milyon euroluk bir açık söz konusu olacak.

İran'daki depremde bilanço ağırlaşıyor
Irak'ın Halepçe kentinde meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin bilançosu, günün ağarmasıyla birlikte ortaya çıktı. İran sınırına yakın bölgede yaşanan sarsıntı yüzünden Irak'ta 8, İran'da en az 450 kişi yaşamını yitirdi.

Kıbrıs'ta müzakereler çöktü
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakerelerinin temmuz ayında İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında yapılan Kıbrıs Konferansı'nda çöktüğünü ifade etti.

Körfez gündeminde bu hafta...13.11.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Arakan'ın kuzeyinde sadece 150 bin Müslüman kaldı
Arakanlı Müslümanların "şiddetli ayrımcılık" ve "çok ciddi insan hakları ihlallerine" maruz kaldığı vurgulanan açıklamada, Arakan eyaletinin kuzeyinde sadece 150 bin Müslüman'ın kaldığını belirtti.

İran - Irak sınırında şiddetli deprem
Irak'ta, dün akşam saat 21.18’de 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İran'ın Irak sınırındaki bölgelerde ise en az 400 kişi hayatını kaybetti, 6 binin üzerinde de yaralı var.

AB, sığınmacılar için verdiği sözü tutmadı
AB Komisyonu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek üzere AB'nin sağlamayı taahhüt ettiği mali destek için kurulan idari komitenin 8. toplantısının Brüksel'de yapıldığını açıkladı.