2 Ramazan 1438 | 28 Mayıs 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Dünyada ilk teravih namazları kılındı
Ramazanın gelişiyle Müslümanlar ilk teravih namazı için camilere akın etti. Çin'den Endonezya'ya, Bakü'den Malezya'ya, Kudüs'ten Moskova'ya dünyanın dört bir yerinde inananlar ilk teravih namazının coşkusunu yaşadı.

Madagaskar'da İslam hızla yayılıyor
Resmi kaynaklara göre, yaklaşık 25 milyon kişinin yaşadığı Madagaskar'da Müslümanların nüfusa oranı 2010'da yüzde 1,1 iken bugün yüzde 15'e ulaşmış durumda.

Akdeniz'de yine sığınmacı botu alabora oldu
Uluslararası Göç Örgütü önceki gün Akdeniz'de sığınmacıları taşıyan teknenin alabora olması sonucu 34 kişinin öldüğünü, diğerlerinin akibetinin ise bilinmediğini kaydetti.

Avustralya'da ilk teravih kılındı
Avustralya'da yarım milyondan fazla Müslüman, ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için camileri doldurdu.

Avustralya’da Ramazan hazırlıkları tamam
Avustralya’nın Melbourne kentinde yaşayan Türkler, bu akşam kalkılacak sahur ve yarınki ilk iftar için hazırlıklarını tamamladı.

Balkanlar'da Ramazan heyecanı
Üsküp, Saraybosna, Priştine ve Tiran'da yaşayan Müslümanlar, ramazan öncesinde alışveriş için pazar ve marketlere akın etti. Teravih için camileri hazırladı.

Petrol üretiminin kısıtlanması kararı 9 ay daha uzatıldı
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünce (OPEC), geçen kasım ayında alınan petrol üretim seviyesini kısma kararının 9 ay daha uzatıldığı bildirildi. Suudi Arabistan Petrol Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Halid El-Falih, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen “OPEC 172. Olağan Toplantısı”nın ardından alınan kararları açıkladı.

Rum tarafından kabul edilemez teklifler
Rumlar, Kıbrıs’ta bir çözümden sonra KKTC’nin Türkiye’den ithalat yapmamasını veya ithalata kota konulmasını talep etti. Rumlar ayrıca, Ada’ya çalışmaya gelecek her 1 Türk işçisine karşılık 4 Yunan işçisini şart koştu.

'Avrupa Komisyonu İsveç’i euroya zorlayamaz'
İsveç Ekonomi Bakanı Magdalena Andersson, Avrupa Komisyonunun İsveç’i zorla para birimi euroya geçmeye zorlayamayacağını, buna sadece İsveç halkının karar verebileceğini söyledi.

Endonezya'da Ramazan hazırlıklarında sona gelindi
Dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip Endonezya'da vatandaşlar alışveriş için pazarlara akın etti. Müslüman Endonezyalılar, ramazan hazırlıkları için başkent Cakarta'daki pazarları tıklım tıklım doldururken, iftarlık ve sahurluk için gıda alışverişinde en çok hurmaya ilgi gösterdi.

Myanmar hükümetine Arakanlı çocuklar çağrısı
Yayımlanan bir raporla, Myanmar hükümetinin Arakan eyaletindeki çocukları tüm şiddet olaylarından korumak için acil tedbirler almakla yükümlü olduğunu bildirildi.

Kenya'da 'kuraklık' sürüyor!
Kenya'daki şiddetli kuraklık nedeniyle ülkenin 47 eyaletinin yarısında su kaynaklarının kuruduğu, yaklaşık 3 milyon Kenyalının temiz suya ulaşımının kısıtlı olduğu bildirildi.

Kolerayla mücadelede Yemen'e destek çağrısı
İİT'den yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası toplum, uluslararası kurumlar ve sivil toplum kuruluşları, Yemen'deki kolera salgınını kontrol altına alma, yayılmasını önleme, ciddi şekilde kötüleşen sağlık ve insani durumları düzeltme konularındaki çabalarını artırmalı." denildi.

İsviçre'de nükleer enerji referandumu
İsviçre'de nükleer enerjiden çıkış ve yenilenebilir enerjiyi destekleme amaçlı yapılan referandum yüzde 58,2 oranında "evet" oyu ile sonuçlandı.

İskandinav ülkelerinde 22 saat oruç tutulacak
İsveç, Norveç ve İzlanda'nın bazı kentlerinde Müslümanlar ramazanda yaklaşık 22 saat oruç tutacak. Diyanet İşleri Başkanlığının imsakiyesine göre, yaz gün dönümünün yaşanacağı, aynı zamanda en uzun gün olan 21 Haziran'da, İsveç'in Kiruna, Norveç'in Tromso ve İzlanda'nın Reykjavik şehrinde, 22 saat oruç tutulacak.