2 Recep 1439 | 20 Mart 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
ABD'liler kendi topraklarında petrol sondajı istemiyor
Dünyanın her yerinde petrol ve doğalgaz arayan ABD'nin aksine; araştırmaya göre, ABD kara sularında petrol ve gaz sondajına karşı çıkan vatandaşların oranı her yıl yaklaşık yüzde 4 civarında artış gösterdi.

Avustralya’da hem fırtına hem yangın
Avustralya aynı anda iki afetle birden uğraşıyor. Ülkenin kuzeyinde Marcus kasırgası milyonlarca dolarlık hasara yol açarken, güneyde yangınlarda 70 ev kül oldu.

İngiltere Brexit için AB ile uzlaşı sağladı
İngiltere, Brexit geçiş sürecine ilişkin geniş şartlarda Avrupa Birliği (AB) ile anlaşmaya vardı. Buna göre İngiltere, 2020 yılının sonuna kadar tüm AB hükümlerine bağlı kalmayı sürdürecek.

Fransa'da grev dalgası
Fransa'da havayolu, demiryolu ve metro ulaşımı sağlayan kurumların yanı sıra emekliler ve memurlar da grev kararı aldıklarını duyurdu.

İngiltere, Türk vatandaşlarına süresiz oturma iznini kaldırdı
İngiltere İçişleri Bakanlığı, Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere'de kendi işini kurmuş Türk vatandaşlarına yönelik muamelenin düzenlendiği “Türkiye A.T. Birlik Anlaşması kapsamındaki iş başvuruları” başlıklı yönetmelikte değişikliğe gitti.

Avrupa’nın tarihi eser iddiaları için fermanlar inceleniyor
Türkiye, kaçırılan tarihi eserleri için Avrupa'dan iade talebinde bulunurken, karşılaştığı, “padişah hediyesi” savunmasını çürütecek fermanlar için kolları sıvadı.

Orta Asya ülkelerinden ortak deklarasyon
Astana’da bir araya gelen Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan liderleri ortak bir açıklama yaptılar. Türkmenistan adına toplantıya Meclis Başkanı Akja Nurberdiva katıldı.

Yunanistan'da halk kemer sıkmaya devam ediyor
Ekonomik krizdeki Yunanistan'da, hükümet üçüncü kurtarma paketi programından çıkmayı hedeflerken, ülkede yüz binlerce kişinin zorlu hayat mücadelesi sürüyor.

Japonya Fukuşima mağdurlarına tazminat ödeyecek
Kyoto Bölge Mahkemesi, Japon hükümeti ve santrali işleten Elektrik Enerjisi Şirketini kaza ve ardından meydana gelen nükleer sızıntı nedeniyle bölgeyi tahliye ettiği için evlerini ve işlerini kaybeden bir grup mağdura toplam 110 milyon yen (4 milyon 30 bin lira) tazminat ödemeye mahkum etti.

Körfez gündeminde bu hafta...16.03.2018
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa'ya denizden geçişler yüzde 97 azaldı
Avrupa'da daha iyi bir yaşam ümidi taşıyan göçmenlerin denizde ölümü göze alarak yaptıkları ve 2015 yılında zirveye çıkan göç girişimleri, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığının diğer kolluk birimleriyle müşterek gerçekleştirdiği operasyonlarla yüzde 97 geriledi.

Sudan, Türkiye ile 'ekonomik entegrasyon' arayışında
Tarım ve madencilik başta olmak üzere farklı yatırım alanlarında yüksek potansiyele sahip Sudan ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi için karşılıklı birçok adım atılıyor.

Endonezya'da su seviyesi yükseliyor
Endonezya'nın kıyı bölgelerinin yüzde 40'ı deniz seviyesinin altına düştü. Bölgede iklim değişikliği nedeniyle gelecek on yıl içerisinde hayat şartlarının çok daha kötüleşeceğini belirtiliyor.

Schengen 'kurala uyana' kolaylaştırılacak
Avrupa Birliği, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin vatandaşları için ‘çile’ anlamına gelen Schengen vizesi alanında önemli değişikliklere gidiyor.

İsviçre parlamentosu 'konu olmadığı için' açılmadı
İsviçre'de Federal Meclisi'in üst kanadı Eyaletler Meclisi gündem yokluğu nedeniyle kapılarını açmadı. Meclis, bu yıl içinde daha önce de kapılarını tartışılacak gündem olmadığı için açmamıştı.