6 Cemaziyelevvel 1439 | 23 Ocak 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Avusturya mültecilere karşı 'sınır koruma birliği' kuruyor
Avusturya'nın aşırı sağcı İçişleri Bakanı Herbert Kickl, Avusturya sınırlarında kontrolü sağlayacak bir sınır koruma birliği oluşturulacağını açıkladı.

Körfez gündeminde bu hafta...22.01.2018
Körfez Ülkeleri genelinde artan elektrik enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için, önümüzdeki beş yıl içinde 131 milyar dolarlık yatırım yapılması gerektiği bildirildi.

Somali nüfusunun yarısı yardıma muhtaç
Somali'de nüfusun yarısına tekabül eden yaklaşık 6,2 milyon kişinin gıda yardımına, bunların 3,3 milyonunun da acil insani yardıma muhtaç olduğu aktarıldı.

KKTC'den AB'ye 'adalet' çağrısı
KKTC Dışişleri Bakanlığı, AB'den Kıbrıs’taki iki tarafa "daha dengeli ve adil" davranmasını beklediklerine işaret ederek, Kıbrıs’a ilişkin kararlar alırken Ada’daki gerçeklerin ve siyasi hassasiyetlerin göz önünde bulundurulmasını istedi.

Kuveyt İspanya'dan kanatlı hayvan ithalatını yasakladı
Kuveyt'in Batı Nil virüsü nedeniyle İspanya'dan tüm kanatlı canlı hayvan ithalatını yasakladığı bildirildi. Kararda İspanya'dan ithal edilen kanatlı hayvanlarda tespit edilen Batı Nil virüsü nedeniyle bu ülkeden tüm kanatlı canlı hayvan ithalatına yasak getirildiği belirtildi.

Arakanlı Müslümanlar Myanmar'a geri dönüşten endişeli
Arakanlı Müslümanları temsil eden 21 kuruluş, Myanmar'dan kaçan Rohingyaların ülkeye geri gönderilmesi planından duyulan endişeyi dile getirdi.

Devriyeler, göçmenlere bırakılan suları imha ediyor
ABD-Meksika sınırında görev yapan Amerikalı sınır devriyelerinin, Arizona Çölü'nden ABD'ye girmeye çalışan göçmenler için yardım kuruluşlarınca bölgeye bırakılan su ve gıda paketlerini imha ettikleri ortaya çıktı.

Avrupa'da 10 bin mülteci çocuk kayıp!
TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyonu, aylardır yürüttüğü, “göç ve uyum” çalışmalarını tamamlayarak raporlaştırdı. Avrupa'da yaşanan, skandalları ortaya koyan raporda, Almanya'da 4 bin mülteci çocuğun kaybolduğu bilgisi yer aldı.

Yunanistan'da 'kemer sıkma' protesto edildi
Yunanistan'da yeni grev yasasına karşı dün düzenlenen genel grev kamusal hayatı felce uğrattı. Grev yapma hakkının kısıtlanmasını protesto amacıyla başlatılan grev nedeniyle başkent Atina'da trafik tıkandı, hava trafiğinde de aksamalar oldu.

Bangladeş ile Myanmar Rohingyalar için 'anlaştı'
Bangladeş ile Myanmar, Ağustos’tan bu yana Bangladeş’e kaçan yüz binlerce Rohingyalınının Myanmar’a iki yıl içerisinde geçişi konusunda anlaştı.

İki yanardağ uyandı
Güneydoğu Asya ülkeleri Filipinler ve Endonezya’da aktif hale gelen iki yanardağ nedeniyle bölgede alarm durumuna geçildi.

15 binden fazla refakatsiz çocuk İtalya'ya geldi
Yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 15 bin 730'dan fazla çocuğun İtalya'ya denizyoluyla yalnız başına, ailesinden kimse veya yetişkin gözetimi olmaksızın geldiği belirtildi. Açıklamada, bu sayının 2016'da 25 bin 840 olarak kaydedildiği anımsatıldı.

Peru’da tsunami alarmı
Merkez üssü deniz tabanının 12 kilometre altında ve yerel saat ile 09.19’da gerçekleşen depremde bir kişinin öldüğü 20’den fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

Agung Yanardağı yeniden kül ve duman püskürtmeye başladı
Endonezya’nın Bali Adası’nda faaliyette olan Agung Yanardağı'nın yeniden kül ve duman püskürtmeye başladığı bildirildi.

Özbekistan’da kimlik kartı uygulaması başlıyor
Özbekistan'da 2017 yılının Ağustos ayında yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlardan talep edilen çıkış vizesi uygulamasını kaldırılmıştı.