15 Şevval 1440 | 18 Haziran 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
İtalya'da göçmenleri kurtaran gemilere para cezası
Bakanlar Kurulunda kabul edilen yasa tasarısında, denizdeki düzensiz göçmenleri kurtaran gemiler 10 bin ila 50 bin euro arasında cezaya çarptırılacak.

Yemen’de kolera salgını alarmı
Yemen'in çeşitli bölgelerinde sağlık kurumlarının, bu yılın ilk 4 ayında yaklaşık 10 bin kolera vakası tespit ettiği belirtildi.

Afrika'da elektrik sorununa çözüm arayışı
Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen forumda konuşan Fatih Birol, Afrika kıtasında 600 milyon kişinin elektriksiz yaşamını sürdürdüğünü belirtti.

Arap ülkelerinde aşırı sıcaklar etkili oluyor
Resmi haber ajanslarına göre Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Bahreyn, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) sıcak hava dalgası etkili oluyor.

Kanada da plastikle mücadele edecek
Kanada’da hükümet, pipet ve tabak gibi tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması planını açıkladı.

Almanya nitelikli işgücüne ihtiyaç duyuyor
Almanya’ya nitelikli işgücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısı Federal Meclis’te kabul edildi. Yeni yasal düzenleme ile Alman ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının öncelikli olarak istihdam edilmesi şartı kaldırıldı.

Malezya kaçak 7 bin ton çöpü de iade edecek
Malezya, yurt dışından kaçak yollarla ülkeye getirildiği tespit edilen plastik atıkları iade etmeyi sürdürüyor.

Nijerya'da içme suyu sıkıntısına çare şap taşı
Temiz suya ulaşmakta güçlük çeken Nijeryalılar, göletlerden topladıkları yosun tutmuş çamurlu suları Türkiye'de "şap taşı" olarak bilinen alum taşıyla temizleyerek içiyor.

Sinabung yanardağı yeniden patladı
Endonezya´da bulunan Sinabung yanardağı patladı. Patlama sonrası yanardağın külleri ve duman 7 bin metreye kadar yükseldi. Uzmanlar, olası kül yağmuruna karşı vatandaşları maske takmaları konusunda uyardı.

Fatih gemisi Kıbrıs’ın batısında sondaja başladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin petrol ve doğalgaz aramak için karada yaptığı çalışmaların dışında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerine de devam ettiğini hatırlattı.

AB'de kimlik kartlarına parmak izi zorunluluğu
Avrupa Birliği (AB), kimlik kartlarında güvenliği artırmak için aralarında kartlarda parmak izini de zorunlu kılan bir dizi düzenlemeyi onayladı.

Afrika'nın çevre sorunu ithal elektronik atıklar
Çevre için en hızlı büyüyen sorunlardan birini kullanılmış elektronik atıkların imhası oluşturuyor. Özellikle Afrika'daki yoksul ülkeler e-atık çöplüğü olarak kullanılıyor.

Filipinler’de ağaç dikmek mezun olma şartı
Filipinler’de lise ve üniversite diploması almaya 10 ağaç dikme ön şartı getirildi. Okuldan mezun olunca ağaç dikmek gelenekti, artık kanun oldu.

Etna yanardağı yeniden aktifleşti
Avrupa'nın en yüksek aktif yanardağı Etna, yeniden aktif duruma geçti. Etna'nın güneydoğu ve kuzeydoğu noktalarındaki kraterlerinden yüzlerce metreye lav ve kül püskürdüğü açıklandı.

Sudan’da Ramazan geleneği 'sokak iftarları'
Ülke halkının misafirperverlik örneklerinden cadde ve sokak kenarlarına kurulan iftar sofralarında, ihtiyaç sahipleri ile evine yetişemeyenler oruçlarını açabiliyor.