28 Zilka'de 1438 | 20 Ağustos 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Afrika’da göç 20 milyonu aştı
Afrika kıtasında, mülteci, sığınmacı ve ülke içinde yerinden edinilmiş kişi sayısı, 2017’de rekor seviyeye ulaşarak 20 milyonun üzerine çıktı.

Bangladeş'te muson yağmurları
Bangladeş'te aşırı yağışların neden olduğu sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 61'e yükseldi.

Birleşik Krallık, Brexit sonrası İrlanda ile sınır istemiyor
Birleşik Krallık hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmalarının (Brexit) ardından İrlanda ile aralarında fiziki sınıra karşı olduklarını belirtti.

En yaşanılabilir kent yine Melbourne oldu
140 şehirde yapılan değerlendirmeye göre dünyanın en yaşanabilir şehri Avustralya’nın Melbourne kenti oldu. Ekonomik analiz ve öngörülerde bulunan EIU, 140 kentin yaşanılabilirlik endeksine bakarak “dünyanın en yaşanabilir şehirlerini” belirledi.

İngiltere, geçici Gümrük Birliği istiyor
İngiliz hükümetinin, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışının ardından bir süreliğine Gümrük Birliği anlaşması talep etmeye hazırlandığı bildirildi.

Grönland’da yüksek sıcaklık ve yangın!
Topraklarının çoğu buzla kaplı Grönland’da sıcaklık 24.8’e ulaştı. Tundralarda çıkan yangın söndürülemedi. Avrupa ve ABD'nin ardından, kışın sıcaklığın eksi 65 santigrat dereceye kadar düştüğü Grönland'da da yangın alarmı verilmesi duyanları şaşırttı.

AB ve BM'ye Rohingya çağrısı
Avrupa Rohingya Konseyi Başkanı Kyaw, Myanmar hükümetinin Arakan'ın Maungdaw'e takviye birlik göndermesinin "Rohingya soykırımını ileriye götürmesi anlamına geldiğini" belirterek "AB ve BM'den Myanmar hükümetine baskı yapmasını istiyoruz" dedi.

Pakistan bağımsızlığının 70. yılını kutluyor
Pakistan, İngiltere'den 14 Ağustos 1947'de kazandığı bağımsızlığının 70. yılını kutluyor. Başkent İslamabad ve diğer kentlerde 31 pare top atışıyla başlayan bağımsızlık günü kutlamaları için sokaklar yeşil-beyaz Pakistan bayrakları ve ulusal kahramanların posterleriyle donatıldı.

Sierra Leone'de toprak kayması, yüzlerce ölü
Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de gerçekleşen toprak kaymasında yüzlerce ölü olduğu belirtiliyor. Yetkililer, ölü sayısına ilişkin rakam vermek için henüz erken olduğunu belirtse de 300'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

AB'nin sığınmacı politikasına eleştiri
Uluslararası bir yardım kuruluşu, Libya'dan Avrupa'ya gitmeye çalışan sığınmacılar hakkındaki raporunu yayımladı. AB'nin "hatalı sığınmacı" politikasının hedef alındığı raporda, "AB üyesi ülkeler, sığınmacıların güvenli bir şekilde Avrupa'ya ulaşmasını sağlamalı, adil ve şeffaf bir iltica süreci hakkı tanımalı." ifadeleri yer aldı.

Kazakistan kuzeye 'büyük göç' yapacak
Kazakistan'ın güneyinden kuzeyine göçü teşvik amacıyla hükümet ailelere 2 milyon dolardan fazla fon ayırdı. Konu ile açıklama yapan Kazakistan Çalışma ve Sosyal Koruma Bakan Yardımcısı Birzhan Nurymbetov, bu büyük göçün nedeni olarak ülke nüfusunun yüzde 55'inin güneydeki beş bölgede yoğunlaşmış olmasını gösterdi.

Rusya'dan Hac için 23 bin başvuru
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından Rusya Federasyonu için ayrılan 20 bin kişilik kota doldu. 2017 yılında hac yapmak isteyen Rusya vatandaşlarının sayısı 23 bine ulaştı.

Etiyopya için 'acil eylem' çağrısı
Etiyopya'nın güney bölgelerinde 700 bin kişinin daha açlığın eşiğine sürüklendiği belirtilerek, uluslararası topluma yardım çalışmalarını hızlandırma çağrısı yapıldı. Yetkililer, bahar yağmurlarının düşük seviyede olmasının güney Etiyopya'da 700 bin kişiyi daha açlıkla yüz yüze bıraktığını belirttti.

Körfez gündeminde bu hafta...10.08.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Hindistan 2030’da sadece elektrikli otomobil satacak
Hindistan hükümetinin yeni planları kapsamında, 2030 yılından itibaren Hindistan’da satılan her bir otomobil elektrikli olacak. Hindistan hükümetinin bu kararı çevrecileri mutlu ederken, petrol endüstrisinde hayal kırıklığına sebep oldu.