9 Rebi'ül-ahir 1440 | 17 Aralık 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Kızıldeniz ve Aden'e kıyı 7 ülkeden 'bölgesel birlik' kararı
Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ne kıyısı bulunan 7 ülke, "bölgesel birlik" kurmaya karar verdi. Yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu karar başkent Riyad'da düzenlenen "Kızıldeniz ve Afrika Boynuzu Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı"nda alındı.

Göç mutabakatı AB'deki ayrılığı derinleştirdi
Yasa dışı göç ve insan kaçakçılığıyla mücadelede iş birliğini artırmayı öngören Göç Mutabakatı, AB ülkeleri arasında bölünmüşlüğü tekrar ortaya çıkardı. 164 ülkenin katılımıyla onaylanan ve bağlayıcılığı bulunmayan göç mutabakatını, dünya genelinde ABD, Avustralya, Şili ve Brezilya'nın yanı sıra "egemenliğini" ihlal ettiği gerekçesiyle 8 AB üyesi ülke imzalamadı.

İngiltere'de yoksulluk artıyor
İngiltere'de yaklaşık 8 yıldır devam eden kemer sıkma tedbirleri nedeniyle yoksulluk sınırının altında yaşayanların sayısı her geçen yıl artıyor.

Endonezya'da doğal afetler bu yıl 4 bin cana mal oldu
Endonezya Ulusal Afet Ajansı Yönetimi Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, ülke genelinde 1 Ocak - 10 Aralık tarihlerinde yaşanan 2 bin 374 afette 4 bin 211 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Göç Paktı 164 ülke tarafından imzalandı
Başta Belçika olmak üzere birçok ülkede siyasi krizin kapılarını aralayan Göç Paktı, Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen zirvede 164 ülkenin imzası ile kabul edildi.

Bosna Hersek'teki sığınmacılar soğukla mücadele ediyor
Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki şehirlerde kalan ve Hırvatistan'a geçebilmek için beklemeye devam eden binlerce sığınmacı, kışın gelmesiyle dondurucu soğukla mücadele ediyor.

Almanya'da konut krizi
Almanya'daki ekonomik durgunluk inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Sektördeki açık, fiyatların anormal seviyelere ulaşmasına neden oldu. Son 3 yılda konut fiyatları yüzde 50 arttı.

OPEC'ten petrol üretimini azaltma kararı
OPEC günlük petrol üretiminde kesintiye gidiyor. Buna gore, 1.2 milyon varil daha az üretim yapılacak.

Körfez gündeminde öne çıkanlar
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Lüksemburg'da toplu taşıma ücretsiz olacak
Ülkede, önümüzdeki yazdan itibaren bütün tren, tramvay ve otobüsler ücretsiz olacak.Toplam nüfusu 600 bin kişi olan Lüksemburg, trafik sorunuyla baş etmeye çalışıyor.

Fransa'da zamlar 2019 yılı için iptal edildi
Fransız basının aktardığına göre, daha önce 6 aylığına askıya alınan akaryakıt zamlarıyla vergi artışları gelecek yıl için iptal edildi.

İklim olayları gelişmekte olan ülkeleri etkiledi
Fırtınalar, sağanak yağmurlar, çöl sıcakları ve kuraklık gibi iklim olayları son 20 yılda gelişmekte olan ülkeleri daha fazla vurdu. 2017 yılında 11 bin 500'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve İran'dan dörtlü iş birliği
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve İran olarak bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurumlarının daha yakın çalışma imkanlarını kolaylaştırma, onlara fırsat sağlamak için ortak bir girişim kurma kararı aldıklarını açıkladı.

AB vizesine 'zam' geliyor
Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi, AB ülkelerinin uyguladığı vize ücretlerinin 60 eurodan 80 euroya çıkartılmasını içeren yasa tasarısını onayladı.

Dünyada 300 bin çocuk ailelerinden ayrı
Yayımlanan bir raporla, geçen yıl dünya genelinde refakatsiz ve ailelerinden ayrılmış çocuk sayısının en az 300 bin olduğu bildirildi.