17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Kara listeye alınan milyonlarca Çinlinin uçak ve trene binmesi yasak
Çin yönetiminin, sosyal puanlama sistemi kapsamında oluşturduğu "kara liste"ye giren 17 milyon 460 bin kişi uçağa, 5 milyon 470 bin kişi de yüksek hızlı trene binmekten men edildi.

AB ülkeleri vize ücretini 80 euroya çıkaracak
Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, vize başvuru ücretlerinin 80 euroya yükseltilmesine onay verdi. AB Konseyi, üye ülke büyükelçilerinin vize kurallarının güncellenmesine ilişkin düzenlemeyi onayladığını açıkladı.

Malezya Arakan'da insanlık suçu işleyenlerin yargılanmasını istiyor
Malezya hükümeti, Myanmar'da Arakanlılara yönelik şiddet ve etnik ayrımcılık uygulayanların Uluslararası Ceza Mahkemesine götürülmesi için adım atacağını duyurdu.

Afrika'da bilim, teknoloji ve inovasyon atağı
Afrika ülkeleri, çevreye duyarlı araçlardan sağlık alanına kadar bilim, teknoloji ve inovasyon alanında attıkları adımlarla önemli gelişmelere sahne oluyor.

Sibirya'da yağan siyah kar paniğe sebep oldu
Madenciliğin tek geçim kaynağı olduğu Sibirya'nın Kemerova kentinde, siyah kar yağdı. Bölge sakinleri karda oynayan çocukların zehirlenmesinden endişe duyuyor.

Yunanistan'a sığınmacı eleştirisi
Avrupa Konseyi Yunanistan'ı sığınmacıların barındıkları kamplardaki koşullar nedeniyle eleştirdi. Konsey sığınmacıların "insani olmayan ve alçaltıcı" koşullarda barındırıldıklarına dikkat çekti.

İngiltere'de sosyal medyaya yasal düzenleme talebi
İngiliz Parlamentosunun Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komisyonunun "dezenformasyon ve yalan haber" başlıklı raporunda, sosyal medya platformlarının başkalarını taciz, nefret propagandası ve yalan haber yaymak için kullanıldığına işaret edilerek, ilgili şirketlerin de bu tür eylemleri engellemek konusunda gönülsüz davrandığı kaydedildi.

İngiltere'de halk gıda ve ilaç stoklamaya başladı
İngiltere halkı, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılığın gerçekleşeceği 29 Mart öncesinde eve gıda ve ilaç stoklamaya başladı.

Endonezya helal turizmde zirveyi hedefliyor
Dünyanın dördüncü en kalabalık ülkesi olan ve en yoğun Müslüman topluluğuna sahip Endonezya, helal turizmde bu yıl zirveye çıkmak istiyor.

Türk ve Pakistan donanmasından ortak tatbikat
İki donanma personelinin taktik toplantıları, modern savaş teknikleri ve deniz güvenliği toplantılarının yanı sıra liman ve deniz üstünde tatbikatlar yaptığı ve iki ülke askerinin ortak operasyon yapma becerisiyle taktik kabiliyetlerinin geliştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Alman ekonomisi sınırdan döndü
Almanya ekonomisi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre aynı ve sabit büyüyerek, resesyona girmekten son anda kurtuldu.

Körfez ülkelerinden kısa kısa
Körfez basını ve gündeminden haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai ve Umman basınında yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Tarihi Moro referandumu sonuçlandı
Filipinler'in güneyinde yaşayan Moro Müslümanlarının geleceğini şekillendirecek tarihi Bangsamoro Organik Yasası referandumunun ikinci aşamasının sonuçları ilan edildi.

Cezayir, Fransa'dan 'nükleer atıklarını' toplamasını istedi
Cezayir'de, Fransa'dan, ülkenin güneyindeki çölde 1960 yılında gerçekleştirdiği nükleer denemeler sonucu oluşan atıkları toplaması istendi.

Çin'de cep uygulamaları özel hayatı devlet denetimine sunuyor
Çin'de çok sayıda aplikasyonu tek veri tabanında birleştirip hayatı kolaylaştırma iddiası taşıyan uygulama, bunun için "kişisel mahremiyetten vazgeçilmesi" şartını koşuyor.