4 Şevval 1439 | 18 Haziran 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Göçmenler İspanya’da karaya çıktı
Geçtiğimiz hafta İtalya ve Malta limanlarına kabul edilmedikleri için Akdeniz’de mahsur kalan, daha sonra İspanya’nın kucak açması sonucu kurtarma gemileriyle yola koyulan 630 göçmen, bir hafta süren yolculuğun ardından İspanya’nın Valencia limanına ulaştı.

Makedonya’nın ismi için imzalar atıldı
Yunanistan ve Makedonya arasında çeyrek asrı aşkın süredir devam eden “isim sorunu”nun çözümüne yönelik tarihi anlaşma imzalandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, iki ülkenin sınırında bulunan Prespa Gölü kıyısındaki Psarades köyünde düzenlenen törende anlaşmaya imza attı.

AB, tarihinin en başarısız döneminde
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin (AB) son 5 yılda tarihinin en başarısız dönemini yaşadığını bildirdi.

Batı Balkanlar'da oy kullanma işlemi sona erdi
Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Sırbistan ve Arnavutluk'ta yaşayan Türk seçmenlerin 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işlemi sona erdi.

Avrupa Birliği'nde göçmen krizi sürüyor
Akdeniz'de insanlık dramı artarken, Avrupa Birliği (AB), uluslararası kanunların gereğini yerine getirmeyen ve daha önceki anlaşmalara uymayan üyelerine söz geçiremiyor.

Makedonya'nın yeni ismi belli oldu
Makedonya'nın ismi "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" anlamına gelen "Republika Severna Makedonija" olarak değiştirilecek.

TürkAkım, 2019 başında tamamlanacak
Türkiye ile Rusya arasında kurulacak gaz köprüsü TürkAkım’da inşaat 2019’un başında tamamlanacak. İlk gazın Aralık 2019’da geleceği projeyle, Türkiye ve Güney Avrupa’nın enerji arz güvenliği sağlanacak.

2 ülke göçmenleri kıyıya yanaştırmadı
İspanya hükümeti, İtalya ve Malta'nın limanlarına yanaşmasına izin vermediği 600'den fazla göçmeni taşıyan gemiyi "insani nedenlerle" kabul etme kararı aldı.

Çernobil'de 32 yıl sonra bile sütte radyasyon
Ukraynalı, İngiliz ve Norveçli araştırmacıların düzenlediği bir çalışma Çernobil nükleer felaketinin 32 yıl sonra bile ölüm saçtığını ortaya çıkardı.

Yurt dışındaki seçim sandıklarında uzun kuyruklar oluştu
Yurt dışındaki Türk seçmenler, Türkiye'de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine yoğun ilgi gösteriyor.

Yanardağ patlamasıyla yeni karalar oluşuyor
ABD'nin Hawaii eyaletinde mayıs başında faaliyete geçen Kilauea Yanardağı'ndan akan lavların Kapoho bölgesini doldurmasıyla yeni karaların oluştuğu belirtildi.

Antarktika Atnalı Adası'na Türk üssü
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin Antarktika kampını 2019’da Horseshoe (Atnalı) Adası’na kuracağını açıkladı.

Malezyalılar ülkenin borcu için 9 milyon dolar topladı
Malezya hükümetinin, ülke borçlarını ödemeye yönelik halkın desteğini öngören "Ümit Fonu"nu faaliyete geçirmesiyle toplanan para bir haftada 9 milyon dolara ulaştı.

Yemen açıklarında göçmenleri taşıyan tekne battı
Uluslararası Göç Örgütü, Yemen açıklarında Afrikalı göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu ilk belirlemelere göre 40 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Guatemala’da bilanço artıyor!
Guatemala’da Fuego Yanardağı’nın patlaması sonucu ölenlerin sayısı 69’a yükseldi. Askerler ve itfaiyeciler, ısınan kaya, kül ve çamurun köyleri yok ettiği olayda kaybolanları arıyor.