16 Muharrem 1440 | 26 Eylül 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Nijer'de yaklaşık 30 bin mülteci yaşıyor
Afrika’dan Avrupa’ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin geçiş yolu Nijer Cumhuriyeti’nde hem Batı Afrika ülkelerinden gelen mülteciler hem de ülke içinde yerlerinden edilmiş kişiler var.

'Almanya şeker hastalığında AB'de ilk sırada'
Almanya Sosyal Sağlık Sigortası Kurumu Koordinatörü Necati Suözer, Avrupa Birliği'nde (AB) en fazla şeker hastasının Almanya'da bulunduğunu belirterek, "Ülke nüfusunun 7,6 milyonu şeker hastalığından muzdarip." dedi.

Mekke-Medine hızlı tren hattı açıldı
Suudi Arabistan'da Ortadoğu'nun en büyük ulaşım projelerinden sayılan hacılar ve umrecilerin geliş gidişlerini kolaylaştıracak Harameyn Hızlı Tren projesi açıldı.

'Urumiye Gölü kurursa Tebriz taşınır'
İran Çevre Koruma Örgütü Başkan Yardımcısı Tecrişi, "Urumiye Gölü'nün kuruması durumunda Tebriz diye bir şehir kalmayacak, taşınması gerekecek." dedi. Tecrişi, bölgedeki su kaynaklarının doğru kullanılmasının göl için hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

Yunan adalarındaki çocuk sayısında artış
Yunan adalarına bu yılın 8 ayında gelen sığınmacı çocukların sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 7 bini aştığı bildirildi.

Endonezya'da yanardağ hareketliliği
Endonezya'da Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) Yanardağı faaliyete geçti. Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu'ndan (BMKG) yapılan açıklamaya göre; Lampung kentinde bulunan yanardağda cuma gününden bu yana 44 kez patlama meydana geldi.

‘Brexit’ düğümü çözülemiyor
İngiltere’nin AB’den çıkmasına 6 ay kala tartışmalar giderek yoğunlaşıyor. Londra ile Brüksel arasındaki müzakerelerde henüz anlaşmaya varılamadı. Yeni bir referandumdan AB’den anlaşmalı bir şekilde ayrılmaya ya da yeni bir erken seçime kadar bir dizi kriz senaryosu Ada'nın gündemini meşgul ediyor.

'Avrupa Birliği bütünlüğünü koruyamıyor'
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği'nin (AB) tehlikede olduğunu ve derin bir reforma ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

39 ülke dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor
Gıda ve Tarım Örgütü, dünyadaki gıda durumu ile ekin beklentilerini inceleyen rapor yayımladı. Raporda, "Afrika'da 31, Asya'da 7 ve 1 tane de Karayipler bölgesinde bulunmak üzere toplam 39 ülke, dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor” denildi.

Yunanistan mülteci yardımı alacak
Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, AB Komisyonu tarafından Yunanistan için 2020 yılına kadar mülteci sorununun çözümüne yönelik olarak 1,15 milyar avronun ayrıldığını söyledi.

Mısır, Güney Kıbrıs ile doğalgaz anlaşması yaptı
Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Akdeniz’deki Aphrodite sahasından çıkacak doğalgazı Mısır’da bulunan bir sıvılaştırma tesisine sevk edecek sualtı boru hattı yapımı için anlaşma imzaladılar.

ABD Ortadoğu ve Güney Asyalı göçmen kotasını düşürecek
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, 2019 yılı bütçesi kapsamında kabul edeceği mülteci kotasını 30 bine indireceğini açıklamasının ardından, yeni düzenlemeden etkileneceklerin başında Ortadoğu ve Güney Asyalı başvuru sahiplerinin geleceği öngörülüyor.

Arakan’da soykırım suçuna ön inceleme
BM Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonunun, 27 Ağustos’ta, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı katliamın birinci yılında açıkladığı “soykırım” raporunun detaylı versiyonu yayımlandı.

Kanada'da yapay trans yağlar yasaklandı
Kanada Sağlık Bakanı Ginette Petitpas Taylor, hidrojenize edilmiş yağların yasaklandığını duyurdu. Taylor, yasak kapsamına ülke içinde üretilen gıda ürünlerinin yanı sıra ithal gıdaların da dahil edildiğini aktardı.

Nijerya'da sel: En az 100 ölü
Nijerya Ulusal Acil Yönetim Ajansı Genel Müdürü Mustafa Yunus Maihaja, son 2 haftada ülkenin 11 eyaletinde şiddetli yağışların sele yol açtığını belirtti.