14 Şaban 1440 | 19 Nisan 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Avrupa'da araçlara hız sınırı ve kara kutu
Avrupa Parlamentosu (AP), Mayıs 2022'den itibaren yeni araçlara zorunlu hız sınırlama sistemi konulmasını içeren düzenlemeye onay verdi.

Rusya'da 'milli internet'e onay
Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, ülkede bağımsız yeni bir internet ağı oluşturulmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Endonezya'da halk sandık başında
Endonezya'da halk, devlet başkanlığı ve milletvekili seçimi için sandık başına gitti. Ülke genelinde kurulan yaklaşık 810 bin sandıkta kayıtlı 190 milyondan fazla seçmen, yerel saatle 07.00’de başlayan seçimde, iki devlet başkanı ve 245 bin milletvekili adayı için oy kullanmaya başladı.

Kızamık vakalarında artış
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünya genelinde kızamık vakaları, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre dört katına çıktı. Rapora göre dünya çapındaki kızamık vakalarının sayısı bu yılın ilk 3 ayında 170 ülkede 112 bin 163’e ulaştı.

Fukuşima'da nükleer yakıt tasfiyesine başlandı
Japonya'da, 2011'de deprem ve ardından meydana gelen dev dalganın sızıntıya yol açtığı Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali'nde, hasarlı reaktörlerdeki nükleer yakıtın tasfiyesine başlandığı bildirildi.

İsviçre kahve depolamaktan vazgeçiyor
Kıtlık döneminde çok faydalı olduğunu düşünerek 1. Dünya Savaşı'ndan sonra kahve depolamaya başlayan İsviçre, şimdi bu karardan vazgeçmeye hazırlanıyor. Gerekçe ise aslında kahvenin bir yararı olmadığı düşüncesi.

İngiltere’de 75 sahte üniversite kapatıldı!
İngiltere'de geçtiğimiz 4 yıl içerisinde 75 sahte üniversite kapatıldı. Yüksek Öğretim Lisansı Veri Kontrolü (Hedd), sahte diploma ve işletmelerin İngiltere'nin yüksek öğrenim sisteminin itibarını zedelediği uyarısında bulundu.

İran'daki sellerde can kaybı arttı
İran'da 31 eyaletten 25'ini etkisi altına alan şiddetli yağışlardan kaynaklı seller nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 76'ya yükseldi.

Hindistan’da 900 milyon seçmen oy kullanacak
Hindistan’da 900 milyon seçmeninin oy kullanacağı ve 6 hafta sürecek seçimler başladı. 17’nci Lok Sabha seçimleri için Hindistan Seçim Komisyonu’na 2 bin 354 siyasi parti kaydoldu.

Japonya'da Fukuşima'ya komşu kasabaya kısmi yerleşim izni
Japonya'da, 2011'de deprem ve dev dalganın sızıntıya yol açtığı Fukuşima Nükleer Santrali'ne komşu Okuma kasabası için çıkarılan zorunlu tahliye emri kısmen kaldırıldı.

Endonezya'da 24 binden fazla kişi selden etkilendi
Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, selden etkilenen eyalete bağlı Bandung kenti ve çevresinde 700 kişinin güvenli bölgeye tahliye edildiğini ifade etti.

İngiltere pasaportlarından AB ifadesi kaldırıldı
İngiltere'nin Brexit tarihinin ertelenmesi ile birlikte hâlâ Avrupa Birliği'nin tam üyesi konumunda olmasına rağmen pasaportlardan birliğin ismini çıkarttığı belirtildi.

Alman ekonomisi için uyarı
Avrupa'nın ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya için tehlike büyüyor. Ekonomiye ilişkin kuruluşlar, Almanya'nın geçmiş yıllara oranla 2019 yılında daha az büyüyeceğini söyledi, öngördükleri büyüme rakamlarını da aşağı yönde revize etti.

Havayı kirleten araçlara Londra'ya girişte ücret
Londra’nın merkezine günde 40 bin daha az aracın girmesini sağlayacak “Ultra Düşük Emisyon Alanı” (ULEZ) uygulaması yürürlüğe girdi.

İngiltere'den internette zararlı içeriğe para cezası adımı
İngiltere hükümeti, çevrimiçi zararlı içerikleri engellemedikleri takdirde sosyal medya ve internet sağlayıcıları ceza verilmesini öngören bir teklif hazırladı.