4 Cemaziyelahir 1441 | 29 Ocak 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Kazakistan'da kardan OHAL ilan edildi
Kazakistan’da çetin geçen kışla gelen kar fırtınası sonrası başkent Nur Sultan’da olağanüstü hal ilan edildi.

Etiyopya, Eritre ve Somali'den kalkınma ittifakı
Eritre'nin başkenti Asmara'da bir araya gelen ülke liderleri, yeni bir ittifakın kurulmasını değerlendirme konusunda uzlaşıya vardıkları belirtildi.

Etiyopya'da 7 milyon kişi, gıda yardımına muhtaç
Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'da tekrarlayan kuraklık koşulları sebebiyle yaklaşık 7 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğu bildirildi.

Brexit onaylandı
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin yasal düzenlemede parlamento aşaması tamamlanarak onaylandı. İngiltere 1973'te katıldığı AB'den 31 Ocak'ta ayrılmış olacak.

Endonezya, hac kotasına 10 bin ek kontenjan istiyor
Endonezya, 221 bin olan hac kotasının 231 bine yükseltilmesi konusunda Suudi Arabistan Hac ve Umre İdaresine resmi taleplerini ilettiklerini, bununla ilgili görüşmelerinin sürdüğünü aktardı.

Avustralya'da dolu ve kum fırtınası
Avustralya'da uzun süredir kontrol altına alınamayan yangınların ardından bu kez de ülkeyi toz fırtınası, dolu ve sel vurdu.

Kazakistan, hayvan ihracatını yasakladı
Kazakistan, et fiyatlarında spekülatif artış ve yerel et fabrikalarında ham madde sorunu nedeniyle ülkeden büyükbaş ve küçükbaş hayvanların çıkarılmasını yasakladı.

Almanya'da nüfus artışı azaldı
Almanya'da nüfus artışı son yedi yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Nüfustaki hafif artışın da yurtdışından göç nedeniyle kaydedildiği belirtiliyor.

TANAP kazılarından 1200'den fazla tarihi eser çıktı
Azerbaycan doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyan boru hattının inşası sırasında bugüne kadar bilinmeyen 106 arkeolojik alan keşfedildi.

Endonezya denizaltı almayı planlıyor
Endonezya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dahnil Anzar Simanjuntak, ülkesinin Türkiye ya da Almanya'dan denizaltı satın almayı düşündüğünü belirtti.

Etiyopya yeni havalimanı için hazırlık yapıyor
Etiyopya, başkent Addis Ababa'ya 39 kilometre uzaklıktaki Bishoftu kentine yeni bir havalimanı inşa etmek için girişimlerin başladığını açıkladı.

Filipinler'de 82 bin kişi tahliye edildi
Filipinler'de Yanardağın bulunduğu Batangas eyaletindeki Afet Risk Azaltma Merkezi'nden yapılan açıklamada, yanardağa 14 kilometre mesafede yaşayan 82 binden fazla kişinin, güvenlik nedeniyle uzak bölgelere tahliye edildiği kaydedildi.

Balkan ülkelerindeki iş gücü Batı Avrupa'ya kayıyor
Balkan ülkeleri genç ve kalifiye iş gücünü, ekonomik koşullar sebebiyle Batı Avrupa ülkelerine kaptırıyor.

Avustralya'daki yangının dumanları Dünya'yı turluyor
Avustralya'da aylardır süren yangınların yol açtığı dumanların, Dünya'nın etrafında en az bir tur atabileceği belirtildi.

Pakistan ve Afganistan'da ağır kış
Pakistan ve Afganistan'da etkili olan şiddetli kar yağışı nedeniyle 80'den fazla kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.