3 Muharrem 1439 | 23 Eylül 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Bangladeş'ten Myanmar'da 'güvenli bölge' önerisi
Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Arakanlı Müslümanları korumak için Myanmar'da Birleşmiş Milletler (BM) denetiminde "güvenli bölgeler" oluşturulmasını önerdi.

Fransa'da sigaraya zamlı önlem
Fransa'da hükümet, sigarayı bırakmayı teşvik amacıyla 2020'ye kadar paket fiyatını en az 10 avro olarak şekilde artıracak.

Bangladeş'e sığınan Arakanlı çocuk sayısı 250 bin
Yapılan açıklamaya göre, 25 Ağustos'tan bu yana Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan 421 bin Arakanlı Müslüman'dan 250 bininin çocuk olduğunu bildirildi.

Hollanda, Srebrenitsa'da 'kısmen suçlu' kararına bile karşı
Hollanda, Lahey Temyiz Mahkemesinin Srebrenitsa'da 1995'te 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin "kısmen sorumlu" olduğu yönündeki kararı için Yargıtaya başvurdu. Mahkeme, Srebrenitsa'da 1995'te yaklaşık 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin "kısmen sorumlu" olduğuna 3 ay önce hükmetmişti.

Meksika sarsıldı
Meksika 12 gün içinde ikinci büyük depremle sarsıldı. Puebla eyaletinde meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde 250’den fazla kişi hayatını kaybetti. 800 civarında kişinin de yaralandığı açıklandı.

Yemen'de 2 milyona yakın insan evlerini terk etti!
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Yemen'de savaş nedeniyle evlerini terk eden kişilerin sayısının 2 milyona yaklaştığını duyurdu.

Dünyanın 7'de 1'i açlık çekiyor
Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, dünyadaki aç insanların sayısı 815 milyona yükseldi. Raporda, on yıldan uzun bir süredir yaşanan düşüşten sonra küresel açlığın yeniden yükselişe geçtiği belirtildi.

Meksika'da şiddetli deprem!
ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, merkez üssü Puebla eyaletine bağlı Rabosso kentinin 5 kilometre kuzeydoğusundaki depremin, 51 kilometre derinlikte kaydedildiğini açıkladı.

Hindistan Asya'da öne çıkıyor
Genç nüfusa sahip Hindistan, Asya’nın süper gücü konumundaki Çin’in elinden ünvanını almak üzere yola koyuldu. Rapora göre ‘Asya Kaplanı’ Hindistan’ın gelişen nüfusu yıldızı parlayan ülkeyi Asya’nın yeni büyüme motoru haline getirecek.

Körfez’de benzine yüzde 80 zam
Petrol fiyatlarındaki düşüş, Körfez'deki zengin ülkelerde 'benzinin sudan ucuz olma' efsanesini de bitireceğe benziyor. Suudi Arabistan, harcamaları ve petrol bağımlılığını azaltmak için sürdürdüğü program kapsamında kasımda benzin ve jet yakıtı fiyatını artıracak.

Körfez gündeminde bu hafta...19.09.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Japonya’yı Talim tayfunu vurdu
“Bıçak ağzı” anlamına gelen Talim tayfunu Japonya’da hayatı olumsuz etkiledi. Binlerce ev elektriksiz kaldı, uçak ve tren seferleri yapılamadı.

Bangladeş'e sığınanların sayısı 500 bine yaklaştı
Myanmar'ın Arakan bölgesinden kaçıp Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanları'nın sayısı her geçen gün artıyor. Rohingyalar, teknelerle ve uzun yürüyüşlerin ardından Bangladeş'e gelmeye devam ediyor.

İspanya'da 'Katalonya krizi' büyüyor
İspanya'da Katalonya'daki ayrılıkçı siyasi partiler, yasa dışı olmasına rağmen referandum için resmi kampanyaya başladı. Katalonya yerel hükümeti, İspanya Maliyesi'ne haftalık mali rapor sunmayı bıraktı.

Arakan'da kundaklamalar uyduyla görüntülendi
Video, uydu fotoğrafları, tanık ifadeleri ve diğer verilerden oluşturulan analizde Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana 80'den fazla yerleşim yerinin kundaklandığı belirlendi.