23 Safer 1441 | 22 Ekim 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Rohingyaların zorlu dönüşü
Bangladeş, 100 bin Rohingya Müslümanı mülteciyi Başan Çar adasına yerleştirme işlemine başlama kararı aldı. Ancak söz konusu ada, insan hakları örgütlerine göre sel tehlikesi altında.

Güney Kore'de telefon bağımlılığı önlemi
Güney Kore, akıllı telefon bağımlılığına karşı harekete geçti. Gençler için rehabilitasyon kampları kuruldu.

Yemen'de kolera etkisini sürdürüyor
Ülkede kolera salgını nedeniyle sene başından bu yana 913 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Brexit yine ertelendi
Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık arasında resmi ayrılık günü olan 31 Ekim’e iki haftadan az bir süre kala tekrar ertelendi.

Tayfun radyoaktif atıkları denize taşıdı
Tokyo’yu vuran Hagibis Tayfunu Fukuşima’daki toplam 2667 ton radyoaktif atığın nehre, oradan da denize sürüklenmesine yol açtı. Tahribatın ekosistem üzerindeki etkileri ise henüz bilinmiyor.

Kenya'da yeni tren hattı açılıyor
Kenya'da başkent Nairobi'yi kuzeydeki Naivasha şehrine bağlayacak 120 kilometrelik tren hattı tamamlandı. Hat, kargo hizmetlerine de Naivasha şehrinde planlanan kuru limanının inşa edilmesiyle başlayacak.

Arakanlıların dönüş süreci
Bangladeş, Rohingyaların geri dönüşü kapsamında Myanmar'a daha önce gönderdiği 55 bin kişilik listeye ek olarak, dün de Cox's Bazar mülteci kampında kalan Arakanlıların isimlerini iletti.

İsviçre buzullarında rekor erime
İsviçre'deki buzulların yalnızca 5 yıl içinde yüzde 10 azaldığı belirlendi.

Akdeniz'de 180 göçmen kurtarıldı
Malta’nın talebi doğrultusunda, sahil güvenlik ekipleriyle 180 göçmenin kurtarıldı. Göçmenleri kurtaran İtalyan güvenlik güçlerine ait devriye unsurları, Malta arama-kurtarma bölgesinde kurtardıkları göçmenleri Malta’ya götürmek için bu ülkeden "güvenli liman" göstermesini bekliyor.

Nijerya, maden çıkarmak için teknoloji transferi istiyor
Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da "Nijerya Madencilik Haftası" kapsamında fuar düzenlendi. Nijerya Altyapı ve İşleri Komisyon Başkanı Olamilekan Adegbite yaptığı açıklamada, "Nijerya farklı madenlere sahip bir ülke ancak yeraltı kaynaklarının iyi işletilmesi için gerekli makinelere ve teknolojiye sahip değiliz. Bu nedenle bu fuarı düzenledik." dedi.

Gana'da mobil cihazlara karşı önlem
Batı Afrika ülkelerinden Gana, siber saldırılar ve sağlığı olumsuz etkilediği gerekçesiyle akıllı telefonlar başta olmak üzere standart altı mobil cihazları yasaklamayı planlıyor.

Tacik aileler gurbettekilerin kazancıyla geçiniyor
Tacikistan Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir nüfus araştırması, Tacik ailelerinin yaklaşık yüzde 70'inin işçi göçmenlerinden para kazandığını gösterdi.

Japonya'da tayfun
Hagibis tayfunu nedeniyle ülkede can kaybı 35’e yükselirken, 166 kişinin yaralandığı, kayıp 17 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğü açıklandı.

Türk Konseyi liderleri Bakü'de toplanıyor
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 7. Zirvesi düzenleniyor.

Avrupa Birliği'nin göçmen endişesi
AB, 2015'te başlayan göçmen krizinin ardından somut bir göç politikası oluşturamadı. Birliğin düzensiz göçü kontrol etmek için attığı en önemli adım ise dış sınırlarını güçlendirmek oldu.