2 Safer 1439 | 22 Ekim 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
'Bilge Kral' Aliya 14. ölüm yıl dönümünde anıldı
Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç, vefatının 14. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Bangladeş'e kaçış mücadelesi sürüyor
Bangladeş-Myanmar sınırındaki tarafsız bölgede sıkışıp kalan yaklaşık 7 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş'teki kamplara yerleştirildi.

Katalonya ekonomisi yüzde 20 kayba uğradı
İspanya Ekonomi, Endüstri ve Rekabet Bakanı De Guindos, 1 Ekim'den 17 Ekim'e kadar Katalonya ekonomisinin yüzde 20 kayba uğradığını açıkladı.

Göçmenlere karşı en negatif ülkeler Türkiye, İtalya ve Rusya
Dünya çapında 25 ülkede 65 altı yetişkinlerde gerçekleştirilen online araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 75’i son beş yılda ülkelerine gelen göçün arttığını belirtiyor.

'AB politikaları çocuk sığınmacıları tehlikeye atıyor'
Avrupa Birliği'nin sığınmacı politikasının, sığınmacıları Avrupa dışında tutmaya odaklanması nedeniyle çocuk sığınmacıların büyük zarar gördüğü belirtildi.

AB'de 117,5 milyon kişi yoksulluk sınırı altında
Avrupa Birliği’nde (AB) geçen yıl nüfusun 23,4'üne karşılık gelen 117,5 milyon kişi, yoksulluk ya da sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Avrupa'da verem alarmı
Dirençli tüberkülozun, AB’de 2050’ye kadar 1.1 trilyon dolarlık bir ekonomik maliyete, 2,1 milyon kişinin de ölümüne neden olacağı tahmin ediliyor.

KKTC’ye deniz altından elektrik verilecek
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’den KKTC’ye deniz altından kablo ile elektrik iletilmesi projesinde güzergahın belli olduğunu ve anlaşmanın yılbaşından önce imzalanacağını belirtti.

Körfez gündeminde bu hafta...16.10.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

İİT'den Arakan raporuna ilişkin açıklama
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin hazırladığı raporun Arakanlı Müslümanlara yönelik "ırkçı saldırıları" ortaya koyduğunu bildirdi.

Dünyada 815 milyon kişi açlıkla karşı karşıya
Dünyada 2000'li yılların başında azalma eğilimine giren küresel açlık, 10 yıl aradan sonra yeniden yükselişe geçti.

Paris'te 2030'da benzinli araç kalmayabilir
Dizel araçların şehir merkezine girişinin 2025'e kadar yasaklanacağını ifade eden Paris ulaştırma sorumlusu Najdovski, 2030 itibarıyla da benzinli araçların şehir merkezine girişini yasaklamayı planladıklarını bildirdi.

3 binden fazla ev yandı
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde günlerdir devam eden orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısının 23'e yükseldiği açıklandı.

Çin'de tüm ülkeyi kapsayacak yüz tanıma sistemi
Yüz tanıma sisteminin ne zaman tamamlanacağına ilişkin bilgi verilmezken, söz konusu sistemin kimlik fotoğrafı ile kameradan elde edilen fotoğrafı eşleştirmesi amaçlanıyor.

İspanya'dan Katalanlara karar verme süresi
Yasadışı ilan edilmesine rağmen gerçekleştirilen referandum ve ardından imzalanan bağımsızlık belgesiyle devam eden Katalonya krizi, İspanyolların ulusal bayram kutlamalarını gölgelerken, İspanya Başbakanı Rajoy, Katalan yönetimine bir ültimatom yayınlayarak, 5 gün içinde durumun açıklığa kavuşturulmasını istedi.