11 Rebi'ül-evvel 1440 | 19 Kasım 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Küresel ısınma Afrika'yı tehdit ediyor
Afrika'da birçok başkentin ve önemli ticaret merkezinin küresel ısınma açısından aşırı risk altında olduğu açıklandı.

Bangladeş Arakanlıların geri dönüş planını askıya aldı
Bangladeş, ülkedeki 700 binden fazla Arakanlı mültecinin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçtiğini duyurdu.

Yunanistan'da kamu çalışanları greve gitti
Yunanistan'da kamu çalışanları, kemer sıkma önlemlerinin kaldırılması ve daha fazla maaş talebiyle 24 saatlik greve gitti. Binlerce memur ve işçi, kemer sıkma önlemleri kapsamında yapılan kesintilerin geri ödenmesi ve sosyal haklarının arttırılması için meclis binasına yürüdü.

Arakanlılar zorla geri gönderilmek istemiyor
Güneydoğu Asya ülkesi Bangladeş'te komşu Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak ülkeye sığınan Arakanlı mültecilerin yurtlarına dönmesini öngören plan kapsamında ilk grupların Myanmar'a götürülebileceği bildirildi.

Ahıskalı Türklerin 74 yıllık sürgün acısı
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından 74 yıl önce vatanlarından sürülen Ahıska Türkleri, anavatanlarına dönecekleri günü bekliyor.

Fukuşima'daki bir milyon ton radyoaktif su için plan
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Japonya'da Fukuşima nükleer olayının ardından santraldeki tanklarda saklanan yüklü miktarda radyoaktif suyun ortadan kaldırılmasına ilişkin acil eylem planı çağrısında bulundu.

İngiltere'yle vizesiz seyahate devam hazırlığı
AB Komisyonu, İngiltere ile AB arasında devam eden Brexit müzakerelerinde anlaşma sağlanamaması durumunda vatandaşlara karşılıklı olarak vize muafiyeti uygulanmasını teklif etti.

Suudi Arabistan'da şiddetli yağışlar sürüyor
Sivil Savunma İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, ülkede yaklaşık bir aydır süren ve 13 bölgede etkili olan şiddetli yağışlarda, sel sularına kapılma veya elektrik çarpması sonucu 30 kişinin öldüğü belirtildi.

Fransa sosyal medyayı vergi takibine aldı
Fransız maliyesi, vergi yolsuzluğuyla mücadele kapsamında yılbaşından itibaren vatandaşların sosyal medya paylaşımlarını incelemeye başlıyor

Geçen yıl 6 bin göçmen hayatını kaybetti
2018 Dünya Afet Raporu açıklandı. Her 2 yılda bir yayımlanan raporda, son 10 yılda yaşanan afetlerde yaşanan insani ve maddi kayıpların yanı sıra uluslararası kuruluşların insani yardım alanında yaptığı çalışmalar ve hedeflere ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Katar'da Kur'an'da adı geçen bitkilerden botanik bahçe
Katar'ın başkenti Doha'da kurulan manevi, bilimsel ve çevresel kavramların iç içe geçtiği bir atmosfere ev sahipliği yapan, Kur'an Botanik Bahçesi'nde 'Kuran-ı Kerim ve hadislerde adı geçen bitkiler' tek bir çatı altında buluşuyor.

Almanya'da iltica yasası sertleştiriliyor
Almanya'da iltica yasasında değişiklik öngören yasa federal mecliste yapılan oturumda onaylandı. Yasada yapılan değişiklik, resmi makamlarca mülteci olarak tanınmış kişilerin, statülerinin teyidi için üç yıl sonra yapılan kontrol işlemlerindeki yükümlülüklerini artırıyor.

2018’de Akdeniz’de 2 binden fazla sığınmacı öldü
Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın başından bu yana Akdeniz'de 2 binden fazla sığınmacı Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.

Almanya'da dizel yasağı genişliyor
Almanya'da dizel yasaklarına bir yenisi daha eklendi. Köln İdari Mahkemesi 2019'un Nisan ayından itibaren Köln ve Bonn şehirlerinde dizel yasağı getirilmesine karar verdi.

Yunanistan'a 'mülteci kampı' eleştirisi
Avrupa Konseyi Yunanistan'daki on binlerce mültecinin yaşam koşullarının endişe verici durumda olduğunu duyurdu. Raporda haddinden fazla insanın sığdırıldığı kamplarda sıhhi şartların kötülüğü, polis şiddeti ve ırkçı saldırılara vurgu yapıldı.