5 Şevval 1438 | 29 Haziran 2017 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Kıbrıs’ta müzakereler sürüyor
Yarım asırdan fazla süregelen Kıbrıs sorununun çözümü için Kıbrıs Türk ve Rum liderler yine biraraya geliyor. Bugün İsviçre'nin dağlarında görüşecek olan Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiades, geçtiğimiz yılın sonunda İsviçre'nin Mont Pelerin Dağı'nda yapılan ancak yarım kalan çözüm müzakerelerini yeniden başlatacaklar.

Akdeniz’deki düzensiz göç akını yoğunlaştı
Akdeniz’de Libya ile İtalya arasında kalan bölümünde, son 24 saatte 5 bin göçmen kurtarılırken, önceki iki günde kurtarılan 8 bin 500 sığınmacının da İtalya’ya götürüldüğü bildirildi.

Hollanda Mahkemesinden Srebrenitsa kararı
Hollanda'da Yüksek Mahkeme, Srebrenitsa'da 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin öldürülmesinden Hollanda'nın kısmen(!) sorumlu olduğuna hükmetti.

Göç yolunda ölen sığınmacı sayısı 2 bini geçti
Uluslararası Göç Örgütü sene başından bu yana Akdeniz'den Avrupa'ya 84 bin sığınmacının ulaştığını, 2 bin 108 sığınmacının yolculuk sırasında yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Azerbaycan’da yere izmarit atana para cezası
Azerbaycan'da yere sigara izmariti atmak kanun ile yasaklanıyor. Ülkede hazırlanan "tütün ürünlerinin kullanımının sınırlandırılması” yasa tasarısı yerlere izmarit atma yasağını da içeriyor.

Nükleerden elektrik tüketiminde en çok artış Japonya'da
Dünyada geçen yıl bir önceki yıla göre, nükleer enerjiden elektrik tüketimini en fazla artıran ülke, yüzde 290 ile Japonya oldu. Japonya'da 2016'da nükleer enerjiden sağlanan elektriğin tüketim miktarı 4 milyon ton petrol eşdeğeri olarak hesaplandı.

Doğalgaz zengini Türkmenistan ekonomisi zorda
Berdimuhammedov'un 7 Haziran'da yaptığı çağrı sonrası Türkmenistan'da bedava sağlanan su, doğalgaz ve elektrik hizmetleri için artık vatandaşlardan ücret alınacak. Türkmenistan'da ekonomik krizin etkileri vatandaşa yansımaya başlıyor.

100 Bin Tebessüm Uluslararası Kurban Organizasyonu Başladı!
MEC (Mahmud Es'ad Coşan) Vakfı tarafından düzenlenen 100 Bin Tebessüm Uluslararası Kurban Organizasyonu, unutulan diyarların gerçek ihtiyaç sahiplerini yine tebessüm ettirme amacıyla hazırlıklarına başladı.

Balkanlar'da Kadir Gecesi coşkusu
Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'de "bin aydan daha hayırlı olduğu" müjdelenen Kadir Gecesi'nde camileri doldurdu.

Yemen'deki kolera salgını kontrol edilemiyor
Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, 27 Nisan'dan bu yana Yemen'de görülen kolera salgınında bin 147 kişinin hayatını kaybettiği ve 166 bin şüpheli kolera vakası bulunduğu belirtildi.

Dört üye ülke AB'nin mülteci kotası kararına uymayacak
Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya'dan oluşan Visegrad Grubu ülkeleri gelecekte de Avrupa Birliği'nin mülteci kotası kararına uymayacaklarını açıkladı. AB üç ülke hakkında işlem yapılması kararı almıştı.

ABD'de alışveriş merkezleri tarihe karışıyor
Türkiye dahil birçok ülkede sayıları hızla artan alışveriş merkezleri ABD'de tarihe karışıyor. Ülke genelinde yüzlerce alışveriş merkezi adeta hayalet binalara dönüştü.

Brexit sürecinde üç aşamalı plan
İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmasıyla (Brexit) ilgili görüşmeler dün Brüksel'de başladı. Zorlu geçmesi beklenen müzakere sürecini başlatmak için İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ve AB'nin Başmüzakerecisi Fransız Michel Barnier Brüksel'deki Avrupa Komisyonu binasında bir araya geldi.

Ufukta İspanya belirsizliği var
İspanya'da Katalonya Özerk Yönetimi'nin bağımsızlık referandumuna gideceğini açıklaması Avrupa'da yeni bir belirsizliğe yol açacak gibi görünüyor.

Kıbrıs görüşmelerinde ikinci tur
İsviçre’de 28 Haziran’da başlayacak 2. tur görüşmelerde Rumlar’ın beklentileri belli oldu. Rumlar, özellikle güvenlik ve garantiler konusunda taviz bekliyor!