16 Rebi'ül-evvel 1441 | 13 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Türkiye ve Kazakistan arasında anlaşma imzalandı
Türkiye ve Kazakistan arasında ekonomi, yük taşımacılığı ve helal akreditasyon alanında anlaşmalar imzalandı. Türkiye ve Kazakistan arasındaki ticaret hacmi ve mevcut ilişkileri geliştirmeye yönelik imzaların 10 milyar dolar ticaret hacmi hedefinde rol oynaması bekleniyor.

Kazakistan 74 milyon ton petrol üretti
Kazakistan Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, 10 ayda petrol üretiminin 74 milyon 800 bin ton olduğu belirtilerek, bunun 59 milyon 56 bin tonunun ihraç edildiği bildirildi.

Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalılar bir araya geldi
Azerbaycan'da, Ahıska Türklerinin ata yurtlarından sürgün edilişinin 75. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Ahıska bölgesi ve Ahıska Türklerinin tarihiyle ilgili sunumlar yapılan etkinlikte, sürgünde hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Batı Afrika ülkeleri Fransa'daki paralarını geri çekecek
Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon, Batı Afrika ülkelerinin, Fransız merkez bankasında tutulan paralarını geri çekme hususunda uzlaştığını belirtti.

Fransa'da çalışacak yabancılara kota
Fransa Çalışma Bakanı Muriel Penicaud, çalışmak için ülkeye gelecek yabancılara 2020'den itibaren kota uygulanacağını belirtti.

ABD Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılıyor
ABD yönetimi, 2017 yılında çekileceğini duyurduğu Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılmak için resmi başvuruyu yaptı.

Yunanistan'da refakatsiz çocuk sığınmacılar artıyor
Yunanistan genelinde refakatsiz çocuk sığınmacı sayısının 4 bin 779'a ulaştığı, bunlardan yaklaşık 2 binin kayıp olduğu bildirildi.

Petrol ve doğal gaz zengini Nijerya tarıma yöneldi
Nijerya İç Gelirler Servisi Başkanı Tunde Fowler, 3 yıllık planlama çerçevesinde, Nijerya ekonomisinin yüzde 80'ini, petrol ve doğal gaz haricindeki ekonomiye dayandırmayı hedeflediklerini bildirdi.

İklim değişikliği İtalya'da zorunlu ders olacak
İtalya, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı itibarıyla iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini okullarda zorunlu ders olarak müfredata almaya hazırlanıyor.

Rusya'dan yazılım tasarısı
Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rus yazılımına sahip olmayan akıllı telefon ve bilgisayarların satışının yasaklanmasına yönelik yasa tasarısını kabul etti.

Almanya 1 milyon otomobil şarj istasyonu kuracak
Dünyanın önde gelen otomobil üreticisi ülkelerinden Almanya, elektrikli otomobil şarj istasyonu için 2030 hedefi belirledi.

Senegal petrol ve karbon yataklarını ihaleye açıyor
Senegal hükümeti, Atlas Okyanusu'nda keşfedilen 12 petrol ve karbon yatağının işletilmesi için ihale sürecini başlatacağını duyurdu. Çoğu Moritanya ile paylaşılan rezervler, derin deniz tabanında bulunuyor.

Körfez ülkelerinden haber özetleri
Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler... Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya'da 'bağımsız internet' yasası
Rusya’nın, siber tehlikeler karşısında oluşabilecek riskleri bertaraf etmek için kendi bağımsız internet ağını (Runet) oluşturmasını öngören karar yasalaştı.

ABD'de ulusal borç rekor seviyede
ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ulusal borç 23 trilyon doları aştı. Bu miktar, 328 milyonluk nüfusa sahip olan ülkede kişi başına yaklaşık 70 bin dolara denk geliyor.