13 Zilka'de 1440 | 16 Temmuz 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Üniversite tercih maratonu yaklaşıyor
Üniversite adayları, 18 Temmuz’da sınav sonuçlarını öğrenecek. 23-29 Temmuz’da ise tercih dönemi başlayacak. Öğrencilerin istedikleri bölümü okumak için devletin yanı sıra vakıf üniversiteleri seçeneği de var. Ancak yıllık öğrenim ücretleri bütçeleri zorluyor.

Bedelli askerlik tarihi ve ücreti belli oldu
Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin başvuruları 16 Temmuz'da alınmaya başlanacak, kura işlemi 2020 ocak ayında yapılacak.

Kapıkule'de gurbetçi yoğunluğu
Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçiler nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda yoğunluk meydana geldi.

Türkiye'nin nüfus haritası
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki nüfusun bölgelere göre dağılımı hakkında bilgi verdi. Türkiye'de en fazla nüfus yoğunluğu Marmara Bölgesinde, en az yoğunluk ise Doğu Anadolu'da bulunuyor.

YKS kontenjan kılavuzunda 'geleceğin meslekleri' de var
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda bu yıl ilk kez ‘geleceğin meslekleri’ne de yer verildi.

LGS tercih başvuruları bugün sona eriyor
1 Haziran'da gerçekleştirilen merkezi sınavın sonuçları 24 Haziran'da açıklanmıştı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre 1 Temmuz'da başlatılan lise tercihleri bugün saat 17.00'de sona erecek.

'Arabalı tren' ile sılaya yolculuk
Yurt dışında yaşayan bazı Türk vatandaşları, Türkiye'ye yolculuklarını "arabalı tren" ile yapıyor. Hem baba ocağını otomobiliyle ziyaret etmek hem de uzun süre araç kullanmak istemeyen gurbetçiler, "arabalı tren"i tercih ediyor.

İlköğretimde teneffüs süreleri uzatıldı
Milli Eğitim Bakanlığı'nca, ilkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkaran kanunun ardından ilgili yönetmelik yeniden düzenlenirken daha önce 10 dakika olan tam gün eğitim yapılan ilköğretim okullarındaki teneffüs süreleri en az 15 dakikaya çıkarıldı.

Lise tercihlerinde son günler
1 milyonu aşkın 8'inci sınıf öğrencisi için 1 Temmuz'da başlayan lise tercihleri 3 gün sonra tamamlanacak.

ALES başvuruları başladı
22 Eylül'de düzenlenecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvuruları başladı.

Kurbanlık sevkiyatına sıkı denetim
Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Doğu Anadolu Bölgesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen kurbanlıklar, batı illerine sevk ediliyor.

'Temel liselerin yarısı dönüşümünü tamamladı'
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye genelinde sayıları 860 civarında olan temel liselerin yaklaşık yüzde 60'ı dönüşüm sürecini tamamladı. Gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla özel okula dönüşerek öğrencilere hizmet verecekler." demildi.

Kamuya da esnek çalışma geliyor
Yeni Ekonomi Programı kapsamında kamu personel rejiminde değişikliklere gidiliyor. Kamuda çalışma koşulları da çalışanların ihtiyaç, tercihlerine göre yeniden yapılandırılıyor.

Bebeklerin kimlik kartları evlerine gönderilecek
Hastanede doğum sonrası başvuru yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartlarının basılarak evlerine gönderilmesine imkan sağlayan yeni uygulama pilot illerde başladı.

Lise tercihleri nasıl yapılacak?
Dün başlayan lise tercihleri 12 Temmuz’a kadar sürecek. Tercihlerde dikkat edilmesi gereken önemli nokta kariyer hedefine uygun okula karar vermek.