3 Şaban 1439 | 19 Nisan 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Çoğunluk sağlanmazsa ikinci tur yapılacak
Mevcut Anayasa’ya göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin seçimleri 5 yılda bir yapılıyor. Ancak, Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesine karar verebiliyor. Erken seçim teklifi öncelikle TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek, ardından Genel Kurul'da öncelikli olarak ele alınacak. Burada yapılacak oylamada nitelikli çoğunluk aranacak. Meclis’te alınan kararın ardından YSK seçim sürecini ve takvimi başlatacak.

YKS sınavı bir hafta ertelendi
24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacağı açıklandı

Türkiye nüfusunun %28’i çocuk
Türkiye’nin çocuk nüfusu, geçen yıl sonu itibarıyla 22 milyon 883 bin 288 olarak belirlendi. Çocuklar, ülke nüfusunun yüzde 28.3 ünü oluşturdu.

Meslek lisesi mühendisler
Milli Eğitim Bakanlığınca, bu yıl merkezi sınavla öğrenci yerleştirilecek 449 Anadolu teknik programı uygulayan lisede “çekirdekten mühendis yetiştirilmesi” vizyonu doğrultusunda fen liseleri ayarında müfredat uygulanacak.

Bu yaz sıcaklar mevsim normalleri üzerinde
Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, yaz aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin 1,5-2 derece üstünde seyredeceğini öngördüklerini belirtti.

Lise sınavı için son başvuru günü
Yeni sistemde sınavla öğrenci alacak 1366 lise için düzenlenecek merkezi sınav başvuruları bugün sona eriyor.

İstanbul trafiği 3.5 yıl çalıyor
İstanbul’da 2017 yılında 20 dakika sürmesi gereken mesafeleri kat etmek, sabah ve akşam saatlerinde 1 saati aştı. Trafikte haftalık kayıp böylece 7 saate kadar yükseldi...

İnci Kefali'nin bekçileri
Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan inci kefalinin üreme döneminin girmesiyle birlikte av yasağı da başladı. Avlanmanın yasak olduğu 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında jandarma, kaçak avcılara göz açtırmamak için hem kıyıda hem de gölde gece gündüz nöbet tutuyor.

Av sezonu bitti sorular bitmedi
Son yılların en verimsiz balık avı sezonu 15 Nisan’da sona erdi. Ağlar beklenen bereketle teknelere çekilemediği için pek çok balıkçı sezonu şubat ayında kapatmak zorunda kaldı. Uzmanlar, tükenişin nedenlerini değerlendirdi.

Öğrenci ve veliden okula karne
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci ve velilerin okullarına not vereceği sistemi devreye soktu. Veli ve öğrenciler, eğitim-öğretime erişim, çocuk hakları ve gelişimi ile güvenlik, sağlık ve temizliğe kadar onlarca alanda okullarını değerlendirecek. Çalışmanın ardından okulların profili çıkarılacak, her okulun güçlü ve zayıf yönlerinin yer aldığı karneleri oluşturulacak. Sonuçlar doğrultusunda eksiklikler tamamlanacak ve iyileştirmelerin ardından okullar ortak standartlara kavuşacak.

'Doçentlik Yönetmeliği' yayımlandı
Doçentlik değerlendirmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen "Doçentlik Yönetmeliği" yayımlandı.Yönetmeliğe göre, doçentlik değerlendirmesi, Üniversitelerarası Kurulun (ÜAK) görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen bilim veya sanat alanlarında, adayın akademik yayın ve çalışmalarının incelenmesi çerçevesinde yapılacak.

Ömerli Barajı doluluk oranında son 2 yılın rekoru
Doluluk oranında son 2 yılın rekorunu kıran Anadolu Yakası’ndaki Ömerli Barajının su seviyesi havadan görüntülendi. İstanbul’un en büyük barajı konumunda olan Ömerli Barajı doluluk oranı ile yetkililerin yüzünü güldürdü.

Trafikte akıllı dönem
Akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araçtan incelenecek. Araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda sistem uyarı verecek.

Yetenekli öğrenci liseye okul puanı ve yetenek sınavıyla yerleşecek
2 Haziran'da yapılacak merkezi sınav ya da adrese dayalı yerleştirme seçeneğinin dışında yetenek ve ortaokul başarı puanıyla öğrenci alacak lise alternatifleri sunulacak.

Sözleşmeli öğretmenlik şartları belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığı, 5 bin sözleşmeli öğretmen pozisyonuna atanmak için başvuruda bulunacaklarda aranacak şartları açıkladı.