2 Recep 1439 | 20 Mart 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
YKS başvuruları yarın sona erecek
Üniversiteye girişte ilk kez uygulanacak ve 23-24 Haziran'da yapılacak 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na başvuruların yarın sona ereceği bildirildi.

Hafriyat kamyonları için yeni düzenleme
İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal sık sık kaza yapan hafriyat kamyonlarına yönelik yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2018 YÖK Seviye Tespit Sınavı'nın takvimi belli oldu
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), yurt dışı yükseköğretim diplomaları denkliği için yapılan Seviye Tespit Sınavı'nın (STS) takvimi belirlendi.

Çanakkale köprüsü 2022’de açılacak
1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya ve Avrupa denizin üstünden dördüncü kez, toplamda ise yedinci kez birleştirilmiş olacak. Feribot ile bekleme süreleri dahil yaklaşık bir saat olan seyahat süresi 4 dakikaya inecek.

Türkiye’nin yüzde 57'si memleketinde yaşıyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve medya yansımalarından derlenen verilere göre, Türkiye’de memleketlerinde yaşayanların oranı yüzde 57,22 olarak belirlenirken, memleketinde yaşamayı tercih edenlerin en fazla bulunduğu il, yüzde 93,33 ile Şanlıurfa oldu.

Başvurulan ilk hekim internet oldu!
Bir medya takip kurumu, internette en çok aratılan hastalıkları ve medya yansımalarını inceledi. Araştırma 2017 yılında 46 milyon hasta ve danışanın internet taramalarında en çok aratılan hastalıkların ben ve cilt lekeleri olduğunu ortaya koydu.

5 bine yakın koruyucu aile var
Devlet koruması altındaki çocukların aile ortamında yetişerek hayata hazırlanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan "koruyucu aile programı" kapsamında yeni bir rekora imza atıldı.

Kapıkule'de TIR kuyruğu 24 kilometreyi buldu
Kapıkule Sınır Kapısı'nda yurt dışına çıkmak için bekleyen TIR'ların oluşturduğu kuyruk 24 kilometreye ulaştı.

Türkiye'de yaşlı nüfus oranı son beş yılda arttı
65 ve daha yukarı yaştaki kişi sayısı, 2013'te 5 milyon 891 bin 694 iken, son beş yılda yüzde 17 artarak, 2017 yılında 6 milyon 895 bin 385 oldu.

Teknoloji bağımlılığı çocukları hayattan koparıyor
Türkiye’de 14 yaş grubundaki çocukların yüzde 10’unun teknoloji bağımlısı olabileceği tahmin ediliyor. Yeşilay Başkanı Öztürk aileleri uyardı: Madde bağımlılığından farkı yok. Ağır depresyona neden olur.

İstanbul'da 1 ayda 50 bin araca EDS cezası
İstanbul’un 455 noktasında yeniden çalışmaya başlayan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) 8 Şubat-10 Mart tarihleri arasında 50 bin 304 kişiye 11 milyon 148 bin lira ceza kesti.

Türkiye’nin 3. büyük ili açık öğretim
Ortaokul ve lisede 1,7 milyon öğrenci açık öğretimde okuyor. Üniversitelerdeki 3,3 milyon öğrenciyle birlikte bu rakam 5 milyonu aşıyor; yani açık öğretimdeki öğrenci sayısı İstanbul, Ankara dışındaki, İzmir dahil, tüm illerimizin nüfusundan daha kalabalık.

Yeni havalimanına taşınma eğitimleri başladı
İstanbul Yeni Havalimanı'nda inşaatın havalimanına dönüşmesi ve operasyona hazır hale getirilmesi süreci, bir diğer ismiyle ORAT (Operasyonel hazırlık ve havalimanı transferi) uygulamalarına tüm hızıyla devam ediliyor.

İstanbul'da Boğaz'ın kontrolü
İstinye’deki Gemi Trafik Hizmetleri Merkezinde, İstanbul ve Çanakkale boğazları ile Türk Boğazlar Bölgesi’ndeki tüm gemiler bu merkezden kontrol ediliyor. 7 gün 24 saat çalışan merkezdeki tecrübeli kaptanlar günde 120 geminin Boğaz’dan geçişini sağlıyor.

Sağlık Bakanı: 'Evler eczaneye dönüştü!'
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye’de adetle ilaç satışı olabileceğini, böyle bir uygulamanın israfı da önleyeceğini kaydetti.