5 Zilhicce 1439 | 16 Ağustos 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
YÖK'ten öğrenciler için 'bedelli askerlik' açıklaması
YÖK, bedelli askerlik yapacak öğrencilerin askerlik süresi boyunca izinli sayılacağını, sınavlara rastlaması durumunda mazeret sınavı hakkı verileceğini açıkladı.

4 ilde orman yangını
Bolu, Düzce, Balıkesir ve Antalya’da çıkan yangınlarda en az 120 hektar alan kül oldu.

Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz
Kurban Bayramı tatili boyunca Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki köprü ve otoyollardan geçiş ücretsiz olacak.

Okul servisleri için verilen süre uzatıldı
Okul servis araçlarında, her öğrenci için üç nokta emniyet kemeri, koltuklarda oturmaya duyarlı sensör, iç ve dış kamera sistemi zorunlulukları için verilen süre bir yıl uzatıldı.

45 bin öğrenci daha liselere yerleşti
Liselere yerleştirme sonuçlarına göre bir okula yerleşemeyen 91 bin 687 öğrenciden 45 bin 670'i, yerleştirmeye esas birinci nakil döneminin ardından istediği okula kayıt hakkı kazandı. Bu sonuçlara göre yerleşemeyen yaklaşık 50 bin öğrenci ise geriye kalan 3 nakil döneminde tercihlerini gerçekleştirecek.

YKS tercih başvuruları bugün sona eriyor
31 Temmuz'da açıklanan 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ardından tercih telaşı başlamıştı. 7 Ağustos'ta başlatılan üniversite tercih süreci ise 14 Ağustos Salı günü yani bugün saat 23.59'da sona erecek. ÖSYM, bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı

Özel okullar için teşvikler belli oldu
2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, özel okullarda öğrenim görecek 75 bin öğrenci, ilk defa eğitim öğretim desteğinden yararlanacak. Bu eğitim yılında okul öncesinde 3 bin 290; ortaokul ve lisede 4 bin 610; temel lise ile ilkokuldaysa 3 bin 960 TL’lik teşvik verilecek.

Mudanya'da 20 hektarlık orman kül oldu
Bursa'nın Mudanya ilçesinde önceki gün öğle saatlerinde başlayan ve rüzgarın da etkisi ile kısa sürede yayılarak yerleşim alanlarına ulaşan yangında, 20 hektar orman kül oldu. Yanan bölge temizlendikten sonra şubat ayında yeniden ağaçlandırılacak.

YKS tercihlerinde son gün
Üniversite adaylarının tercih işlemlerinde süre doluyor. Uzmanlar, adaylara “Okumayı planlamadığınız bölümleri tercih listesine yazmayın” uyarısı yaptı.

Ordu'da selin ardından...
Ordu’da selin ardından şimdi yaralar sarılmaya çalışılıyor. Tonlarca fındığın denize aktığı yolların köprülerin zarar gördüğü bölgede, fındık üreticileri hasarlarını tespit etmeye çalışırken, İkizce ilçesinde meydana gelen heyelanda bir kişi yaşamını yitirdi.

Ergene Nehri simsiyah akıyor!
Istranca Dağları’ndan doğarak Trakya’nın ortasından Ege Denizi’ne dökülen 280 kilometrelik Ergene Nehri, yapılan temizlik çalışmalarına rağmen simsiyah akmaya ve çevresine kötü kokular yaymaya devam ediyor.

İlahiyat ve sağlıkta lisans tamamlama
Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre sağlık alanıyla birlikte, ilahiyat ön lisans mezunları için lisans tamamlama başvuruları başladı.

Ordu ve Antalya'da sel
Ordu’da sağanak, afete dönüştü. Sel sularına kapılan 8 köprü yıkıldı. Ev ve çatılarda mahsur kalanlar iş makinesi ve helikopterle kurtarıldı.

YÖKDİL sınavı 22 Eylül'de
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), beşinci Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavının, 22 Eylül Cumartesi günü saat 14.00'te, tek oturum halinde yapılacağı bildirildi.

Aşırı sıcak hava trafoları patlatıyor
Türkiye'de, 2018 Ocak-Temmuz aylarını içeren 7 aylık ölçümlere göre ortalama sıcaklığın 15 derece olduğu tespit edildi. Bu da 2018'i, son 47 yılın en sıcak yılı olarak kayıtlara geçirdi. 2018 yılı içinde en yüksek sıcaklık ise Temmuz ayında 47.4 derece ile Cizre'de ölçüldü.