11 Rebi'ül-evvel 1440 | 19 Kasım 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
20 bin öğretmen ataması branş dağılımı açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılacak 20 bin öğretmen alımı için, alanlar ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjan listesini açıkladı.

AKRA'da Mevlid Kandili
Server-i Ser Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’yı (s.a.s.) dünyayı teşriflerinin yıldönümü olan 12 Rebi’ül-evvel 1440, 19 Kasım 2018 Pazartesi günü AKRA’da özel programlarla yâd ediyoruz.

ALES'e girecek adaylara saat uyarısı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 18 Kasım Pazar günü yapılacak 2018-ALES/3 Sonbahar Dönemi hakkında duyuru yaptı.

Pendik-Halkalı YHT hattında çalışmalar sürüyor
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının İstanbul-Pendik'e kadar hizmet verdiğini belirterek, "Pendik-Halkalı hattını da 2019'un ilk çeyreğinde açmayı planlıyoruz" dedi.

Türkiye’nin doğusu beyaz örtüyle kaplandı
Soğuk hava iç ve doğu bölgelerinde kara dönüştü. Yüksek yerlerde kar kalınlığı yarım metreyi geçti. 280 köy yolu kapandı.

10 bin mahalle bekçisi alınacak
Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu verildi. Bekçi adaylarına öncelikle eğitimler veriliyor.

Türkiye'de yaklaşık 2,7 milyon kişi göç etti
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, 2017'de 2 milyon 684 bin 820 kişi yaşadığı şehri değiştirdi.

Meteorolojiden soğuk hava uyarısı
Türkiye'nin bugünden itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği ve hava sıcaklıklarının hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.

İstanbul için zemin sıvılaşması uyarısı!
Muhtemel İstanbul depreminde en büyük risklerden birinin zemin sıvılaşması olduğunu belirten uzmanlar dolgu alanlara dikkat çekti. Uzmanlar, 'dolgu alanlarını doğa tekrar geriye alır uyarısında bulunuyor.

Trafik sorununa alternatif çözümler
Büyükşehirlerdeki trafik sorununun çözülmesi amacıyla "park et-bin", "tercihli yol", "bisiklet yolları" gibi alternatif ulaşım sistemleri desteklenecek.

Yayalara öncelik verilmiyor
Yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyen kural tanımaz bazı sürücüler, 488 liraya çıkarılan cezayı da umursamıyor. Trafik cezalarını artıran yasa değişikliğine rağmen, yaya geçitlerinde önceliği yayalara tanıyan sürücü neredeyse yok!

Siber saldırıların hedefinde enerji ve sağlık var
2018 yılı Eylül ayı sonu itibarıyla Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ne işletmeciler tarafından raporlanan siber saldırı sayısı 52 bin 171 oldu. Siber saldırılarda bankacılık, enerji, sağlık gibi kritik sektörler hedef alındı.

İngilizce öğretiminde yeni model
Yabancı dil eğitiminde yeni bir dönem başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda ‘Özel amaçlı İngilizce modeli’ne geçiyor. Modele göre her yaş grubu ve okul türü için ayrı öğretim programları ve eğitim yöntemleri belirlenecek.

Özel okul teşvikleri kademeli kaldırılacak
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız. Buradaki bakış açımız dezavantajlı durumda olan resmî okullarımızdaki niteliksel ve nicel gelişime hizmet etmek” dedi.

Barajlardaki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve havaların yağışsız geçmesi nedeniyle İstanbul'daki barajların su seviyesi, yüzde 50'nin altına gerileyerek yüzde 49,37 oldu.