18 Rebi'ül-evvel 1441 | 15 Kasım 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Karnesiz ilk ara tatil
Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, ilk ara tatile girdi.

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor
Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta uygulamaya girecek.

Hac ön kayıtları başladı
Hac ibadetini yapmak üzere 2020'de kutsal topraklara gitmek için ilk defa kayıt yaptıracaklar, müracaatlarını 13 Aralık'a kadar internet üzerinden yapabilecek.

e-bağımlılığa karşı ailelere öneriler
TBMM Teknoloji Bağımlılığıyla Mücadele Komisyonu, 6 aylık çalışmasının sonucunda kurumlar ve aileler için öneriler paketi hazırladı. Bilişim bağımlılığında ebeveynlerin anahtar rol oynadığının vurgulandığı raporda, 12 yaşından önce çocuklara kesinlikle akıllı cihaz alınmaması, 3 yaşından önce ‘dijital bakıcılık’ gibi teknolojinin kullanılmaması önerildi.

En güzel, en kutlu gün: AKRA'da Mevlid Kandili
Server-i Ser Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'yı (SAS.) dünyayı teşriflerinin yıl dönümü olan 12 Rebiulevvel 1441, 08 Kasım 2019 Cuma günü AKRA’da özel programlarla yâd ediyoruz.

Özel gereksinimli çocuklar için tarama yapılacak
Özel eğitime gereksinim duyan bireylerin tespiti için Türkiye genelinde il bazlı tarama yapılacak ve sonuçları içeren ihtiyaç haritaları oluşturulacak.

781 bin yabancı çocuğa eğitim veriliyor
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin durumuna ilişkin dikkat çeken bilgiler verdi: "Ülkemizde 1 milyon 301 bin 380 eğitim çağında (5-17 yaş) bulunan yabancı uyruklu çocuklardan 781 bin 348’i eğitim öğretime dahil edilmiştir."

LGS için her ay örnek soru kitapçığı
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 7 Haziran 2020'de yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava yönelik her ay örnek soru kitapçığı yayımlanıyor.

Barajlarda doluluk azaldı
İstanbul’da sonbaharın beklenenden az yağışlı geçmesi “yeni bir kuraklık” ihtimalini gündeme getirdi. Mega kente su sağlayan birçok barajın doluluk oranı yüzde 50’nin altına gerilerken, Alibeyköy Barajı’nda seviyenin yüzde 34’e kadar düştüğü belirtildi.

Çocukluk çağı obezitesine karşı çalışma
"Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi 2019-2023 Eylem Planı" ile okul kantinlerinden okul çevresine, restoranlardan spor etkinliklerine kadar birçok alanda uygulamalar hayata geçirilecek.

Yargıyı 2020'de yeni uygulamalar bekliyor
Yıllık programa göre; Bölge Adliye Mahkemelerindeki davalar için hedef süreler belirlenecek, Adli Tıp Kurumunda da hedef süre uygulaması başlatılacak.

Doğu'da kar yüzünü gösterdi
Karadeniz'de, kar yağışı ile birlikte yaylalar beyaz örtüyle kaplanırken, Doğu Anadolu Bölgesi'ne ise kış erken geldi. Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Yukarı Kavron Yaylası'nda gece saatlerinde etkili olan soğuk hava ile birlikte kar yağdı.

'Çakar'lar sökülüyor
İçişleri Bakanlığı’nca trafikte geçiş üstünlüğü hakkıyla ilgili alınan karar doğrultusunda araçlardaki çakarlar sökülüyor. Trafikte 'yetkisiz çakar' kullanımını yasaklayan düzenleme yarın yürürlüğe girecek.

Bor ile ilgili yeni ürün çalışmaları
Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, 2020’de stratejik beş bor madeni ürünün ticarileştirileceğini açıklandı.

Demir İpek Yolu'nun iki yıllık serüveni
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 30 Ekim 2017'de hizmete açılan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı'ndan taşınan yükün iki yılda 275 bin tonu bulduğunu kaydetti.