19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Ormanlar yanmadan önce korunmalı
Marmara Adası, İzmir, Kocaeli, Eskişehir, Kütahya, Muğla, Aydın... Türkiye’nin pek çok noktası bu yaz da orman yangınları nedeniyle kül oldu. Söndürme odaklı bir yangın eylem planımız olduğunu belirten Orman Fakültesi öğretim üyesi Doğanay Tolunay ise “Yangının çıkmaması için önleyici planların devreye sokulması gerek” dedi, şu uyarıları yaptı:

Üniversitelerde doğrudan kayıt dönemi
Üniversitelere şahsen gidilerek yapılan kayıt işlemleri bugün başladı. Örgün ve açıköğretim önlisans ve lisans düzeyinde yaklaşık 1 milyon aday için 16 Ağustos’ta başlayan e-kayıtlar 21 Ağustos’a, kurumlara gidilerek ilgili ofislerde yapılacak kayıtlar ise 23 Ağustos’a kadar sürecek.

Kapıkule'de gurbetçilerin dönüş yoğunluğu
Yaz tatillerini Türkiye'de geçiren gurbetçiler, yaşadıkları ülkelere dönmeye başladı. Gurbetçilerin dönüşü nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun araç kuyrukları oluştu.

Üniversite e-kayıtları başladı
Üniversiteler için elektronik kayıtlar bugün başlıyor. E-kayıt takvimi 21 Ağustos’a kadar sürecek. Okula gidilerek yapılacak kayıtlar ise 19-23 Ağustos’ta.

TürkAkım alım terminali tamamlanmak üzere
Rus gazını Türkiye'ye ulaştıracak ve buradan da Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğalgaz boru hattının Kıyıköy'de yer alan alım terminali inşaatının yüzde 95'i bitti.

Bu kez dönüş trafiği
Kurban Bayramı tatilinin son gününde yaşadıkları yerlere dönmek için yola çıkanlar nedeniyle Anadolu Otoyolu'nun Düzce ve Sakarya kesiminde İstanbul yönünde akıcı yoğunluk görülüyor.

Otoyolda kilometrelerce araç kuyruğu
Anadolu Otoyolu'nun Bolu kesimi Ankara yönünde, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla trafik yoğunluğu yaşanıyor.

Bayram için yola çıkacaklara önemli hatırlatmalar
Uzmanlar, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yola çıkacak vatandaşları araç ve lastik bakımına dikkat etmeleri ve özellikle seyir sırasında cep telefonundan uzak durmaları konusunda uyardı.

AKRA Kurban Bayramı'nda da dopdolu
Kulun Rahman’a yakınlaştığı müstesna andır bayram. Gönlünde umudu yeşerten dedelerin, ninelerin, anne-babaların yolları gözlediği,yolların hasreti vuslata erdirdiği, uzak ve unutulmuş şehirlerin üzerine yağan vefa rahmetidir bayram...

Ege bölgesi iki depremle sallandı
Ege Bölgesi dün Kuşadası Körfezi ve Denizli Bozkurt’ta meydana gelen 4.8 ve 6.0 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı.

Sokakta kurban kesen ve çevreyi kirleten ceza ödeyecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, belediyelerin gösterdiği yerler dışında park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri ve meydan gibi umuma açık yerlerde kurban satışı ve kesimi yapılması, kurban kesim yerlerinde önlem alınmadan kurban atıklarının toprağa ve suya verilmesi halinde idari para cezaları uygulanacağı bildirildi.

Üniversiteler için elektronik kayıt süresi uzatıldı
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adaylar için elektronik kayıt süresi genişletildi.

Trafikte saygı kazaları önleyebilir
Bayramlarda trafikteki araç sayısının normal zamanlara göre 10 kat arttığına dikkati çeken Fevzi Apaydın, “Yoğun trafikten dolayı bayramlarda kaza yaşanma riski iki katına çıkıyor. Havaların normalin üzerinde sıcak olduğu bu günlerde dikkat dağınıklığı ve asfalt erimelerine karşı oldukça dikkatli olmak her sürücünün dikkat etmesi gereken önemli bir konudur.

Bayramda otoyol ve köprüler ile toplu taşıma ücretsiz
Kurban Bayramı tatili süresince Karayolları sorumluluğundaki köprü ve otoyollardan geçişler ile belediyelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinin ücretsiz olmasına ilişkin karar yayımlandı.

En çok boş kontenjan mühendisliklerde
Üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından örgün öğretimdeki 71 bin 233 ve açıköğretimdeki 25 bin 749 boş kontenjan için ÖSYM’nin belirleyeceği bir tarihte ek yerleştirme yapılacak. Adayların hâlâ gözde bölümler için fırsatı sürüyor.