2 Safer 1439 | 22 Ekim 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Kuraklık HES'leri de etkiledi
Kuraklığın etkisiyle Türkiye’de HES’lere gelen su miktarı azalınca, elektrik üretim planlaması gözden geçirildi. Barajlardan üretim kısıldı, açık için doğalgaz santralları devreye alındı.

Mide küçültme ameliyatları için genelge
Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ve kendilerine de bildirilen, obezitede giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olarak uygulanan ve "obezite cerrahisi" şeklinde adlandırılan operasyonlara bağlı olarak bazı vakaların ölümle sonuçlanması üzerine harekete geçti.

M. Zâhid Kotku Hocaefendi doğumunun hicri 124. yılında yâd ediliyor
21. yüzyılın önde gelen mutasavvıflarından Mehmed Zâhid Kotku (Rh. A.) Hocaefendi, dünyaya gelişinin Hicri 124. yıldönümünde Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla yâd ediliyor.

D-8 Dönem Başkanlığı, Türkiye’ye geçti
Türkiye’nin ev sahipliğinde bugün “İş Birliğiyle Fırsatları Çoğaltmak” temasıyla düzenlenecek “D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi” ile dönem başkanlığı Pakistan ’dan Türkiye’ye geçti.

Nüfus Hizmetleri tasarısı yasalaştı
Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı. Kanunla, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda bulunan tanımlara, "Veri Paylaşımı Kurulu" ve "yetkili idare" tanımları ekleniyor.

YKS'nin detayları belli oldu
Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanının, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınarak hesaplanmasına karar verildi.

‘Çakarlı araçlar’ın geçiş üstünlüğü iptal edildi
İçişleri Bakanlığı, polis araçları hariç bütün çakarlı araçlara ilişkin önemli bir düzenlemeye imza attı. Bu kapsamda çakarlı araçların geçiş üstünlükleri iptal edildi.

Gümrük kapılarında kuyruklar azaltılacak
Türkiye, Kapıkule Sınır Kapısı başta olmak üzere gümrük kapılarındaki kuyruklara son verecek adımlar atacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kapıkule için Bulgaristan tarafıyla anlaşmaya varıldığını, personel desteği ve veri değişimi sayesinde azalan bürokrasiyle kuyrukların ortadan kaldırılacağını kaydetti.

İTÜ: Sabit saat enerji tasarrufunu artırdı
Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin tasarruf ve kazanımlarını daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na sunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), uygulamanın birinci yıl sonuçlarını raporlaştırdı.

'Dumansız sigara' izni iptal ediliyor
Dumansız sigara olarak bilinen Isıtılmış tütün ürünlerine Türkiye’de satış ve üretim izni veren düzenlemeden gelen tepkilerin ardından vazgeçildi. Isıtılmış tütün ürünleri özellikle gençlerin bu tür yeni ürünlerle daha kolay sigara bağımlısı olabilecekleri nedeniyle sağlık çevrelerinin tepkisini çekiyor.

Sınavlarda 15 dakika kuralı kaldırılıyor
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YSK) ilişkin her türlü hazırlığı yaptıklarını belirterek, "Sınava başvuru mart ayı içinde yapılacak. Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018." dedi.

Bayram için ülkesine giden 6 bin 715 Suriyeli dönmedi
Kilis Valiliği'nin izniyle 53 bin 798 Suriyeli, 15-30 Ağustos tarihlerinde, Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Suriye’nin bazı kentlerine gitti.

İstanbul'da nüfusun % 1.6'sı en zengin 20 mahallede yaşıyor
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin yürüttüğü 'Mahallem İstanbul Projesi'ne göre, İstanbul'daki en yüksek sosyoekonomik statüye sahip 20 mahallede İstanbul nüfusunun yüzde 1,6'sı yaşıyor.

Huzurevi için sıra bekleyenler var!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, 8 bin 649 yaşlı devlete ait huzurevlerine kabul için sıra bekliyor.

Minibüsçüler eğitimden geçecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve minibüs esnaf odalarının işbirliğiyle hazırlanan proje kapsamında, yeni yılda minibüs şoförü olmak isteyen sürücüler, 76 saatlik zorunlu eğitimden geçecek. Eğitimde başarısız olanlar, minibüs şoförü olamayacak.