4 Şevval 1439 | 18 Haziran 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Toprakların %76’sı organik madde açısından fakir
Topraktaki organik madde düzeyinin tarımsal üretimi etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye topraklarının yüzde 76’sının organik madde bakımından yetersiz olduğunu belirtti.

Hava yükünün %76'sını İstanbul omuzladı
Türkiye havalimanlarından bu yılın ilk beş ayında icra edilen seferlerle taşınan 1 milyon 403 bin 829 tonluk bagaj, kargo ile posta yükünün 1 milyon 68 bin 424 tonu, Atatürk ve Sabiha Gökçen’den nakledildi.

Son gün dönüş yoğunluğu trafiği
Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren vatandaşların eve dönüş yolculuğu nedeniyle Anadolu Otoyolu’nun Kocaeli bölümünde, zaman zaman trafik yoğunluğu oluştu. Tatil yörelerinden deniz yoluyla evlerine dönmek isteyen vatandaşlar da Bandırma, Çanakkale ve Yalova’daki feribot iskelelerinde yoğunluğa neden oldu.

Bayramda 81 ilde trafik için tedbirler
81 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle artırılan tedbirler kapsamında, bayram boyunca 69 bin 639 polis ve jandarma görev yapacak. Trafiğin yoğun olduğu bölgeler havadan da takip edilecek.

Bayramda köprüler ve otoyollar ücretsiz
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Ramazan Bayramı süresince Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollar ve köprüler ücretsiz olacak” dedi.

Türkiye'nin en uzun tüneli Ovit açıldı
Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki Ovit Dağı Geçidi'nde yapılan, 14,3 kilometre ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın 2'nci uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tüneli ulaşıma açıldı.

AKRA’DAN RAMAZAN BAYRAMI ÖZEL YAYIN AKIŞI
Manevi arınma ayının ardından sevince gark etmek ve gönülleri şenlendirmek için Ramazan Bayramı geldi… AKRA Bayram özel programlarıyla yine çok farklı, yine çok dinamik…

YKS puanlama sistemi
YKS’de puanlama sistemi değişti. Asgari puan şartlarında kolaylık sağlandı. TYT’de yalnızca 15 Türkçe netiyle bile 150 puan barajı aşılabilecek.

Engelli öğretmen alımı için başvurular başladı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, 500 kontenjana yapılacak engelli öğretmen alımı için bugün başlayan başvurular 20 Haziran'da bitecek.

Seçim için güvenlik önlemleri
İlklerin yaşanacağı, seyyar sandık kurullarının görev yapacağı 24 Haziran’daki çifte seçime ilişkin önlemler kapsamında, başka bir ilde görevlendirilen kolluk güçleri Yüksek Seçim Kurulu’na bildirildi. 81 ilde ‘İl Seçim Güvenlik Planları’ hazırlandı.

Bayram yolculuğu öncesi araç bakımına dikkat
Türkiye’de, başta bayram tatilleri olmak üzere karayollarında meydana gelen kaza sayısı tüm önlemlere rağmen Avrupa ülkeleri seviyesine indirilemedi.

ALES bu yıl 3 kez yapılacak
Yükseköğretim Kurulu tarafından, ALES'in bu yıl 3 kez yapılması kararı alındı. Yeni ALES'in tarihi 30 Eylül 2018 olarak belirlendi.

Öğrenci affına ilişkin detaylar
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) öğrenci affına ilişkin detaylar açıklandı. Buna göre, aftan yararlanmak isteyen öğrencilerin, askerlik görevi, mücbir sebepler ve sağlık nedenleri dışında 18 Eylül'e kadar ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurmaları gerekecek.

Kadir Gecesi yurt genelinde idrak edildi
Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi'nde, ibadet etmek isteyenler yurdun dört bir yanında camilere akın etti. Cami içinde yer bulamayan vatandaşlar, avluya ve cami dışına açtıkları seccade ve hasırlar üzerinde namaz kılarak dualar etti.

Öğretim elemanı atama kriterlerine düzenleme
YÖK tarafından yapılan düzenlemeyle, lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlerdeki öğretim görevlisi kadrolarına başvuru yapmak için en az tezli yüksek lisans mezunu olma şartı getirildi.