28 Zilka'de 1438 | 20 Ağustos 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
YÖK Raporu: 'Tıp asistanları sıkıntılı'
YÖK, tıpta asistan eğitimi çalıştayının raporunu yayınladı. 1.145 asistanla yapılan anketin de yer aldığı çalışmaya göre asistan/araştırma görevlilerinin yüzde 15.4’ü ‘neredeyse hiç’ öğretim üyeleriyle çalışmıyor.

Bayramda trafik güvenliğini 53 bin personel sağlayacak
Kurban Bayramı süresince polis ve jandarma trafik ekiplerinden toplam 52 bin 936 personel trafik güvenliğini sağlayacak. Bayram tatilinde geçen yıla oranla iki katına çıkarılan personel ile ilk kez bu kadar geniş kapsamlı trafik denetimi gerçekleştirilmiş olacak.

Özel okul teşvik başvuruları devam ediyor
MEB’in özel okullara gitmek isteyen öğrenciler için verdiği eğitim öğretim desteğine başvurular 6 Eylül’e kadar devam ediyor. Okul öncesinden liseye tüm eğitim kademelerinde geçerli olan destekten bu yıl 75 bin öğrenci ilk defa yararlanacak.

Üniversite kayıtları ve TEOG 1. nakilde son gün
Üniversitelerde kayıtlar, liselerde birinci nakil dönemi bugün sona eriyor. Üniversitelere kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için gerekli belgeleri tamamlayarak üniversitelere başvurmaları zorunlu.

Vaizler de sözleşmeli personel olabilecek
Devlet kadrolarına sınavla alınabilecek sözleşmeli personel listesine "vaizler" de eklendi. İlahiyat fakültesi mezunu vaizler de yazılı ve/veya sözlü sınav sonucu sözleşmeli personel olarak hizmete alınabilecek.

Kurban pazarlarında veteriner kontrolü
Vatandaşların yanlış yönlendirilmemesi için, kurban pazarlarında da önlem alınıyor. Bayram öncesi kurulan pazarlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından veterinerler görevlendirilmeye başlandı.

600 bin yapı risk altında
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gereken önlemler zamanında alınmazsa İstanbul'da meydana gelebilecek olası depremin büyük bir felakete dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Türkiye, 17 yılda 164 bin depremle sallandı
Türkiye'de 114 yılda can ve mal kaybının yaşandığı 6 büyüklük ve üzerinde 66 deprem meydana gelirken, son 17 yılda 164 bin 307 depremle ülke adeta beşik gibi sallandı.

Suriyeliler Kurban Bayramı için ülkelerine gidiyor
Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeli bir grup, Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçiş yaptı. Suriyeliler, Kilis Valiliği tarafından oluşturulan online randevu sisteminde kaydını yaptırdıktan sonra Öncüpınar Sınır Kapısı gümrük sahasına getiriliyor.

Balkan kökenli soydaşlar için istisnai vatandaşlık
Yeni göç yasasının çıkmasının ardından başta Batı Trakya Türkleri olmak üzere Türkiye’de yaşayan Balkan kökenli Türk soyluların mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için istisnai vatandaşlık hakkı tanındı.

TEOG Nakil süreci başladı
TEOG kapsamında öğrenci alan liseler için nakil dönemi başladı. Öğrenciler ve veliler, yine bir koşturmaca içine girecek. Öğrencilerin 14-18 Ağustos’ta birinci, 21-25 Ağustos’ta ikinci ve 28 Ağustos-6 Eylül’de ise üçüncü nakil tercih başvuruları alınacak. İl/ilçe sınırları içerisinde nakil başvuruları 11-14 Eylül’de yapılacak.

İstanbul’un bekçileri ilk düdüklerini çaldı
Gece bekçileri İstanbul sokaklarına geri döndü. İstanbul Emniyeti bünyesinde geceleri mahallelerin huzurunu sağlamak amacıyla eğitilen 385 bekçi, dün akşam 22.00 itibariyle ilk görevlerine başladı.

Kurbanlıklar 17 Ağustos'ta İstanbul'a gelecek
İstanbul Valiliğince, kent genelinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan satış ve kesim yerleri belirlendi. Anadolu yakasından Trakya bölgesine hayvan geçişiyle ilgili 15 Temmuz ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Anadolu ayağında veteriner hekimler, kolluk kuvvetleri ile birlikte nöbet tutmaya başladı.

Yurt başvuruları başladı
Gençlik ve spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara başvurular başladı, 20 Ağustos’ta sona erecek.

852 bin adaya neden tercih yapmadığı sorulacak
Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yükseköğretim kurumlarında 50 bin 817’si lisans, 163 bin 613’ü de önlisans programlarında olmak üzere 214 bin 430 kontenjan boş kalınca nedeni de tartışılmaya başlandı.