18 Muharrem 1441 | 17 Eylül 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Gurbetçi çocuklar için vatandaşlık çalışması
İçişleri Bakanlığı, Türk vatandaşı olmayan gurbetçi çocuklarının istemeleri halinde vatandaşlık alabilmeleri için çalışma başlattı.

'Kıyılarda deprem tehlikesi yükseldi'
Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Bülent Özmen, "Yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle 1996 tarihli haritayla depreme maruz bölgeler olarak tespit edilen yerlerde önemli değişiklikler oldu. Marmara Denizi'ne yakın ilçelerde deprem tehlikesi arttı." dedi.

Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Kırtasiyenin 4'te 3'ü güvensiz çıktı
Ticaret Bakanlığı’nın 182 bin üründe yaptığı denetimler, halk sağlığı açısından riskli bir tabloyu ortaya koydu. ‘Hava aromatize edici ürünler’in tamamı güvensiz.

Rüzgar enerjisi santralleri artıyor
Türkiye'nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü bu yılın ilk 6 ayında 246 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla 7 bin 615 megavata ulaştı.

YÖKDİL Sınavı'na başvurular başladı
Bu yıl ilk kez ÖSYM tarafından düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'na (2019-YÖKDİL) başvurular alınmaya başlandı.

Sürücü kurslarına kota
Düzenlemeye göre, nüfusu 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için de bir özel motorlu taşıt sürücü kursu açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde ise kurs açılamayacak.

9 bölge hassas alan ilan edildi
Antalya, Denizli, Muğla, Osmaniye, Van, Rize ve Adana’da 9 ayrı bölge kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi

Erzincan ve Alpler’e yılın ilk karı düştü
Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde etkili olan soğuk hava ve yağmur, gece saatlerinde 3 bin 549 metre yüksekliğindeki Esence Dağı'nın zirvesi karla kaplandı.

30 bin servis aracı denetlendi
Okul çevreleri ile servis araçları denetim uygulamasında 30 bin 895 okul servis aracı denetlendi. Denetimlerde; mevzuata uymamak, emniyet kemeri takmamak, fazla yolcu taşımak gibi ihalelerden dolayı 2 bin 303 sürücüye ceza uygulandı.

'Bugünkü mesleklerin çoğu gelecek yıllarda olmayabilir'
Biz çocuklarımızla aynı tarihte yaşıyoruz ama aynı zamanda yaşamıyoruz. Bunu tüm eğitimciler, anne babalar çok iyi bilmeli. Tarih aynı, ama zaman farklı. Bu anlamda çocuklarımızın sorgulayan, analitik düşünen düşüncelerine saygı gösterin.

Ek yerleştirmede son gün
Adaylara üniversiteli olmak için ikinci imkan tanıyan ek yerleştirmelere başvurular, sona eriyor. Üniversitelerdeki yaklaşık 191 bin kontenjan için bugün saat 23.59’a kadar başvurabilecek.

9 ilde çıkan orman yangınları söndürüldü
Orman Genel Müdürlüğü Yangınla Mücadele Ekiplerince dün 9 ilde çıkan yangınlarına ortalama 12 dakikada ilk müdahalenin gerçekleştirildiği belirtildi.

917 bin kişi ‘okur yazar’ oldu
Okuryazarlık Seferberliği” kapsamında 95 bine yakın kursta 917 bin 395 kişi eğitim aldı.

Yeni eğitim dönemiyle gelen yenilikler
Öğrenci ve öğretmenler, bugün başlayan 2019-2020 eğitim döneminde bazı düzenlemelerle karşılaşacak.