6 Cemaziyelevvel 1439 | 23 Ocak 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
'Dünyadaki 90 maden cevherinin 70’i Türkiye’de'
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, maden ve doğal taş sektörünün ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, “Dünyada 90 çeşit maden var. Bunun 70 çeşidi Türkiye’de.

İzmir’de şiddetli lodos, İstanbul'da fırtına
İzmir’de dün sabah 04.40’dan itibaren etkisini artıran şiddetli lodos, 4 metreyi bulan dalga yüksekliği ve kabaran deniz nedeniyle kentteki yaşam olumsuz yönde etkilenirken, çok sayıda ağaç da devrildi.

Çocuklarınızın karnesini çabasına göre değerlendirin
İlk ve orta dereceli okullardaki öğrenciler bugün karne alıyor. Çocukları kadar heyecanlı olan anne babaları uzmanlar uyarıyor: Karne başarının tek göstergesi değil, o nedenle karneye gereğinden fazla anlam yüklemeyin. Notları kötü olanı cezalandırmayın, iyi olanı çok hediyeyle şımartmayın.

Liselere kayıtta kriterler
Öğrencileri liseye otomatik yerleştirecek simülasyon tamamlanmak üzere. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; eve yakınlık, mezun olunan ortaokul ve öğrencinin tercih sırasından oluşan ilk 3 parametrede eşitlik olması halinde, sonucu başarı puanı ve disiplinin belirleyeceğini söyledi

‘Doçentlik’ yasa teklifi Meclis’e geldi
YÖK’ün geçtiğimiz hafta duyurduğu, “yeni yardımcı doçentlik ve doçentlik” yasa teklifi, dün TBMM’ye geldi. Doçentliğe geçişte merkezi yabancı dil sınavı ile sözlü mülakatı kaldıran teklifte, yardımcı doçentlik yerine getirilen, “doktor öğretim görevlisi” kadrolarına başvuru şartları detaylarıyla yer aldı.

Çekilen araçlar e-devletten anlık görülecek
Artık sürücüler, araçlarının çekildiği otoparkı ve son 5 yılda yaptıkları kazalara ya da kesilen cezalara ait bilgileri, e-devlet uygulamasında'anlık bildirim' ile öğrenebilecek.

İstanbul'da günde 4 bin trafik cezası kesildi
İstanbul'da geçen yıl trafikte kural ihlali yapan sürücülere 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin trafik cezası kesildiği bildirildi.

DSİ’den çiftçiye bilinçli sulama uyarısı
Türkiye genelinde 2017 yılında, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 14.5 ve 2016’ya göre de yüzde 15.3 oranında daha az yağış düşmesinden dolayı kurak bir yıl gerçekleşti.

Tasarruflu ampüllere dikkat!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, elektrik tasarrufu nedeniyle kullanımı giderek yaygınlaşan floresan lamba ve tasarruflu ampullerin, kırılmaları durumunda içerdikleri "civa" nedeniyle sağlık açısından ciddi tehlike oluşturdukları uyarısında bulundu.

‘Antibiyotikte değil sağlığınızda ısrarcı olun’
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, dün bakanlıkta düzenlenen, “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı”nda dünyada antibiyotiklerin gereksiz ve yanlış kullanılmasından kaynaklanan küresel bir tehdit oluştuğuna dikkati çekti.

Öğrenciler yarı yıl tatili için gün sayıyor
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, 19 Ocak Cuma günü karne almaya hazırlanıyor.

YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin değişiklik
Araştırma görevlileri üniversitede en az bir sene görev yapması şartıyla yurt dışında bir yıla kadar görevlendirilebilecek.

Karadeniz'in dalgaları enerjiye dönüşecek
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünce hazırlanan "Dalgadan Enerjiye" adlı proje kapsamında, Karadeniz sahiline yapılacak türbin-jeneratör sistemleri sayesinde elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

Veliler ve öğretmenler e-okul üzerinden haberleşecek
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin, veli ve öğrencilerle haberleşmesi için e-okul sistemi üzerinden yeni bir uygulama başlattı.

Türkiye pasaport liginde iki sıra yükseldi
Kanada merkezli bir finansal danışmanlık şirketine göre dünyanın en güçlü pasaportları listesinde Türkiye iki basamak birden yükseldi.