17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Çocuklara 'engelli' denilemeyecek
Yeni yönetmeliğe göre artık çocuklar için engel oranı söylemlerinin kullanılmasına son verildi. Bu tanımlar yerine "özel gereksinimi var" denilecek.

Çanakkale'de birçok artçı sarsıntı meydana geldi
Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 50'den fazla artçı sarsıntı meydana geldiği bildirildi.

İnternette tuzağa düşmeyin!
İnternet, hayatımızı birçok noktada kolaylaştırırken, dolandırıcılar için de kullanışlı bir mecra haline geldi. Peki, internet bankacılığı kullanan vatandaş, internet üzerinden alışveriş yapan ve sosyal medyada sıkça zaman geçirenler dolandırıcıların ağına düşmemek için ne yapmalı? Nelere dikkat etmeliyiz?

Aday listeleri bugün YSK’da olacak
YSK seçim takvimine göre, siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini, bugün en geç saat 17.00’ye kadar ilçe seçim kurullarına teslim edecek.

Yeni askerlik sisteminin detayları açıklandı
Bedelli askerlikten her yıl 145 bin kişi yararlanacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecek.

Seçim takvimine göre aday listesi süresi doluyor
Seçim takvimine göre, siyasi partiler aday listelerini yarın (19 Şubat Salı) saat 17.00'ye kadar seçim kurullarına bildirecek.

Maden Kanunu'nda düzenleme
Maden Yasası’nda kapsamlı değişiklikler getiren teklif Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Üniversitelerde yeni icatlar
Üniversitelerde akademisyenler ve öğrenciler, ses getirecek projeleri hayata geçiriyor. Yenilebilir plastik, donmayı engellen madde, hibrit çavdar, deniz temizliğine doğal çözüm sağlayan projeler bunlardan bazıları. Kimi buluşlar proje aşamasında kimilerinin de patenti alındı üretim aşamasına geçildi.

2 milyon kişi sigarayı bırakmak istedi
Sağlık Bakanlığı, 2010-2018 yılları arasında 2 milyon 283 bin 871 kişinin sigarayı bırakmak için doktora başvurduğunu açıkladı.

Yeni askerlik sistemi netleşiyor
Yeni askerlik sisteminde, detaylar netleşmeye başladı. Buna göre, bedelli askerlik kalıcı hale gelecek ve yaş şartı kaldırılacak.

2019 YKS başvuruları başladı
YKS başvuruları bugün başlarken, son başvuru tarihi 6 Mart. 2018-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2019-TYT'ye girmeden YKS'nin diğer oturumlarına girebilecekler. Ancak bu durumdaki adayların başvuru yapmaları gerekiyor.

'Gebze-Halkalı' hattı için çalışmalar sürüyor
Mart ayında yolculu seferlere başlaması planlanan Gebze-Pendik-Ayrılıkçeşme-Sirkeci-Zeytinburnu-Bakırköy-Halkalı güzergahındaki banliyö hattında çalışmalar devam ediyor.

Öğretmenlik lisans programlarına tedrici azaltma
Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, yükseköğretimde mevcut eğitim programlarının kontenjan planlanmasında ihtiyaç analizi yapmak, yeni açılacak eğitim programları için asgari koşulları belirlemek üzere kurul oluşturuldu.

Renk kodlarıyla meteorolojik uyarı dönemi
Kuvvetli meteorolojik hadiselerde vatandaşlar artık "yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı" renk kodlarıyla uyarılıyor.

20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldı
Öğretmen ataması için tercihler, 28 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında alındı. Atama için 54 bin 271 kişi başvuru yaptı. Atama sonuçları Bakanlığın resmi web sitesinden öğrenilebilecek.