28 Recep 1438 | 25 Nisan 2017 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Bakanlık’tan 'üçüncü köprü ücreti' açıklaması
Ulaştırma Bakanlığı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yollarına yüzde 23 oranında zam yapıldığı haberiyle ilgili açıklama yaptı.

‘Küreselleşme istihdam sorununu ve fakirliği getirdi’
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti’nin gerçekleştirdiği 41. İktisatçılar Haftası toplantıları başladı. 2425-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek toplantı kuşağının gündemi “Krizin yansımaları, iktisat, siyaset ve adalet” olarak belirlendi.

Konut satışları arttı
Türkiye genelinde martta 128 bin 923 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 27, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 10 artış kaydetti.

Balda 'kimlik' ihracata destek olacak
Dünya bal üretiminde Çin'in ardından ikinci sırada yer alan Türkiye, kaliteli ballarına alacağı kimlik sayesinde ihracatını ikiye katlayacak.

'Hindistan ve Türkiye iş birliği Asya’da etkin olabilir'
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Hindistan ile yatırım ve iş birliği olanakları bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı.

e-ticaret şirketleri mercek altında
Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ticaret (e-ticaret) yapan uluslararası firmalar nezdinde vergi incelemeleri yaptıklarını belirterek, "Türkiye'de kazanılan ve vergisi ödenmeyen tutarlarla ilgili muhataplara gerekli tebligatlar yapıldı" dedi.

Mart ayında 6 bin şirket ve kooperatif kuruldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) mart ayına ilişkin, kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayınladı. Buna göre, martta kurulan şirket sayısında, bir önceki aya göre yüzde 9,44, gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 22,87, kooperatif sayısında yüzde 7,58 artış oldu.

İnternette adil kullanım kotası kalkıyor
İnternet kullanımında belirli bir limit aşımından sonra devreye sokularak kullanıcıları mağdur eden Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulanmasına 1 Mayıs itibarıyla kademeli olarak son verilecek. Kotalı paketlerde 02.00-08.00 saatleri arasındaki internet kullanımları AKN'ye dâhil edilmeyecek.

Kuru fasülyede gümrük sıfırlandı!
Nohuttan sonra kuru fasulye ve barbunyada da gümrük vergisinin sıfırlanması sektörde olumlu karşılanırken soruları da beraberinde getirdi. Alınan ithalat kararları yerli ürünün çıkacağı eylüle kadar geçerli olacak.

Türk şirketler için Katar’da 20 milyar dolarlık fırsat
Havalimanı, otoyol, stadyum, metro ve konut alanlarında Katar’da 13 milyar dolarlık taahhüt işine imza atan Türk şirketleri, 5 yıl sonra bu ülkede yapılacak Dünya Kupası için ayrılan 170 milyar dolarlık yatırım bütçesinden pay almak istiyor.

Mevsimlik işçiye destek
Geçici tarım işçilerinin barınma ve geçinme sorunlarına devlet desteği geldi. Başbakanlık genelgesine göre, mevsimlik işçilere barınma ve sağlık hizmeti sağlanacak. Düzenlemeye hem işveren, hem de işçi kesiminden olumlu tepki geldi.

TMO’nun fındık alım fiyatı 10 TL
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fındığın üretici fiyatlarında çok ciddi bir dalgalanma olduğunu belirterek, bu dalgalanmaları izlediklerini, TMO'nun, 24 Nisan Pazartesi gününden itibaren Giresun kalite fındığı kilogramı 10.5 liradan, levant kalite fındığı ise kilogramı 10 liradan almaya başlayacağını bildirdi.

Maliye’den taksi fişlerine inceleme
Taksilerde kullanılan perakende satış fişi ile ilgili Maliye Bakanlığı ekipleri inceleme başlattı. Taksi fişlerinin yanlış, eksik ve boş doldurulduğunu tespit eden ekipler ceza kesiyor. Birçok taksicinin boş fişleri müşterilerine verdiğini ve gerçek fiş ile kopyasındaki rakamların farklı olduğu belirlendi.

Karekodlu çek sayısı 5,5 milyonu geçti
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci "Bankalarca verilen ve şu an çek hesabı sahibinin elinde olan veya piyasada dolaşan karekodlu çek sayısı 5 milyon 565 bin 283'e ulaştı. Sistemden beklenen faydanın sağlanması adına artık vatandaşlarımızın karekodsuz çek kabul etmemeleri büyük önem taşıyor" dedi.

Yabancıların Türk şirketlerine yatırımı üçe katlandı
Yabancıların Türk şirketlerini devralmak için 2016'da yaptığı yatırım tutarı bir önceki yıla kıyasla üçe katlanarak 18,9 milyar liraya ulaştı. Türk şirketlerinin devralınmasında Hollandalı yatırımcılar ilk sırada yer aldı.