3 Muharrem 1439 | 23 Eylül 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Su yalıtımsız binaya ruhsat verilmeyecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binalara su yalıtımıyla ilgili uygulanacak kriterleri belirledi. Hazırlanan yönetmeliğe göre sudan etkilenecek hastaneler, okullar, yurtlar, kamu binalarında ve yüksekliği 51 metreyi geçen binalarda su yalıtımı yapılması zorunlu olacak. Yalıtım yaptırmayan binalara yapı ruhsatı verilmeyecek.

Serbest ticaret bölgelerinde 'TL kullanımı zorunluluğu' kaldırıldı
Serbest ticaret bölgelerindeki faaliyetlere ilişkin her türlü ödemenin döviz veya Türk lirasıyla yapılabileceği açıklandı.

E-ticaret ve günlük kiralamalara yakın takip!
Elektronik ticaret yürüten herkesi kayıtlı olmaya davet eden Maliye Bakanı Naci Ağbal, “200 kişilik özel ekip ve birim kuruyoruz. İnternet ortamında yapılan bütün ticareti anlık takip edeceğiz, gece gündüz ekrandan izleyeceğiz” dedi.

1.4 trilyon dolarlık antibiyotik faturası
Türkiye’yi yakın gelecekte bekleyen tehlike “antibiyotik direnci.” Önlem alınmaması ve antibiyotik direncinin artarak devam etmesi durumunda Türkiye’de herkesin cebinden 954 dolar çıkacak.

İkinci el araç ve konut satışında yeni dönem
Otomobil ve konutta ikinci el piyasası yeniden düzenleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ikinci el pazarında satış ve kiralamaya yeni kurallar getiren düzenlemeyi Başbakanlığa gönderdi. Düzenlemeye göre, ikinci el otomobil ve konut satışında garanti ve ekspertiz dönemi başlayacak.

Antep fıstığının kabuğu ilaç sanayisinde kullanılacak
Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünce, taze Antep fıstığının kırmızı yumuşak kabuğu ile menengiç ağacından elde edilen reçinenin, ilaç sanayisinde kullanılması için proje hazırlandı.

'Dijitalleşmeyen ayakta kalamaz'
Tüm sektörleri dönüştüren dijitalleşmeye ayak uyduramayan ayakta kalamayacak, bu ‘yeni normal’ dönemde para birimi hız olacak, hızlı davranmaktan korkup risk alamayanlar zorlanacak...

Tren gecikirse yolcu tazminat alacak
Trenlerde gecikme olması durumunda yolcuya tazminat ödenecek. 60 ila 119 dakika gecikilirse, bilet ücretinin yüzde 25’i, 2 saati geçen gecikmelerde ise 50’si tazminat olarak ödenecek.

Çalışana elden ücret verilmeyecek
Türkiye ekonomisini milyarlarca liralık zarara uğratan kaçak işçilikle mücadelede yeni bir yol haritası hazırlandı. Son üç yılda kaçak işçi çalıştıran yaklaşık 200 bin işletmeye 1.2 milyar liralık ceza kesildi.

Zengin - fakir makası açılıyor
Türkiye’de en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay 2016 yılında 2015’e göre 0.7 puan artarak yüzde 47.2’ye çıktı. En düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun payı 0.1 puan artışla yüzde 6.2 oldu.

Ağustos'ta 6 bin 593 şirket kuruldu
TOBB, ağustos ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ağustosta kurulan şirket sayısı, bir önceki aya göre yüzde 26,91 artış gösterdi. Şirket sayısı bu dönemde 5 bin 195'ten 6 bin 593'e yükseldi.

Kronik hastalara ‘elektrik faturası’ muafiyeti
Ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı yaşayan hastaların elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağı, jeneratör ihtiyaçları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) merkez olacak
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlar Kurulunda Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Kuruluş Kanun Taslağı’na ilişkin sunum yaptıklarını ve söz konusu düzenlemenin imzaya açılmasına karar verildiğini belirtti,

Mobil abone sayısı 76,6 milyona ulaştı
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, bu yılın ikinci çeyreğinde sabit abone sayısının 11 milyon, mobil hizmetlere abone sayısının ise 76,6 milyon olduğunu bildirdi.

Rusya ile domates ihracatı için imza
Türkiye-Rusya arasında domates ihracatının önünün açılması yönünde protokol imzalandı. Ayrıca Rus Tarım Bakanlığı, domateste yasağın kaldırılması için altyapı hazırlıkları ve çalışmalarını da tamamladı.