23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Değerli konut vergisi bir yıl ertelendi
İmar kanununda değişiklik yapan teklif Meclis Genel kurulunda görüşülüyor. Değerli konut vergisinin 1 yıl ertelenmesine ilişkin düzenleme de bu kapsamda kabul edildi.

10 yıldır kullanılmayan hesaplar devredilecek
Bankalardaki hesaplarını 10 yıldır aktif kullanmayanların hakları, 15 Haziran 2020'den sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek.

Sigaranın ekonomiye maliyeti ne kadar?
Sigara bağımlılığının Türk ekonomisine ve tiryakiye yıllık maliyeti 120 milyarı buluyor. Bu faturanın 24 milyarını ise sigara kaynaklı harcamalar oluşturuyor.

Afrika ile ticaret hacmi genişliyor
Türkiye ile Afrika kıtası arasındaki toplam ticaret hacmi 2010-2019 döneminde 186,5 milyar dolar oldu. Bu rakamın yüzde 65 kısmı Kuzey Afrika ülkeleri, kalanı diğer Afrika ülkeleriyle yapılan ticaretten kaynaklandı.

Akdeniz’de yerli sondaj çalışması
Doğu Akdeniz’de 4 sismik arama ve sondaj gemisiyle hidrokarbon aramacılığında çalışmalar yapan Türkiye, petrol arama ve üretim süreçlerinde kullanılan teknolojinin yerlileştirilmesi için harekete geçti.

Yenilenebilir enerji için özel tarife
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılar için bir tarife üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Aboneler, tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek” dedi.

Tüketiciler şüpheli gıdaları inceletebilecek
Gerek vatandaş şikayetleri gerekse de kurumların denetimleri sonucunda gıda ürünlerine yapılan denetimlerle taklit ve tağşiş ürünler tespit edilip ifşa ediliyor. Bu işlem dışında dileyen vatandaşlar da şüphelendiği gıda ürünlerini analiz ettirebiliyor.

Elektrikli araçlar öne çıkıyor
Küresel ölçekte ağırlaşan emisyon kısıtlamalarıyla otomobil satışları her geçen yıl daha da azalıyor. Dünya çapında 2017’de 81.8 milyon yeni otomobil satılırken, 2018’de bu rakam 80.6 milyona, geçtiğimiz yıl da yüzde 4 daha azalarak 77.5 milyon adede düştü.

Çukurova pamuğuna coğrafi işaret verildi
Adana, Mersin, Osmaniye il sınırlarında yetişen pamuk, "Çukurova pamuğu" coğrafi işareti ile tescil edildi.

Tropikal ürünler üreticisinin yüzünü güldürdü
Tropikal ürünler çiftçiler için yeni gelir kapısı oluşturuyor. Hem iç pazara hem de ihracata yönelik avokado yetiştiren çiftçiler, 33 ülkeye de avokado gönderiyor. Tropikal ürünler ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetişiyor.

TürkAkım'dan ilk 1 milyar metreküp gaz sevki
TürkAkım boru hattı üzerinden ilk 1 milyar metreküp doğal gazın sevk edildiğini bildirildi.

Güvensiz ürün satan site engellenecek
Ürün güvenliğini kapsayan yasa teklifinde internet, sosyal medyadan yapılan satışlara ilişkin ayrıntılı düzenlemeler yer alıyor.

45 ülkeye bal ihracatı yapıldı
Türkiye'den geçen yıl 45 ülkeye küçük ambalajlarda markalı ürünlerle 5 bin 548 tonluk bal ihraç edilerek, karşılığında 24 milyon 810 bin dolar gelir elde edildi.

'GSM ve internet aboneliğinde sözleşmeye dikkat edilmeli'
Tüketici temsilcilerinden Osman İlhan, GSM ve internet abone merkezlerine gidildiğinde neye imza atıldığının görülmesi ve sözleşmenin bir nüshasının alınması gerektiğini belirtti.

2019'da marka başvuruları 134 bini geçti
Başvuru sayılarında bir önceki seneye göre yerli patentte yüzde 11, faydalı modelde yüzde 8, markada yüzde 13 ve tasarımda yüzde 11'lik artış oldu.