5 Şevval 1438 | 29 Haziran 2017 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
2. büyük siber saldırı
Geçen ay, işletim sistemlerindeki bir açıktan faydalanarak 74 ülkedeki bilgisayarları ‘WannaCry’ adındaki zararlı yazılımla kilitleyen korsanlar, bu kez farklı bir saldırı türüyle birçok ülkeyi etkilemeyi başardı.

'Bebek ekonomisi' 2 bin lirayı aşıyor
Bir bebeğin giyiminden araç gerecine, oyuncağından bakım ürünlerine kadar yıllık ortalama masrafı 2 bin lirayı aşıyor.

Dışa yatırımın yüzde 28’i gayrimenkule
Türklerin yurtdışına doğrudan yatırımları ilk dört ayda yüzde 11 arttı. Yatırımların yüzde 28’i gayrimenkule gitti.

Hasat başladı domates 1 lira oldu
Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, kentin Türkiye’nin en önemli turfanda üretim merkezlerinden olduğunu söyledi.

'101 bin çocuk işçi çalışıyor'
Dünyada ve Türkiye’de çocuk işçiliğinin ciddi boyutlarda yaşanmaya başladığını dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre geçen yıl 18 yaşından küçük 101 bin 650 çocuk işçi olduğu söyledi.

'Merdiven altı gıda ürünlerinden uzak durun!'
Ramazan Bayramı alışverişine çıkacak olan vatandaşların sağlıksız ürünler satın almaması gerektiğinin altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Bütçeye uygun olsun diye tercih edilen kilogram fiyatı piyasa değerinin çok altında olan gıda ürünleri var...

Helal pazarın vitrini Türkiye oldu
Gıdadan finansa, tekstilden ilaç ve kozmetik sanayisine kadar büyük bir sektörü kapsayan ve 3 trilyon doları bulan dünya helal pazarının vitrini Türkiye oldu.

En hızlı büyüme %12 ile yenilenebilir enerjide!
Küresel enerji talebi geçtiğimiz yıl sadece yüzde 1 artarken, yenilenebilir enerji yüzde 12’lik artış ile tüm enerji kaynakları arasında en hızlı büyümeyi kaydetti.

Bayram kampanyası diye yapılan yalancı indirimlere dikkat!
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tüketicileri, Ramazan Bayramı öncesinde ''bayram kampanyası'' adı altına yapılan ''yalancı'' indirimlere dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Hububat üretiminde yüzde 8’lik artış bekleniyor
Türkiye genelinde bu yıl yağış dağılımlarının iyi olmasından dolayı hububat rekoltesinin geçen senenin yüzde 8 üzerinde olmasının beklendiği bildirildi.

Gereksiz görüntülemede Türkiye zirvede!
Türk Radyoloji Derneği, Türkiye’de gereksiz görüntüleme tetkiklerinin kalite sorunları ortaya çıkardığını ve sağlık harcamalarını yukarı çektiğini açıkladı. OECD ortalamasında 1000 kişi başına 57 MR çekilirken, Türkiye’nin 133 ile bu alanda dünya lideri olduğu belirtildi.

Kayıt dışılığın zararı 60 milyar lira
Son yıllarda kayıt dışılık ile mücadelenin ivme kaybettiğini söyleyen Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yüzde 32 olan kayıt dışılık oranının devlete uğrattığı kaybın yıllık 60 milyar lira olduğunu vurguladı. Müezzinoğlu, sıkı takibe başlayacaklarını duyurdu.

30 bin işyeri hekimine ihtiyaç var
1 Temmuz’dan itibaren 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etme zorunluluğunun 2020 yılına kadar ertelenmesinin iş yeri hekimi açığından kaynaklandığı ortaya çıktı.

'Yapılandırma için son günü beklemeyin'
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuya olan borçları yapılandıran kanun için başvuruların haziran sonunda biteceğini belirterek, vatandaşlara başvuruları son güne bırakmamaları çağrısında bulundu.

İşe iadede arabuluculuk
TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı’na göre iş sözleşmesi feshedilen bir işçi fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren 1 ay içinde işe iade talebiyle arabulucuya başvuracak.