4 Şevval 1439 | 18 Haziran 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
CIO’ların rollerinde Devrim yaşanıyor
İçinde bulunduğumuz dijitalleşme çağında teknoloji, tüm üretim süreçlerini ve sektörleri dönüştürüyor; organizasyonları dijital olarak otomatikleşmiş, veri ve AI odaklı bir temele oturtuyor. Dolayısıyla modern CIO'nun rolü giderek daha çok önem kazanıyor. Ve eskisinden daha karmaşık, daha zorlu ve çok yönlü bir hâl alıyor.

365 gün ‘indirim var’ yalanı bitiyor
Ekonomi Bakanlığı, 365 gün süren indirim kampanyalarına son vermeye hazırlanıyor. Çalışmayla haksız rekabetin önüne geçilecek, tüketicinin yanıltılması da engellenecek

Türkiye, Özbekistan’ın en büyük 4'üncü ticari ortağı
Türkiye, Özbekistan'ın dış ticaretinde yüzde 5,5'lik pay ile Rusya, Çin ve Kazakistan'ın ardından 4'üncü sırada yer aldı. Türkiye, bu yılın ocak-mayıs döneminde Özbekistan'ın 4'üncü büyük ticari ortağı oldu.

Ucuz şeker ve çikolatadan uzak durun!
Yaklaşan Ramazan Bayramı’nın vazgeçilmezleri arasında yer alan şeker ve çikolatalar alınırken tüketicilere ‘merdiven altı üretime dikkat’ uyarısı geldi.

TANAP’ta vana açıldı
Azerbaycan Şahdeniz-2 sahası gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun TANAP etabından Türkiye’ye gaz akışı başlıyor. Resmi açılışı yapılan projeden ilk gaz 30 Haziran’da alınacak.

Asgari ücrette düzenleme
Tebliğde, 2 yıldır asgari ücretin yıl başında belirlenen net tutarın altına düşmemesi için geçici olarak uygulanan ilave asgari geçim indirimi uygulamasının kalıcı olmasına ilişkin hüküm de yer aldı.

Esnafta bayram hareketliliği
Ramazan Bayramı öncesi başta gıda, giyim ve turizm olmak üzere birçok sektörde hareketlilik arttı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pastacıdan berbere, konfeksiyoncudan terziye 317 farklı esnaf ve sanatkarın bayram için hazırlıklarını tamamlandığını söyledi.

Çatısında elektrik üretene vergi istisnası
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Gelir Vergisi Genel Tebliği, yayımlandı. Buna göre, konutların çatısına kurulacak tek bir elektrik üretim tesisinde üretilecek ihtiyaç fazlası elektrik enerjisini satanlar "vergiden muaf esnaf" kabul edilecek.

Tapuda üç boyutlu dönem için ilk adım atıldı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, elektronik ortamda konutların iç ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanı verecek pilot uygulamanın tamamlandığını açıkladı.

'İmar barışı'na 3 günde 100 bin kişi başvurdu
31 Ekim’e kadar sürecek olan ve 12 milyon başvuru beklenen ‘İmar Barışı’ için üç günde 100 bin kişi başvurdu.

Metrobüs rüzgârından evlere elektrik projesi!
Metrobüsler, artık yolcu taşırken elektrik de üretecek. Araçların geçiş esnasında oluşturduğu rüzgârı yakalayan türbinler, bir ilçeye yetecek kadar enerji sağlayacak.

Hurda teşviki pazartesi başlıyor
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 16 yaşından büyük hurdaya ayrılacak araçlar için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) teşviki uygulamasını yönlendirecek tebliği hazırladıklarını belirterek, “Ekonomi Bakanlığımızla birlikte hazırladığımız tebliğ, 11 Haziran Pazartesi günü uygulama başlayacak” dedi.

İhracatın cirodaki payı ilk çeyrekte arttı
Firma cirolarındaki ihracatın payı yılın ilk çeyreğinde %66.2 ye yükseldi. İlk üç ayda ihracat yapan 48 bin firmadan 3 bin 500 ü ilk defa ihracata başladı. Firmaların yarısından fazlasının üretimi ve ihracatı artarken, en dikkat çekici artış ihracat birim fiyatlarında.

Yeniden yapılandırma başvuruları alınmaya başlandı
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Yeniden Yapılandırma Kanunu'na başvuruların 18 Mayıs 2018 tarihinde başladığını hatırlattı.

'İmar Barışı'nın usul ve esasları belli oldu
Çevre ve Şehircilik ile Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlanan, "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar" başlıklı tebliğ, kamuoyunda bilinen ismiyle 'İmar Barışı', yürürlüğe girdi.