2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Güvensiz ürün satan site engellenecek
Ürün güvenliğini kapsayan yasa teklifinde internet, sosyal medyadan yapılan satışlara ilişkin ayrıntılı düzenlemeler yer alıyor.

45 ülkeye bal ihracatı yapıldı
Türkiye'den geçen yıl 45 ülkeye küçük ambalajlarda markalı ürünlerle 5 bin 548 tonluk bal ihraç edilerek, karşılığında 24 milyon 810 bin dolar gelir elde edildi.

'GSM ve internet aboneliğinde sözleşmeye dikkat edilmeli'
Tüketici temsilcilerinden Osman İlhan, GSM ve internet abone merkezlerine gidildiğinde neye imza atıldığının görülmesi ve sözleşmenin bir nüshasının alınması gerektiğini belirtti.

2019'da marka başvuruları 134 bini geçti
Başvuru sayılarında bir önceki seneye göre yerli patentte yüzde 11, faydalı modelde yüzde 8, markada yüzde 13 ve tasarımda yüzde 11'lik artış oldu.

e-ticaret fiyat avantajıyla öne çıkıyor
Tüketiciler elektronik ticaret ile birçok ürün ya da hizmeti satın alabiliyor. Fiyat karşılaştırma imkanı, kolay alışveriş, alınan ürünün adrese teslim edilmesi e-ticaretin avantajlarından.

Türkiye, Nijer'de maden arayacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin medencilik alanındaki deneyimini Nijer ile paylaşmak istediğini, bu nedenle Nijer’in güneybatısındaki üç maden sahasında arama yapacağını belirtti.

Hava soğuyunca hamsi tezgahta yer aldı
Karadeniz'de havaların soğumasıyla balıkçı tezgahlarında son günlerde daha çok yer bulmaya başlayan hamsi, fiyatının düşmesiyle vatandaşın en çok tercih ettiği balıkların başında geliyor.

Elektrikli oto için şarj yaygınlaşacak
Elektrikli otomobiller yaygınlaşırken bu araçları şarj etmek için gerekli istasyonların şimdilik yaygın olmaması talebi yavaşlatıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yerli otomobile gelen yüksek ilgiden sonra altyapının hızlandırılarak şarj istasyonlarının sayısının artması bekleniyor.

Fındık ihracatını artırma hedefi
Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye, bu yıl da hedef pazarlarını genişletecek. Bu yıl Türk fındığının tanıtım çalışmalarına hız veren ihracatçılar, ABD ve Rusya’dan sonra Kuzey Afrika’da da tanıtım atağına geçti.

Gıdada hile yapanlar ifşa edildi
Tarım ve Orman Bakanlığı belli aralıklarla yayınladığı taklit ve tağşiş listesini yeniledi. Yapılan son tahlillerde 229 firmaya ait 386 parti üründe taklit ya da tağşiş yapıldığı belirlendi.

Doğalgazda nasıl tasarruf yapılır?
Küçük ama etkili olabilecek önlemlerle enerji kaynaklarını verimli kullanan tüketiciler, doğalgaz faturasında yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabiliyor.

Tüketicilerin yüzde 61'i haklı çıktı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüketici hakem heyetlerine 2019’da 545 bin başvuru yapıldığını ve 546 milyon liralık uyuşmazlığın değerlendirildiğini ifade ederek, alınan kararların yaklaşık yüzde 61’inin tüketici lehine sonuçlandığını bildirdi.

Yüksek binalara sınırlama planı
Hazırlanan tasarı yasalaşırsa yüksek binalara sınırlama gelecek, yeni yerleşim yerlerinde yükseklik 5 katı aşamayacak. Tasarı değer artışlarının adil paylaşımını da sağlıyor.

Kişisel verinizi koruyun
Kişisel verilerin nasıl korunacağı net. Buna rağmen hâlâ oteller kimlik fotokopisi, kasiyerler cep telefonu numarası, spor salonları parmak izi isteniyor, vermeyin.

Doğalgazda alternatifler arttı
Enerjide alternatiflerini artıran Türkiye, doğalgaz depolama yatırımlarıyla da arz güvenliğini sağlıyor. Arama çalışmalarının da hız kesmediği sektörün bu yıl da en önemli gündem konularından biri Doğu Akdeniz olacak.