29 Safer 1439 | 18 Kasım 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Asgari ücretin zam pazarlığı başlıyor
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere aralık ayının ilk haftasında toplanacak.

Türkiye ve Katar’dan LNG anlaşması
Kış ayları öncesinde dünyanın doğalgaz alanında en büyük rezervlerine sahip ülkeleri arasında yer alan Katar ile Türkiye arasında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) konusunda yeni bir işbirliğine gidiliyor.

Doğal soğuk hava depoları resmiyet kazandı
Kapadokya bölgesinde kayadan oyma doğal soğuk hava depoları yasal statüye kavuştu. 1400 civarında olan bu depolarda 1 milyon tondan fazla ürün saklanabilecek.

Tarımda kayıt dışılığını önleme seferberliği
Tarımda yüzde 85’e ulaşan kayıt dışılığı azaltmak için SGK ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ortak protokol imzaladı. Protokole göre, Tarım Bakanlığı veri tabanındaki bilgileri online olarak SGK ile paylaşacak. Amaç tarımdaki kayıt dışılığı azaltmak.

Sınır ticaretinde yeni dönem
Sınır illerini kalkındıracak yeni çalışmayla, sınırdaş illerdeki esnaf kendilerine verilecek izin kartı ile komşu ülkeye geçecek, getirdiği malları gümrük vergisi vermeden kendi dükkânında satabilecek.

Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azaldı.

Gelecekte öncelik yenilenebilir enerji ve gazın
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Dünya Enerji Görünümü 2017 raporunu yayınladı. Rapora göre, önümüzdeki 25 yılda dünyanın artan enerji ihtiyacı öncelikle yenilenebilir enerji ve doğalgaz ile karşılanacak.

ÖTV ve KDV’yi akaryakıt besliyor
Akaryakıt dağıtım sektöründen alınan dolaylı vergiler, Türkiye’nin geçen yılki ÖTV ve KDV gelirlerinin yüzde 26’sını oluşturdu. Son 3 yılda devletin ÖTV ve KDV’den elde ettiği gelir de 75 milyar lira oldu.

EPDK’dan 6 akaryakıt şirketine 979 bin lira ceza
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 6 akaryakıt şirketine toplam 979 bin 177 lira ceza verdi.

Bangladeş'ten yatırım çağrısı
Türkiye ile karşılıklı ticaret hacmi yaklaşık 1.1 milyar dolar olan Bangladeş, bu rakamı 4 milyar dolar seviyesine çıkarmak istiyor. İki ülke STA konusunda da görüşmelerini sürdürüyor.

2018'de ahilik kesintisi ve asgari destek
Esnaf, 1 Ocak 2018’e ahilik fonu kesintisiyle girerken, birçok işletmenin çalışanlar için aldığı 100 TL’lik asgari ücret desteği de, yeni bir düzenleme yapılmazsa, sona erecek.

Fast food 'et'leri incelemede
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ucuza et satan işletmelerin yeterince denetlenmediği için et adı altında başka ürünler sattığını belirledi. Bakanlık gıda sektörüyle ilgili hazırladığı raporda son yıllarda hamburger, pizza, tost, kumpir gibi fast food tarzı işletmelerin yüzde 98 oranında büyüme kaydettiğine dikkat çekildi.

Cepten gıda takibi başlıyor
Gıda ürünlerinde uzun yıllardır ertelenen “ürün doğrulama ve takip sisteminin” 2018’de birlikte uygulamaya girmesi bekleniyor.

Özel sektörün döviz borcuna yakın takip
Dolar kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle başlatılan ve son bir yıldır süren şirketlerin döviz borcuna yönelik çalışmada son aşamaya gelindi. Reel sektörün 212 milyar doları bulan döviz açığı için yasal düzenlemenin çıkması bekleniyor.

Hakem heyeti sınırı 5 bin 600 lira olacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketicilerin sıkıntı yaşadıkları ürünlerin iadesi için başvurdukları tüketici hakem heyetlerinin daha iyi ve hızlı çalışması için bazı düzenlemeleri hayata geçireceklerini belirtti.