5 Zilhicce 1439 | 16 Ağustos 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Akaryakıt fiyatlarında ÖTV düzenlemesi
Akaryakıt fiyatlarında, dövizde yaşanan hareketlilik nedeniyle özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarında düzenlemeye gidildi.

Emeklilere ödemeler başladı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi ödemelerinin bugünden itibaren başladığı bildirildi.

Konut satışlarında artış
Konut satışları Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artış gösterdi. Bu sayede Temmuzda 124 bine yakın konut satılarak, son zamanların en önemli yaz ayları satışından birine daha imza atılmış oldu.

İşsizlik yüzde 9,7 oldu
İşsizlik oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 9,7 oldu. İşsiz sayısı 89 bin kişi azalışla 3 milyon 136 bin kişiye düştü.

Merkez Bankası TL ve döviz tedbirlerini açıkladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla Türk lirası ve döviz likidite yönetimi alanlarında tedbir aldı.

‘Mısır şurubu’ yerine NBŞ etiketi
Şekerli ürünler mevzuatı değişiyor. Bundan sonra, gıda maddelerinin etiketinde, ‘mısır şurubu’ yerine ‘nişasta bazlı şeker’ ifadesi yer alacak.

Kurbanlık fiyatları açıklandı
Kurbanlık pazarlarında küçükbaş kurbanlık fiyatları 750 lira ile 3 bin 500 lira, büyükbaş ise 5 bin ile 20 bin lira arasında değişiyor.

İnternet kullanıcısı yükseliş eğiliminde
Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK), nisan ayında gerçekleştirilen “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

Sabit telefon kullanımı düşüyor
Türkiye’de mobil telefonların kullanımı her geçen gün artarken sabit telefon kullanımı artık can çekişmeye başladı.

TürkAkım'da ikinci hat çalışması sürüyor
Rus doğalgazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı projesinin ikinci hat boru döşeme işi devam ediyor. Projenin ilk hattı 30 Nisan’da Türkiye’deki Kıyıköy’e ulaşmıştı.

Plastik poşetler ücretli olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetleri tüm satış noktalarından ücretli olarak alınacak.

İş kazaları bilançosu
Ülkemizin uzun yıllardır çözemediği en büyük sorunlardan olan ölümlü işçi kazalarında istatistikler gittikçe büyüyor.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı
Sağlık çalışanlarına ‘fiili hizmet zammı’ ya da başka adıyla ‘yıpranma payı’ veya da erken emeklilik imkanı yayımlanarak, uygulamaya girdi. Böylece 400 bine yakın sağlık çalışanına yıllardır beklediği erken emeklilik hakkı da verilmiş oldu.

İletişimde şikâyet azaldı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) ocak-mart döneminde gelen şikâyet sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 azalarak, 50 bin 499’den 45 bin 524’e düştü.

Yabancı sermayeli şirket sayısı arttı
Türkiye'de yılın ilk yarısında kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103.7 artarak 5 bin 782 oldu.