11 Rebi'ül-evvel 1440 | 19 Kasım 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Çöpte kaybolan servet!
Türkiye’de sadece yerleşim birimlerinde bir yılda geri dönüştürülmeyen atıkların ekonomik değerinin 1,5 milyar TL’nin üzerinde olduğu bildirildi.

Kömürün ağırlığı azalıyor
Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayımladığı "2018 Dünya Enerji Görünümü" raporunda ki nokta ön plana çıkıyor. Birincisi, kömürün uzun vadede yapısal bir düşüşte kalması, ikincisi ise enerji kaynaklı karbon emisyonlarının Paris Anlaşması’nın hedeflerine rağmen yükselmeye devam etmesi.

Petrol yüzde 25 ucuzladı
Birkaç hafta öncesine kadar yıl sonunda 100 dolara ulaşabileceği konuşulan petrol fiyatları sert bir gerileme yaşıyor. Artan arz, yavaşlayan talep, küresel büyüme endişeleri ve yüksek dolar petrol fiyatlarındaki düşüşte etkili oluyor.

Müteahhitliğe yeni kriterler
Önceki gün Meclis'e sunulan kanun teklifi yasalaşırsa müteahhitlere çekidüzen gelecek. Buna göre, yeni projelere başlarken belli kriterler aranacak. Müteahhidin mali gücü ve iş bitirme seviyesine bakılacak. Böylece hem sektör disiplin altına alınacak hem de sektörün sağlıklı büyümesinin önü açılacak.

Arabulucular ticari uzlaşma için devrede olacak
Halen işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda davanın ön şartı olarak getirilen arabuluculuk müessesesi, teklif aynen kanunlaşırsa ticari uyuşmazlıklarda da uygulanacak.

Market poşeti ücretli olacak
Marketlerde poşetin parayla satılmasını içeren atık yönetmeliği kanun teklifi Meclis'e sunuldu. Her bir poşetin satış fiyatı 25 kuruşun altında olmamak üzere belirlenecek ve yıllık olarak güncellenecek.

Çelik sektörü, yönünü Latin Amerika'ya çevirdi
Son dönemlerde ABD'nin uyguladığı ek vergilere rağmen ihracatını arttıran Türk çelik sektörü, yeni pazarlarda etkisini arttırmaya başladı. Hedefine Latin Amerika ülkelerini koyan çelik sektörü temsilcileri, önümüzdeki dönemde kamu ve özel sektör projelerinde yer alacak.

Kolay işverenlik ile kayıtdışılık azaltılacak
Ev hizmetlerinde uygulanan kolay işverenlik (sigortalılık işlemlerinin kolaylaştırılması) bir sigortalı çalıştıran bakkal, berber, lokanta, eczane gibi işyerlerinde de uygulanacak. 80 bin işyerinin yararlanacağı düzenlemeyle belge yükümlülükleri azaltılırken, bürokratik süreç de en aza indirilecek

Bazı meslekler için yeterlilik belgesi zorunluluğu
Farklı seviyelerdeki 29 meslek grubunda Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler, 12 ay sonra çalıştırılamayacak.

Petrol ülkelerinde elektrikli oto tercihi
Alternatif yakıtlarla çalışan otomobiller konusunda öne çıkan Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki elektrikli araç satışı iki yılda katlandı. 2016'da sadece 89 adet olan elektrikli otomobil satışı, 2018'de 4 bin 221 adete yükseldi.

Kısa çalışmaya yeni düzenleme
Ekonomik zorluk dönemlerinde işletmelerin süreci yönetebilmek için seçeneklerinden biri de işçilerinin iş sözleşmelerinin feshedilmesi yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlanılması.

TürkAkım’da sona yaklaşılıyor
TürkAkım projesinde sona doğru geliniyor. Rusya’nın Karadeniz’deki sahil kenti Anapa’dan çıkıp, Tekirdağ’ın Kıyıköy ilçesine Karadeniz altından 930 kilometrelik iki boru ile gelecek olan doğalgaz projesi TürkAkım Boru Hattı Sistemi’nin deniz kısmının yüzde 95’i bitti.

Rüzgar kapasitesi artırılacak
Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları rüzgar enerjisi kapsamında kurulacak toplam bin megavatlık santraller, orta ölçekli yatırımcıyı da hedefleyecek. Yeni şartname ile yabancı yatırımcılar için yerli ortak şartı da olmayacak.

Yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti arttı
Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar yayınlandı. Yurt dışından satın alınıp yolcu beraberinde getirilen telefonların kayıt ücreti, yüzde 193 artışla 170.70 liradan 500 liraya çıkarıldı.

Marketlerin ekmek alım fiyatına sınırlama
Büyük market zincirleri, ekmeği fırıncıdan 85 kuruşun; bakkal, büfe gibi küçük işletmeler ise 80 kuruşun altında alamayacak. Bu yolla fırıncıların üzerindeki “Ucuza satmaları baskısı” azaltılarak, zarara uğramaları önlenmeye çalışılıyor.