2 Ramazan 1438 | 28 Mayıs 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Yaş çay alım fiyatı açıklandı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılı yaş çay alım fiyatının 2 liraya çıkarıldığını, 13 kuruş destekleme primi eklendiğinde de üreticinin eline 2,13 lira geçeceğini bildirdi.

3 bin ihracatçı yeşil pasaportu cebine koydu
İhracatçılar yeşil pasaportuna kavuştu. Bugüne kadar 3 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilirken, toplam 14 bin ihracatçı yeşil pasaport sahibi olacak.

Sıcak ve döviz kuru hurma fiyatlarını artırdı
Ramazan ayı öncesinde tezgahlardaki yerini alan hurmanın fiyatı, sıcak hava nedeniyle mahsulün azalması ve dolar kurundaki hareketlilik sebebiyle bu yıl yüzde 8-10 arttı.

'Alışverişlerinizi iftardan sonra yapın'
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, sadece Ramazanda değil 12 ay boyunca tüketicilere "aç karnına alışverişe çıkmayın" uyarısında bulunduklarını dile getirdi.

İşçi işveren uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk geliyor
Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulunda görüşülen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, TBMM'ye sevk edildi. Alınan bilgiye göre, işçi ve işveren kesimlerinin görüşleri de alınarak hazırlanan İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı'nın yasalaşması ile bu iki kesim arasındaki uyuşmazlıklarda mahkemeye gitmeden arabulucuya başvurulması zorunlu hale getirilecek.

Araçlarda CNG kullanımı yaygınlaşacak
Araçlarda yakıt olarak kullanılmaya başlanan sıkıştırılmış doğalgaz (CNG), iletim şebekesi üzerine kurulan CNG satış istasyonlarının yanı sıra OtoCNG satış tesislerinde de satılabilecek.

Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu
Ramazanda 300 gram pide 2 liradan satılacak. Ramazan pidesinin kilogram fiyatı ülke genelinde 6 lira 60 kuruşu geçmeyecek.

Muhtasar beyanname ve SGK bildirgesi birleşmesinde pilot uygulama
İş dünyasının talepleri arasında bulunan ve altyapı bilişim sistemleri ve standart farklılıkları nedeniyle uzun süren çalışmadan sonra hayata geçirilebilen SGK aylık bildirgesi ile Maliye muhtasar beyannamesinin birleştirilmesi projesinde pilot uygulama başlıyor.

'6 ayda 404 insanımızı iş kazasında kaybettik'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017 yılı ocak-mayıs döneminde iş kazalarında 404 işçinin hayatını kaybettiğini, bunların büyük bölümünün 30-35 yaş aralığında olduğunu söyledi.

Ramazan için çarşı-pazar hareketlendi
Ramazan ayı başlıyor. Her Ramazan öncesi gıda maddelerinin fiyat artışı tartışılır. Bazı yıllar pirinç, fasulye, nohut ithalatı, bazı yıllar et ithalatı gündeme gelir. Her Ramazan en çok tartışılan konulardan biri de pide fiyatlarının ne olacağıdır.

Türkiye ve Rusya’dan ticari engelleri sonlandıran imza
Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin önündeki engel ve kısıtlamaların kaldırılması amacıyla ortak bildiri imzalandı. KEİ Zirvesi için İstanbul’da bulunan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in ikili görüşmesinin ardından imza töreni düzenlendi.

Nisan'da 6 bin 353 şirket kuruldu
Kurulan şirket sayısı nisanda bir önceki aya göre yüzde 4,58 artarak 6 bin 353 oldu. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı yüzde 9,75 artışla 732 olarak gerçekleşti.

Bakanlık 64 farklı ürün için toplatma kararı verdi!
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı evde bulunan tehlikeleri maddeleri toplatma kararı aldı. Ocaklar, mangallar, fırınlar, şarj cihazları ve gece lambalarının da içinde yer aldığı 64 farklı ürün, evlerde tehlikeli bulundu. Söz konusu ürünlere sahip olan vatandaşlardan üreticilerine başvurmaları istendi.

Hurda araçlara vergi teşviki
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nun geçtiğimiz hafta kabul ettiği yeni düzenleme ile hurdaya çıkarılması kararlaştırılan 20 yaşını geçmiş araçların vergi borçları affedilecek.

Tüketici güven endeksi Mayıs'ta arttı
TÜİK, mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, mayısta geçen aya göre yüzde 2,1 artış kaydetti.