2 Recep 1439 | 20 Mart 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Depolarda patates fazlası var
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Niğde ve Nevşehir’de depolarda 350 - 400 bin ton patatesin alıcı beklediğini bildirerek, Patates tüketilmesi çağrısında bulundu. Tarım uzmanı Yıldırım ise üretimin planlanması gerektiğini söyledi.

Rusya’ya kısıtlama uyarısı
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya’nın, domates ihraç edecek firmalara getirdiği sayı kısıtlamasına ilişkin, “Şirket sayısının sınırlanmasına kesinlikle karşıyız. Gerekirse biz de aynısını yaparız, şirket seçerek ithalatımızı öyle yaparız” dedi.

Maliye'den anlık takip
Maliye Bakanlığı 2 bin kişinin çalışacağı yeni bir risk analiz merkezi kuruyor. Risk analiz merkezi, mükellefi işe başlama bildiriminden işyerini kapatma sürecine kadar hem genel hem de sektörel düzeyde takip edecek.

Halıda dünya ikincisiyiz
Uluslararası Ticaret Merkezi verilerine göre, Türkiye, Çin’den sonra dünyada en fazla halı ihraç eden ülke konumunda bulunuyor.

MIPIM 2018’de Türk firmalar çıkarma yaptı
13-16 Mart 2018 tarihlerinde gayrimenkul alanındaki tüm paydaşları Fransa’nın Cannes şehrinde buluşturan dünyanın prestijli gayrimenkul fuarlarından MIPIM 2018’de Türkiye, 250 kuruluş ve 700 kişilik temsiliyetle çıkarma yaptı.

Yenilenebilir enerji sektöründe istihdam artıyor
Yenilenebilir enerji, fosil yakıtlara daha çevreci bir alternatif sunmanın yanı sıra, yeni iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Son yıllarda özellikle imalat ve kurulum maliyetlerinde yaşanan önemli düşüşlere bağlı olarak hızlı bir büyüme kaydetti.

Yıllık gıda israfının boyutu 214 milyar lira
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, "Tüketicinin ne yediğini içtiğini öğrenmesine imkan veren ambalajlı gıdalar, israfın önlenmesinde de önemli rol oynuyor" ifadelerini kullandı.

Tarlaya su saati takılacak
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sulamada imzalanacak bir sözleşmeyle abonelik uygulaması getirileceğini belirterek, “Gerektiğinde tarlasına saat koyacağız veyahut vanadan alacak. Artık biz şu anda bütün Türkiye’de, öncelikle kritik, su sıkıntısı çeken bölgelerden başlamak üzere tarla içine kadar vanasını koyarak ve sayacını koyarak vatandaşa suyu götüreceğiz” dedi.

Kamuda isteyen yarım gün çalışacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu. memur anne - babaların yarı zamanlı çalışmasına imkân tanıyacak yönetmelikle ilgili olarak. “Kısa süre içinde nihayete erdirilecek” dedi.

İstihdam ve işsizlik verileri açıklandı
İşsiz sayısı, Türkiye genelinde 2017 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 581 bin kişi azalarak 3 milyon 291 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,3 puanlık azalış ile yüzde 10,4 seviyesinde gerçekleşti.

141 milyon oyuncaktan 4 milyonu sınıfta kaldı
Temmuz 2017'den beri yapılan denetimlerde 141 milyon adet oyuncak teste tabi tutulurken 4 milyon adet oyuncak güvenlik testlerinden geçemedi.

10 başvurudan 8'i tüketici lehine sonuçlandı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine geçen yıl 590 bin 736 başvuru yapıldığını ve 636 bin 906 karar verildiğini belirterek, başvuruların yüzde 77'sinin tüketici lehine sonuçlandığını söyledi.

Şirket kuruluş sözleşmeleri sadeleşti
Şirket kuruluş işlemlerini sadeleştiren yasal düzenleme, ilgili tebliğe işlendi. Kuruluş aşamasında kurucuların şirket sözleşmelerine atacakları imzaların ticaret sicili müdürlüğünde onaylanmasına ilişkin şartları düzenleyen tebliğe göre imzalar ticaret sicil müdürlüklerinde yetkilendirilmiş personel huzurunda atılacak.

Maliye’den tapuda düşük göstermeye ağır ceza
Tapuda yapılan satışları çapraz kontrolle gerçek değerine satılıp satılmadığını denetleyen Vergi Denetim Kurulu’nun geçen yıl yaptığı denetimlerde gerçek değerinden gösterilmeyen konut satışları için 155.6 milyon lira matrah farkı, 23.3 milyon lira da vergi farkı tespit etti.

Türk kaynak sularına en çok talep İngilizlerden
Türkiye'nin dört bir yanındaki doğal kaynaklardan çıkarılan sular, geçen yıl 110 ülkeye ihraç edilirken, her 4 litre kaynak suyunun 1 litresini İngilizler içti.