17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Gıdada taklit ve tağşişe etkin cezalar yolda
Gıdada taklit ve tağşiş yapanların para cezasından, faaliyeten men ve hapis cezasına kadar sert önlemlerle caydırılması planlanıyor.

Yeşil ve gri pasaport açıklaması
Dışişleri BakanlığI, yeşil ve gri pasaportlara Schengen bölgesine girişte ön onay haberlerinin asılsız olduğunu açıkladı.

TANAP ile gaz alternatifi arttı
Son yıllarda enerjide arz güvenliğini sağlamak için atılan yeni adımlarla Türkiye'nin bu anlamda eli güçleniyor.

‘Tarımda kullanılan zehirli maddeler yasaklansın'
Tarımda kullanılan pestisitlerin zararlarını anlatmak ve pestisit kullanımını azaltmak için “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” olarak nitelendirilen ve tarımda kullanılan 13 etken maddenin acilen yasaklanması istendi.

TANAP ile Azerbaycan gazı Avrupa’ya geçti
Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun en büyük parçası konumundaki 1850 kilometrelik Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP), Türkiye-Yunanistan sınırındaki Avrupa bağlantısı tamamlandı.

Asgari ücret görüşmeleri başladı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını bugün yaparken, asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Tespit Komisyonu belirliyor.

e-fatura sonrası e-arşiv zorunluluğu
Ekim ayında yapılan düzenlemeyle birlikte e-fatura uygulaması kullanan tüm işletmelerin 1 Ocak 2020 itibariyle e-arşiv uygulamasına geçme zorunluluğu getirildi.

Karşılıksız çeke yeni düzenleme
Karşılıksız çek nedeniyle hapis cezası alanların sayısının artması nedeniyle, sorunun çözümü konusunda yapılan çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi.

TANAP yarın açılıyor
Türkiye'nin bölgesinde enerji geçiş güzergâhı olmasında kritik rol oynayan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinde yarın Avrupa bağlantısı açılacak.

Sahte alışveriş sitelerine dikkat!
Sadece indirim günleri için kurulan paravan sahte e-ticaret sitelerinin reklam tuzağına düşülmemesi gerektiğini vurgulayan Cenk Çiğdemli, şu uyarılarda bulundu:

TANAP açılıyor
Türkiye üzerinden geçerek Avrupa’ya doğalgaz tedarik edecek iki önemli boru hattı projesi Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Türk Akım’da sona gelindi.

Çalışanlara verilen eğitimin şartları
Genç üniversite mezunları hayata atılırken en çok karşılaştıkları sorun, üniversitede aldıkları eğitimin, başvurdukları işler için yeterli gelmemesi oluyor.

Çobanlık dahil her meslekten istihdam kursu
Farklı kesimlerden ve farklı eğitim seviyelerinden işsizler, çeşitli alanlarda uzmanlık kazanarak meslek edinebiliyor. İŞKUR’un düzenlediği meslek edindirme programları arasında Tokat’taki çobanlık kursu da yer alıyor.

Yenilenebilir Kaynak Alanları artırılacak
Türkiye, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve enerjiye ödediği faturayı düşürmek için yenilenebilir enerji alanında önemli projelere imza atıyor.

Taksitli alışverişlerde tek senet uyarısı
Mahmut Şahin, "Senetle taksitli bir alışveriş yapıldığında mutlaka her taksit için ayrı bir senet imzalanmalıdır. Tek senet geçersizdir, bunun için satıcı mutlaka uyarılmalıdır. Zira uyarımızı dikkate almıyorsa tüketici hakem heyetine giderek imzaladığımız senedi iptal ettirebiliriz." dedi.