3 Şaban 1439 | 19 Nisan 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Ticaret gemileri yenilenebilir enerjiye yöneliyor
Dünyanın üç okyanusunda ve iç denizlerinde binlerce gemi her yıl 12 milyar ton yük ya da ürünü bir limandan başka bir limana ulaştırıyor. Dünya ticaretinin yüzde 85’i deniz üzerinden yapılırken, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkisi her geçen gün daha çok hissediliyor.

Türkiye Oto Pazarı Avrupa'da 9 uncu
Avrupa otomobil pazarı 2018'in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 büyüyerek 4 milyon 282 bin 134 olarak gerçekleşti - 2018 Mart ayı sonunda Türkiye, yüzde 5,47 artışla Avrupa otomobil satışları sıralamasında 9'uncu oldu

Çeyiz Parası 47 Milyon
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Nisan 2016'da hayata geçirilen "Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulamasıyla yuva kurmak isteyen fakat maddi imkansızlıklar nedeniyle bu hayalini gerçekleştiremeyen gençlere devlet desteği sağlanması amaçlanıyor.

TANAP’ta vanalar 30 Haziran’da açılıyor
Mart 2015’te temeli atılan TANAP’ta gaz akışı 30 Haziran’da başlıyor. 11 milyar doları aşan yatırım hedefi bulunan TANAP’ta ciddi tasarruf sağlanarak yatırım 7.99 milyar dolara çekildi.

Girişim sizin işiniz
Türkiye'de ilk defa düzenlenen ve 10. yılını kutlayan Global Girişimcilik Kongresi (GEC18IST) dün oturumlarla devam etti. “Global Bir Ekosistem İnşa Etmek” temasıyla başlayan kongrenin ikinci gününde dünyadan ve Türkiye’den iş insanları konuşma yaptı.

"Türkiye'deki enerji firmaları siber saldırı tehdidi altında"
Enerji sektörü yöneticileri, siber saldırıların sektörleri üzerinde etkisinin artmasından endişe duyuyor. Global Siber Risk Algılama Anketi sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 76'sı siber saldırıların iş durmasına yol açmasından korkuyor.

Gübrede güvenlik hamlesi
Türk mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen Gübre Takip Sistemi (GTS) ile sektörde 2 milyar TL'yi bulan kaçak bitecek. Gübrenin bilinçli kullanılmasını sağlayacak yeni teknoloji sayesinde çiftçi de fazla gübre kullanımından kurtularak tasarruf edecek.

Yumurtada yeni dönem
Yumurtaya ‘organik’ ya da ‘serbest gezen tavuk’ gibi yetiştirme metodunun damgalanması uygulaması bugünden itibaren başlıyor

Kur riskinde sıra büyük işletmelerde
Kur riski yönetiminde küçük-orta boy işletmeler ile kamu kurumlarına yönelik tedbirlerin ardından büyük işletmelere yönelik çalışma tamamlandı.

Dijital güvenlik KOBİ’ler için çok önemli
Hacker’lar, holdinglere yönelik saldırılarını, tedarik zincirinde yer alan KOBİ’ler üzerinden yapmaya başladı. Dijital güvenliğini sağlayamayan KOBİ’lerin piyasadan iş alması da zorlaştı.

Yurt dışı alışverişlerinde muafiyet sınırı düştü
Türkiye dışından posta ya da hızlı kargo yoluyla getirtilen kişisel kullanıma özgü eşyada daha önce "30 euro" olan gümrük vergisi muafiyeti "22 euroya" düşürüldü.

İnternette kazanç sağlayanlar vergi mükellefi olacak
Maliye Bakanı Naci Ağbal, internet siteleri ve sosyal medya üzerinden para kazananların vergi mükellefi olması gerektiğini belirterek, "Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek paylaştığı yerden gelir elde etsin, her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek" dedi.

Engelliler için emeklilik şartları
İster doğuştan engelli olup SSK’lı, Bağ-Kur’lu ya da memur olarak çalışmaya başlasın, ister, işe girdikten sonra engelli olsun; tüm engelli çalışanlar erken emeklilik hakkına sahip.

İkinci el oto satıcılarına yetki uyarısı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapmak isteyenlerin alması gereken yetki belgesinin 13 Mayıs itibarıyla ticaret il müdürlüklerinden verilmeye başlanacağı belirtilerek, "Süre açısından paniğe kapılmayı gerektirir bir durum söz konusu değildir.

Yerli kömürde ruhsat devirli işletim hakkı
Yerli kömürde esnek yapıda yeni bir ihale modeli geliştiren Enerji Bakanlığı, bu yıl içinde beş kömür sahasının işletme hakkını özel sektöre açmayı planlıyor.