28 Zilka'de 1438 | 20 Ağustos 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
'Pamukta ithalat yerine üretim artmalı'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuğun sanayinin birçok alanında kullanıldığına ve önemli istihdam alanı oluşturduğuna dikkati çekti.

TMO 10.5 liradan fındık alacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımına ilişkin “2017 ürünü Giresun kalite fındık için 10.5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla fındık alımına TMO önümüzdeki Pazartesi’nden itibaren başlayacak” dedi.

Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde değişiklik
Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde yapılan değişiklikle "en çok üçe bölünebilen" yıllık ücretli izin süreleri artık bölümler halinde kullanılabilecek. Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün artırılarak uygulanacak.

'Sorun işsizlik değil, mesleksizlik'
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, genç işsizlik oranlarına dikkati çekerek, “15-24 yaşındaki beş gençten biri işsiz. Özellikle genç işsizlikteki bu artışın tek sebebi var, o da mesleksizlik. Ülkemizde sorun işsizlik değil, mesleksizliktir” dedi.

Petrol şirketleri de yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor
Bir yandan elektrikli otomobillerin yükselişi, diğer yandan petrol fiyatlarında ve yenilenebilir enerji maliyetlerinde düşüş derken, birçok petrol şirketi son yıllarda rüzgâr ve güneş enerjisi gibi alanlara yönelmeye başladı.

İnternetten kartlı alışverişte onay süresi uzatıldı
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, banka kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartı getirdiklerini ve bu süreyi 31 Aralık 2017'ye kadar uzattıklarını belirtti.

Kurban Bayramı tatili 10 gün, emekli maaşları bayram öncesi
Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olarak belirlendiğini, buna göre, emekli maaşlarının bayram öncesi ödeneceğini ve köprü ve otoyolların 30 Ağustos-5 Eylül arası ücretsiz olacağını açıkladı.

Bütçeye vergi dopingi
Temmuz ayı bütçesi 926 milyon lira fazla verdi. Özel tüketim vergisi ve ithalden alınan KDV’deki artış bütçeyi olumlu etkiledi. Ocak-temmuz bütçe açığı ise temmuz ayı bütçe gerçekleşmesinin ardından 24.3 milyar lira oldu.

İstihdama katkıda sanayi zayıf kaldı
İstihdam seferberliğiyle beraber işsizlik oranında iyileşme sürüyor ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yılın ilk beş ayında 1.8 milyon yeni istihdam sağlandı. Yeni istihdamın neredeyse tamamı hizmet sektöründen gelirken, üretim ve ihracatta büyüyen sanayi ise ‘sıfır’ yeni istihdam ile dikkat çekti.

İncir ihracatı hava kargoyla ikiye katlandı
Türkiye'nin, üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu taze incirde bu yıl uygulamaya giren hava kargo sayesinde ihracat ikiye katlandı.

Mayısta işsizlik oranı yüzde 10,2
Türkiye'de işsizlik oranı, mayısta bir önceki aya göre ise 0,3 puan geriledi. Söz konusu oran, nisanda yüzde 10,5 seviyesinde bulunuyordu.

Türkiye de yumurtaları analiz etme kararı aldı
Avrupa’nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda “fipronil” maddesinin bulunduğu iddialarıyla 10 gün önce ayyuka çıkan krize karşı Türkiye de yakın takip kararı aldı.

EPDK 11 şirkete 7.4 milyon lira ceza verdi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 11 akaryakıt şirketine toplam 7 milyon 361 bin 109 lira ceza verildi.

Meslek kurslarına katılım arttı
İş-Kur 536 meslekte 5 bin 715 kurs açtı. Bu kurslara yoğun ilgi olurken, toplam 119 bin 172 kişi kurslara katılarak meslek öğrendi. Son istatistikler kursiyerlerin en az yüzde 65’inin istihdam edildiğini ortaya koydu.

Türkiye bayrama 5 milyon 150 bin kurbanlıkla hazır
Türkiye'de 1 milyon 150 bini büyükbaş olmak üzere toplam 5 milyon 150 bin kurbanlık hayvan bulunuyor.