19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Fındıkta bereketli bir sezon bekleniyor
Fındık üreticisi 2019 ürününü toplamak için bahçeye girdi. TMO’nun 15.50-17 lira bandında belirlediği fiyat, piyasayı da yukarı çekti. Üretici, bu sezon yüksek rekolteden yüksek kazanç bekliyor.

Türkiye yenilenebilir kaynaklarda öne çıkıyor
Türkiye son yıllarda enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve bu yolla yurtdışına ödenen parayı içerde tutmak için yenilenebilir enerji projelerine büyük önem veriyor. Hem güneş enerjisinde hem de rüzgarda potansiyelinin tamamını kullanmak için stratejik adımlar atan Türkiye, sahip olduğu pazar avantajı ve güçlü potansiyeliyle rakiplerinin önüne geçiyor.

Bursa'da koza hasadı başladı
Bursa’da yaş koza hasadı başladı. Hedef koza üretimini artırıp, dokumada da yeniden söz sahibi olmak. Bursa’nın geleneksel değerlerinden olan ve tekstil sektörünün oluşmasında mihenk taşı kabul edilen koza üreticiliği Bursa’da yeniden canlandırılıyor.

Endonezya Türkiye ticaret hacmini arttırma hedefi
Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi İkbal, "Ülkem 275 milyon, Türkiye ise 80 milyon nüfusa sahip. Ülkelerimizin toplam nüfusu 300 milyonun üzerinde olmasına rağmen ticaret hacmimiz sadece 1,6 milyar dolar seviyesinde...

Lavanta üretiminde artış
Türkiye’de özellikle son yıllarda üretimi artan lavanta, kozmetikten temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılıyor. Lavantanın dönüme verimi çiçek olarak 150 ile 400 kilogram arasında gerçekleşirken, yağ verimi çiçek veriminin yüzde 2 ile yüzde 5’i arasında değişiyor.

Sosyal medya paylaşımı iş akdini etkiler
Sosyal medya kullanımda çalışanın şirket aleyhine doğurabileceği başlıca risk, şirketin gizli bilgilerini ortaya çıkarması ve güvenlik ihlali.

Gençlerin yetkinlik kataloğu çıkartılacak
Türkiye İş Kurumu, Türkiye'nin 'mesleki beceri envanterini' çıkarmak için çalışma yapıyor. Nüfusun yüzde 15.8'ini oluşturan 15-24 yaş arası 12 milyondan fazla gencin kişisel yetenekleri, nitelikleri, öğrenim durumları, kariyer planlarını içeren yetenek katalogları oluşturulacak.

Yerli tohum üretiminde artış
Türkiye'nin yerli tohum üretimi, büyük ölçüde arttı. 2009 yılında 227 bin 852 ton yerli tohumun üretildiği Türkiye'de bu rakam geçen yıl 1 milyon 59 bin tona yükseldi.

Dünya ticaretindeki büyüme hızı düştü
Korumacı politikalar ve ekonomik belirsizliklerin etkisiyle geçen yıl dünyada mal ticareti hacminde yıllık bazda kaydedilen yüzde 3'lük büyüme, bir önceki yıla ait oran olan yüzde 4,6'nın altında kaldı.

Türkiye'de tropikal meyve üretimi genişliyor
Türk çiftçisi avokado, kivi ve altın çileğin ardından birbirinden değişik tropikal meyvelere yöneldi. Çiftçiler için yeni bir alternatif haline gelen tropikal meyveler özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetiştiriliyor.

İthal ürünlere sıkı denetim
Bu yılın ocak-temmuz döneminde güvenirliğinden şüphe duyulan 1 milyar 180 milyon ithal ürün denetlenirken, bunlardan 2,5 milyonunun yurda girişi engellendi.

Siyah incirde ihracat hedefi
Uzun raf ömrü ve tadıyla dünyanın en kaliteli inciri olarak kabul edilen Bursa siyahında bu yıl ihracat hedefi 38 milyon dolar.

Y kuşağı kendi işini kurmak istiyor
Global Girişimcilik Anketi sonuçlarına göre, Türkiye'deki Y kuşağı, işinin patronu olarak, zorluklara göğüs germeyi tercih ediyor.

Kurbanlık dahil belgesiz alışveriş yapmayın
Tüketiciler adına açıklama yapan Aziz Koçal, makbuz veya belgesiz kurbanlık alınmaması gerektiğine işaret ederek, "Kurbanlığın hastalıklı olduğu anlaşılırsa Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre ayıplı mal hükmünde kabul edilir, bedel iadesi talep edilebilir veya yenilebilecek durumu varsa ayıp oranında indirim istenebilir." dedi.

Rusya ile vize serbestisi başladı
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya ile yürütülen vize istişareleri çerçevesinde, karşılıklı olarak resmi pasaport hamillerine vize muafiyeti sağlandığı hatırlatıldı.