6 Cemaziyelevvel 1439 | 23 Ocak 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Sanayicilere inşaat uyarısı
Eski fabrikasının yerinde bir inşaat, bir AVM olmayan sanayici sayısının parmakla sayıldığını ifade eden İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Avrupa yakasında Haliç, Topkapı, İkitelli derken Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine gidildi...

'Örtü altında' 365 gün üretim yapılıyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, örtü altı yetiştiriciliğin, tarımda üretimi kesintisiz 365 güne çıkardığını belirterek, “2007’de 5 milyon tonu çok az geçen üretim, 2016’da yüzde 41,8 artışla 7 milyon 165 bin ton oldu.” ifadesini kullandı.

16 milyon güvensiz ithal ürün durduruldu
Ekonomi Bakanı Zeybekci, yaklaşık 50 bin testle Uzakdoğu menşeli, 150 milyondan fazla ürünü denetlediklerini belirterek, “1.3 milyon oyuncak, 150 bin çift ayakkabı, çoğu aydınlatma elemanı olmak üzere 5 milyonun üzerinde elektrikli cihaz ve 700 bin iş eldiveninin ithalatına ‘güvensiz’ oldukları gerekçesiyle izin verilmedi...

Karşılıksız çekte banka yükümlülüğü arttı
Merkez Bankası tebliğine göre, bankaların karşılığı olmaması halinde ibraz edilen her bir çek yaprağı için ödemekle yükümlü olduğu miktar 1,410 TL'den 1,600 TL'ye çıkarıldı.

Konut satışlarında artış
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 Aralık ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 2017 yılındaki konut satışları 2016 yılına göre yüzde 5.1 artış gösterdi.

‘Bina tamamlama teminatı’ devrede
Ön ödemeli konut ve devre tatil satışlarında tüketici ödemelerini teminat altına alan ‘bina tamamlama sigortası poliçeleri’ düzenlenmeye başlandı.

Çatıda elektrik üretimi
Türkiye'de binaların çatı ve cephelerine kurulacak güneş panellerinden sağlanacak enerjiyle tüketicilerin elektrik faturaları azalacak.

Balıkçılık yeniden düzenlenmeli
Türkiye’de en çok tüketilen balık olan hamsinin geleceğini araştıran bilim insanlarından Ali Cemal Gücü, iklim değişikliğinin hamsiyi etkilendiğini, Karadeniz’de hamsi stokunun yanı sıra, Akdeniz’in balıkları, Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı yoluyla faunaya giren balıklarla ilgilendiklerini belirtti.

TürkAkım'da kara terminalinin inşaatına başlandı
Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz tedarik edecek olan TürkAkım Boru Hattı'nın kara bölümündeki yatırımlara hız verildi. Kırklareli ili Kıyıköy mevkiinde TürkAkım doğalgaz boru hattındaki gaz alım terminalinin inşaasına başlandığını duyuruldu.

Engelliye pozitif ayrımcılık
Çalışan engelliler için, iki temel önemli hak bulunmakta. Bunlardan biri, vergi indirimi; diğeri ise, erken emeklilik hakları.

Konut fiyatları arttı
Konut fiyatlarında yükseliş sürüyor. Son 1 yılda Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 4'ün üzerinde arttı, hem aylık hem yıllık bazda en yüksek artış Balıkesir'de yaşandı. Kiralar ise bir yılda yüzde 7 yükseldi. Kirada zam şampiyonu ise Aydın oldu.

Ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı
TÜİK, 2017 yılının ekim ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı, Ekim 2017'de bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan azalarak yüzde 10,3 oldu.

Balık rezervinin korunması için öneriler
Türkiye’nin balık rezervlerinin korunması için çalışan biliminsanlarından Saadet Karakulak, av yasaklarının çiğnenmesinin büyük sorun olduğuna dikkati çekti ve yasağa uymayanlar için caydırıcı cezalar getiren düzenlemelerin yapılmasını önerdi.

Taşeron kadro başvurularında süre doldu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, 1 milyon kişi kadroya geçmek için kurumlara başvurdu. Bakanlık, emekliliği gelenlerin prim ve yaş hesaplamasını yapacak. Kalanlar sınava tabi tutulacak.

'Karkas yerine canlı hayvan ithal edilecek'
Bakan Fakıbaba, 2018’de karkas et ithalatı yapılmayacağını, canlı hayvan ithalatıyla üreticinin destekleneceğini açıkladı. Sektör ise, “Piyasa dengelendi. Karkas ete gerek yok” dedi.