17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel
Başkan Erdoğan'dan dünya liderlerine çarpıcı ders
Bugünlerde, dünya liderleri Madrid'de çevre duyarlılığı başlığı altında toplanıp top çevirirken, Başkan Erdoğan liderlere örnek golünü atarak çevreci gönülleri fethetti.

Başkan Erdoğan 1 = Dünya Liderleri 0

Mevlid Kandili ve Aile
İlim, fikir ve gönül önderi M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile dergisinin Kasım 1986 nüshası için kaleme aldığı “Mevlid Kandili ve Aile” başlıklı başyazısını, Mevlid Kandili vesilesiyle istifadenize sunuyoruz: "Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimiz’in aziz ve şerif doğum yıl dönümü (ona sonsuz salât ve selamlar)...

MEC Vakfı, kurban etlerini Endonezya’da dağıtıyor
Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı, 14. Uluslararası Kurban Organizasyonuyla uzak diyarlardaki gerçek ihtiyaç (hak) sahiplerine, niyet sahiplerinin emanetlerini ulaştırıyor. 1440 Kurban Organizasyonu kapsamında, Endonezya Lombok adasına ulaştırılan etlerin dağıtımına başlandı.

1441 YÂD GÜNLERİ HATİM DUYURUSU
Mehmed Zâhid Kotku (Rh. A.) ve Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendiler, doğumlarının Hicri yıldönümlerinde Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla yâd ediliyor. Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, doğumlarının 126. yılında, M. Es’ad Coşan Hocaefendi ise doğumlarının 84. yılında, 12 Ekim 2019 Cumartesi özel programlarla yâd edilecek.

Aşure Günü sohbeti
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin, 14 Nisan 2000 tarihinde AKRA'ya yaptığı Aşure Günü sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allah-u Teàlâ Hazretleri dünyanın ve ahiretin her türlü hayırlarına, bereketlerine, nimetlerine, mükâfâtlarına cümlenizi erdirsin. Muharremin onuncu günü, Aşûre günü...

Yeni Hicri Yıl ve yeni görevler
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nde kaleme aldığı “Yeni Yıl ve Yeni Görevler” başlıklı başyazısını, Hicri yeni yıl vesilesiyle istifadenize sunuyoruz: Hicri yılbaşı bütün İslam alemi için hayırlı ve mübarek olsun...

Yeni hicri yılımız mübarek olsun
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Dergisi'nde kaleme aldığı “Yeni Hicri Yılbaşımız ve Aşure Günümüz” başlıklı başyazısını, yeni hicri yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: "Candan dileriz ki hicrî yeni yılımız, bütün İslâm âlemi için çok hayırlı, uğurlu, mübarek ve başarılı olsun...

AKRA’da bu sene 'Şeyh Şamil' yılı
AKRA, 1441 yeni hicri yılını, özel bir tema ile karşıladı. "Kahramanlık", "Cesaret", "Fedakârlık", "Yiğitlik" abidesi, Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’in hayatı, sözleri ve birçok yönü özel bölümlerle 1441 hicri yılı boyunca AKRA’da yayınlanıyor. Şamil'i anlatan belgeseller ve özel bir radyo tiyatrosu yeni dönemde yayında.

Kurban Bayramımız münasebetiyle
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nin Haziran 1991 tarihli nüshasında yer alan başyazısını, Kurban Bayramı münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: Allâhu Azîmü’ş-şân hazretleri cümlenize, cümle akraba, ahbâb ü yârânınızla beraber, nice nice uzun yıllar, gönlünüzce nice nice mutlu bayramlar nasip ve müyesser eylesin!

MEC Vakfı 14. Uluslararası Kurban Organizasyonu devam ediyor
Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı, Uluslararası Kurban Organizasyonuyla uzak diyarlardaki gerçek ihtiyaç (hak) sahiplerine, niyet sahiplerinin emanetlerini ulaştırmaya hazırlanıyor. 14. kez gerçekleştirilecek organizasyon bu yıl, "Allah İçin Sev, Allah İçin Sevindir” temasıyla düzenleniyor.

MEC Vakfı 14. Uluslararası Kurban Organizasyonu başladı
Mahmud Es’ad Coşan Vakfı, Uluslararası Kurban Organizasyonuyla uzak diyarlardaki gerçek ihtiyaç (hak) sahiplerine, niyet sahiplerinin emanetlerini ulaştırmaya hazırlanıyor. 14. kez gerçekleştirilecek organizasyon bu yıl, “Niyet Kuldan, Rızk Allah’tan” “Allah İçin Sev, Allah İçin Sevindir” temasıyla düzenleniyor.

Bayramın Sevginden Olsun
Ey bıkmaz, usanmaz, uslanmaz ha bire zamanın temayül ve emmaresinin meyillerinin peşinde koşan divane gönül, artık dur, dön ve sevmeyi öğren!

Sevgin gerçek olsun!
Sevdiğin değer olsun!
BAYRAM'ın sevginden olsun.

Muharrem Nureddin Coşan

Nice Mübarek Ramazanlara, Nice Mes'ud Bayramlara
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin başyazısını Ramazan Bayramı vesilesiyle istifadenize sunuyoruz...Zevkli, şevkli, feyizli, nurlu mübarek bir ay geçirdik: Onbir ayın sultanı, mah-ı gufran: Ramazan! Mutlu ve mübarek bir bayrama doğru gidiyoruz. Yüce Mevlamız sizi ibadetleri makbul olanlardan, dünya ve ahirette maksud ve muradına erenlerden eylesin!

Ramazanın son günleri ve sonrasına dair 10 tavsiye
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin, Ramazan ayının son günlerini değerlendirmek üzerine dikkat çektikleri 10 önemli tavsiyeyi içeren sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allah ibadetlerinizi makbul eylesin ve nice nice mübarek gecelere, Kadir gecelerine, bayramlara eriştirsin. Sizlere şu on maddeyi zikretmek ve hatırlatmak istiyorum...

Kadir Gecesini ihya etmek
M. Es'ad Coşan Hocaefendinin,'Kadir Gecesinin İhyası'konulu sohbetini istifadenize sunuyoruz:Kadir gecesini ihyâ etmenin, yakalamanın en akıllıca şekli, i’tikâfa girmek, son günleri camide geçirmek, geceleri uyumamak, ibadet sevabını kazanıp, ibadetle meşgul olup kadir gecesine böylece rastlamış olmak. Hangi gün olduğunu bilmese bile, en akıllıca olan davranış budur.