15 Şevval 1440 | 18 Haziran 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Dünyada 3,8 milyar kişi 'online'
İnternet kullanıcılarının sayısı geçen yıl dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturarak 3,8 milyara ulaştı. İnternet Trendleri Raporu'na göre, internet kullanıcı sayısı her geçen yıl artmasına rağmen artış hızı yavaşlıyor.

Arkadaşlarıyla oynamayan çocuklar internette
12-18 Yaş Arası Çocuklarda Sorunlu İnternet Kullanımı” başlıklı çalışma yapıldı. Buna göre, 12-18 yaş arası gençlerin yüzde 15’i artık internet bağımlısı.

'Kene bir seferde çıkarılmalı'
Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Mehmet Bakır, vücuda tutunan kenenin cımbızla, parçalamadan ve ezmeden bir seferde çıkarılması gerektiğini belirtti.

Bu yıl içme suyu problemi beklenmiyor
Su yılının başlangıcı olan 1 Ekim 2018 ile 11 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye genelinde toplam yağışların uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 15 arttığı 2018 yılına göre de yüzde 20,1 artış olduğu ifade edilen açıklamada yağışlarda yaşanan artışın barajların doluluk oranlarına ciddi katkı sağladığı bildirildi.

Emojiler, yüz ifadelerini tanımayı zorlaştırıyor
Yazışmalarda kullanılan emojilerin ekrana maruz kalan çocuklarda yüz ifadelerini tanımayı güçleştirdiğini ifade eden çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanları uyarıyor:

Pıhtı tehlikesine karşı hareketli yaşam
Pıhtılaşma hakkında bilgi veren Dr. Murat Küsdül, “Bilgisayar veya masa başında, yolculuklarda hareketsiz geçirilen saatler pıhtı (tromboz) sorununa zemin hazırlıyor. Her yıl dünyada 3 milyon, Türkiye’de 30 bin kişi buna bağlı hayatını kaybediyor” bilgilerini verdi.

'600'e yakın bitki türünün nesli tükendi'
Bilim insanları, son 250 yılda doğadaki 600'e yakın bitki türünün neslinin tükendiğini ortaya koydu.

Dünyada 80 ülkede su sıkıntısı yaşanıyor
Derlenen raporlara göre, dünyanın yüzde 70'i sularla kaplı olmasına rağmen erişilebilir tatlı su dünyadaki toplam suyun ancak yüzde 1'ini buluyor. Küresel su ihtiyacının 2050'de bugüne göre yüzde 30 artacağı tahmin ediliyor. Halen dünya nüfusunun yüzde 40'ını barındıran 80 ülkede su sıkıntısı çekiliyor.

Tuz Gölü binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor
Kuş varlığı yönünden Türkiye'nin en zengin gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, her yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor.

Polonya'da akıllı telefon kullanıcılarına özel yol
Günlük hayatın ayrılmaz parçası haline gelen akıllı telefonların yayalar açısından tehlikeli durumlara yol açması üzerine Polonya'da akıllı telefon kullanıcılarına özel yol yapıldı. Yolu belediye değil yayalar yaptı.

'Vitamin eksikliği kaynaklı ruh hali antidepresanla düzeltilemez'
Bilinçsiz, dikkatsiz ve gereksiz bir antidepresan ilaç kullanma eğilimimiz var. Bu mühim yanlışın tek sorumlusu olarak “birbirimize ilaç tavsiye etme yanlışı”mızı göstermek de pek doğru değil.

Çocukları yemeye zorlamayın
Anneler çocuk ne kadar yerse yesin onun hiçbir zaman doymadığını düşünür ve sürekli çocuğu zorlarlar. Uzmanlar, bu durumu çocuğun iradesine yapılmış bir baskı olarak değerlendiriyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor...

'Karbon salınımı yarıya indirilmeli'
Son 10 yıldır, sürekli yükselme eğrisi gösteren atmosferdeki karbondioksit emisyonu, 1 aylık dönemde insanlığın ortaya çıkışından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

İnci kefalinin tersine yolculuğu
Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefalinin suyun akışının tersine gerçekleştirdiği yolculuğu devam ediyor.

Aşırı tatlı gıda alerjisine sebep olabilir!
Bayramda fazla şekerli besin tüketmenin gıda alerjisine sebep olabildiğini vurgulayan Dr. Mübeccel Akman, özellikle alerjik bünyeye sahip olanların bu durumdan daha çok etkilendiğini söyledi, “Gıda alerjileri sağlık için risk oluşturduğundan tatlı ve çikolata tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekiyor” dedi.