19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Şişmanlık beyni yaşlandırıyor
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Kayıhan Engin, sağlıklı kiloyu koruma ya da aşırı kilolardan kurtulmanın beynin erken yaşlanmasını önlediğini söyledi.

Fazla sosyal medya çocukları fevrileştiriyor!
Kanada’daki bir çocuk hastanesinde yapılan araştırmaya göre sosyal medyanın gereğinden fazla kullanımı çocukların kötü kararlar vermelerine, yeme bozukluklarının baş göstermesine, hatta madde kullanmayı deneme ihtimalinin bile artmasına neden oluyor.

Açıkta satılan baharat ve kuruyemişlere dikkat!
Gıda Güvenliği konusunda açıklama yapan Samim Saner, fiyatların artmasıyla açıkta satılan bakliyat, kuruyemiş ve baharatlara yönelen tüketicileri uyararak, "Tavsiye edilen tüketim tarihini bilemediğiniz bu ürün gruplarındaki başta aflatoksin olmak üzere küf toksinleri riski; karaciğer kanserinin en büyük tetikleyicilerinden...

Fast-food’a yakın oturanlarda da kalp riski!
Avustralya ve Yeni Zelanda'da yapılan bir çalışma, fast-food restoranlarının bulunduğu bölgelerde kalp krizinin daha çok yaşandığını ortaya koydu.

Yoğurt mayalarken dikkat!
Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden sindirimi kolaylaştırmasına dek birçok faydası bulunan yoğurt, besin değeri açısından oldukça zengin bir besin.

Güneş yanığında ilk adım korunmak
Güneş yanıklarının en iyi tedavisinin bütün yaralanmalarda olduğu gibi korunmak olduğunu ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Ahmet Çınar Yastı, bu konuda da dermatoloji uzmanlarının uyarılarının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Araç kullanırken telefonla ilgilenmenin tehlikeleri
Sürüş sırasında cep telefonu kullanmak, dikkat dağınıklığına ve kazalara davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının sürüş sırasında kullanılmaması konusunda uyarıyor.

Kurban kesimi sonrası etlerin muhafazası nasıl olmalı?
Kurban Bayramı birlik, beraberlik ve paylaşım için özel günlerdir. Kurban vesilesi ile et tüketme imkanı bulamayanlar bu paylaşımdan nasipdar olurlar. Bu sebeple kurban, toplumsal birliktelik için oldukça önemli bir ibadettir. Peki kurbanı kestikten sonra dikkat etmemiz gerekenler nedir?

Böbrek hastalarına bayramda et tüketimi uyarısı
Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hadim Akoğlu, Kurban Bayramı'nda aşırı et tüketiminin özellikle kronik böbrek ve hemodiyaliz hastaları için riskli olabileceği uyarısında bulundu.

Kurban Bayramı namazı saatleri
Kurban Bayramı namazı Ankara'da 06.33, İstanbul'da 06.47, İzmir'de 06.58, Çanakkale'de 06.59 ve Iğdır'da 05.48'de kılınacak.

Kâbe yeni örtüsüyle arefe günü buluşacak
Mekke'de 200 işçinin emeğiyle hazırlanan yeni örtü, Kâbe ile buluşmak için Kurban Bayramı arifesini bekliyor.

Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor?
Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla teşrik tekbirleri de başlıyor. Peki, teşrik tekbirleri nedir, teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor?

Kutsal toprakların hatıraları Mekke Müzesinde
Kabe'nin tarihine ışık tutan Mekke Müzesi, ibadetlerinin ardından şehrin kutsal mekanlarını gezen hacı adaylarının uğrak yerleri arasında bulunuyor.

Sıcaklarda kalbi koruyabilecek 7 kural!
Sıcak ve nemli hava sağlıklı kişileri bile zorlarken özellikle kalp hastalarında ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Vücut ısısını sabit tutan en önemli mekanizmalardan biri, cildin kan dolaşımı. Bu sistem terlemeyle vücudu serinletmek amacıyla cilde kan pompalamaya çalıştığı için kalbin iş yükünü arttırıyor.

'Gıda takviyeleri' zehirli kimyasallarla dolu!
İstanbul'da denetlenen bitkisel macun, bitkisel kahveleri gibi bazı ürünlerde ölümcül kimyasallar tespit edildi. 102 bin işletmeden 36'sı hakkında suç duyurusunda bulunulurken, bu kimyasalların ölüme yol açabileceği konusunda uzmanlar uyardı.