11 Rebi'ül-evvel 1440 | 19 Kasım 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Günde en az 52 kez telefona bakıyoruz!
Ekran bağımlılığı insan yaşamına git gide daha büyük bir soruna dönüşürken, diğer yandan telefon kullanıcılarının günde 52 kez ekrana baktığı tespit edildi.

'Güçlü bağışıklık için hazır gıdadan uzak durun'
Hastalanmamak ve antibiyotik kullanmamak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacımız var. Öncelikle aldığınız besinlere dikkat edin ve mümkün olduğunca stresten uzak durun.

'Zeytinyağı, ceviz ve badem damarları gençleştiriyor'
Kardiyolog Dr. Timur Timurkaynak, hareketsiz yaşamın kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biri olduğuna işaret etti.

Otizm ile mücadele
Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk. Beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülüyor. Bugün her 68 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor.

'50 yaş üzeri tiryakilere erken tarama yapılsın'
Akciğer kanserinin Türkiye'deki ekonomik yükünü ortaya koyan "Türkiye'de Akciğer Kanseri Raporu"nu değerlendiren uzmanlar, mevcut tablonunu tersine döndürülmesi için tek çarenin erken tarama yönteminin ülke genelinde uygulanması olduğunu söylediler.

‘Türkiye'de antibiyotik kullanımı acilen sınırlanmalı’
Türkiye, OECD ülkeleri arasında kişi başına antibiyotik tüketiminin en fazla olduğu ülke. Neredeyse reçetelerin yüzde 40’ında antibiyotik yazılı. Bilinçsiz tüketim nedeniyle bakterilere direnç oranları artıyor.

Yanında sigara içilen insanlar da akciğer kanserine yakalanıyor
Onkoloji Uzmanı Dr. Mahmut Uçar, yanında sigara içilenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Ağrı kesiciler başınızı ağrıtabilir!
Ayda 3-4 kez baş ağrısı ve migren şüphesi olan kişilerin mutlaka doktora başvurması gerektiğini vurgulayan Nöroloji Uzmanı Sinan Gönüllü, doktor kontrolü olmadan fazla ağrı kesici kullanımının daha fazla ağrıya sebep olabileceği söyledi.

Tavuk tüketirken dikkat!
Gıda Güvenliği uzmanı Nevzat Artık, tavuk eti alırken ve tüketirken dikkat edilmesi gerekenlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Yaşlılarda düşmeye dikkat!
Düşme, uygunsuz çevresel faktörlere, kazalara bağlı olabileceği gibi yaşlanmaya bağlı problemler ve sağlık sorunları yüzünden de yaşanabilir. Yaşlılarda düşmenin önemli bir kısmı evde yaşanır.

Günde kaç adım en doğrusu?
Sağlıklı yaşam için günlük 10 bin adımın ortaya çıkışı, bilimsel bir çalışmaya dayanmıyor. 1960’larda Japonya’da üretilen ilk adımsayara “10 bin adım ölçer” adının verilmesi, bu sayının zamanla yaygınlaşmasına yol açmış.

'Yaşam sürelerinde benzerlik eşlerde daha çok'
Bilim insanları, eşlerin yaşam süreleri arasındaki benzerliğin kardeşlerinkinden daha fazla olduğunu belirledi. Genetiğin, kişilerin yaşam süresi üzerinde sanıldığından daha az etkiye sahip olduğu tespit edildi.

Dirençli bakteriler ölüme neden oluyor
Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi, antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin neden olduğu 5 hastalık üzerinde yaptığı araştırmayı yayımladı. Araştırma sonucu AB ülkelerinde her yıl 33 bin kişinin antibiyotiklere dirençli bakterilerden yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Karatay 'modern buğday'a karşı uyardı
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Canan Karatay, modern ve cüce olarak tabir edilen buğdayın tüketimiyle hastalıkların arttığını söyleyerek, modern buğdaydan yapılan ekmeğin tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

Cipslerde kanserojen tespit edildi
İstanbul’da bir üniversitede marketlerden alınan 10 farklı cips ve yerfıstıklı bar üzerinde yapılan araştırmalarda bu ürünlerin yarısının kanserojen madde ihtiva ettiği ortaya çıktı.