3 Muharrem 1439 | 23 Eylül 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
'Kendi oyunumuzun kahramanı olmak' üzerine...
Her insan, hayatını bir hikâye olarak yaşar. Tiyatroya, oyun olarak uyarlanmış bir hikâye gibi. Doğumumuzla perde açılır. İçine doğduğumuz aile ve yetiştiğimiz çevre, sahnenin arka fonunu oluşturur...

İstanbul’da eylül ayı sıcaklık rekoru kırıldı
Florya'da sıcaklık 39,5 derece ölçülürken Kadıköy'de ise 38,6 dereceye ulaştı. Daha önceki rekor 2015 yılında ölçülmüştü. 6 Eylül 2015'de sıcaklık 37,9 olarak kayıtlara geçmişti.

En yaygın demans türü 'alzaymır'
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü sebebiyle beyinde hasara yol açan ve ilerleyen bir bozukluk olan demans (bunama) ile ilgili yeni veriler yayımladı. DSÖ verilerine göre, dünya genelinde 47 milyon demans hastası bulunuyor.

Yeni Hicri yıl ve yeni görevler
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nde kaleme aldığı “Yeni Yıl ve Yeni Görevler” başlıklı başyazısını, Hicri 1439. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz:

Bu gece Hicri yılbaşı
Hicri Yılbaşı veya 1 Muharrem hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gününe bağlayan zaman dilimidir. İslami takvime göre bir sonraki güne güneş batması ile (akşam ezanı) geçilir.

Rekor kıran hava sıcaklıkları azalıyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 21 Eylül Perşembe'den itibaren hava sıcaklıklarının azalarak, mevsim normallerine düşmesinin beklendiğini bildirdi.

Hicri yeni yıl üzerine...
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin 7 Nisan 2000 tarihinde Avustralya’dan AKRA FM’e hicri yeni yıl vesilesiyle yaptığı sohbetin metnini istifadenize sunuyoruz.

Şeker tüketmemeniz için 10 sebep
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz fazla şeker tüketenlerin karşı karşıya kaldıkları risklerini anlattı. Çalışmalara göre, günümüzde kişi başına ortalama 10 ile 30 çay kaşığı, bir başka deyişle 40-120 gram şeker tüketiliyor.

'Kanser mirasınızı öğrenin'
Prof. Osman Müftüoğlu, "Kanserlere yol açan farklı nedenler var. Her kanser hormonal bir bozulmadan, kanserojen bir kimyasal ya da DNA’daki hasarlardan oluşmuyor." diyor.

Yeni Hicri yıl ne zaman başlıyor?
Hicri Yılbaşı 1439 yaklaşıyor. Müslümanlar için bir dönüm noktası, hicretin başlangıcı olan hicri yıl, Muharrem ayı ile başlıyor. Bu ayın önemi ve bu ayda yapılacaklar olanlar nelerdir?

Okul eşyaları alırken nelere dikkat etmeli?
Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Avcı, üretilen okul kırtasiye ürünlerinin birçoğunda azo renklendiriciler ve azo boyar maddeler ile fitalatlar kullanılmakta olduğunu söyledi.

İstanbul’un gürültü haritası çıkarılıyor
Ulaşım araçları, kara, demir, hava ve deniz yolu trafiği, açık alanda kullanılan teçhizat, şantiye alanları, sanayi tesisleri, atölye, imalathane, işyerlerinden çevreye yayılan gürültünün denetimi, şikayetlerin değerlendirilmesi ve idari yaptırım uygulama yetkilerinin elinde bulunduran İBB, İstanbul’un gürültü haritasını çıkardı.

‘Yazın son sıcak haftası olabilir’
Eylül ayının ilk günlerinden itibaren yurdun genelinde etkisini gösteren sıcak hava akıllara, ‘Nasıl bir sonbahar ve kış bizi bekliyor?’ sorusunu getirdi.

'Mühendishane'de kız öğrencilere özel kayıtlar başladı
Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından uygulamaya geçirilen Mühendishane: Mesleki Kariyer Tamamlama programına, 2017-20178 eğitim dönem için, İstanbul’da bulunan Mühendislik Fakültelerindeki 1. Sınıf kız öğrencileri başvurabilecek.

Gıda etiketlerinde gizlenen tehlikeler
Hazır alınan paketli gıdalar üzerindeki etiketlerde önemli bilgiler yer almasına rağmen birçok tüketici etiketler üzerindeki bilgilerin ne anlama geldiğini bilmiyor.