23 Safer 1441 | 22 Ekim 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Tarım ilaçları florayı bozuyor
TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Araştırma Komisyonu’na sunum yapan, Ziraat Fakültesi Dekanı Nazım Şekeroğlu, kanser tedavisinden sonra vücuttaki radyasyonun giderilmesinde etkili olan ‘meyan’ bitkisinin tarım ilaçlarının etkisiyle Türkiye florasından yok olmaya başladığını açıkladı.

Havada 19 saat
Dünyanın en uzun mesafeli ticari test uçuşu tamamlandı. Avustralyalı bir havayolu New York'tan Sidney'e 16 bin 200 kilometrelik bir mesafeyi aktarmasız 19 saat 16 dakikada katetti.

Almanya'da artan yalnızlık için bakanlık kurulacak!
Almanya yalnızlıktan sorumlu bakanlık kurulması için harekete geçti. Berlin’de evlerin yarısında yalnızca bir kişi yaşıyor ve her yıl 300 kişi evinde başka kimse fark etmeden hayatını kaybediyor.

Dışarıda yemek yiyenler daha fazla kimyasala maruz kalıyor
ABD'de yapılan araştırma, dışarıda yemek yiyenlerin zararlı kimyasal maddelere daha fazla maruz kaldığını ortaya koydu.

Bağışıklığı kuvvetlendirmek için...
Mevsimsel değişikliklere doğanın ayak uydurması gibi vücudumuz da ayak uydurmaya çalışıyor. Bu süreçte metabolizmamız yavaşlıyor. Bağışıklık sistemimiz olumsuz etkileniyor. Bunun sonucunda da grip, soğuk algınlığı, bronşit hatta zatüre gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor.

Toplu taşımadan inince eller yıkanmalı
Sonbaharla birlikte havalar soğudu ve hastalık mevsimi başladı. Hastalıklardan korunmanın en önemli kuralı, ellerinizi sık sık ve doğru şekilde yıkamaktır. Doğru yıkamaktan kasıt; ellerinizi mutlaka en az 20 saniye olacak şekilde yıkamanız.

'Kirli hava yaşlandırıyor'
Dünyanın dört bir yanında günden güne artan hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediği ömrü kısalttığı biliniyordu. İngiltere’deki bir üniversiteden bilim insanlarının 34 bin kişi üzerinde gerçekleştirdikleri yaptığı son araştırmada, kirli havayı solumanın beyinde ciddi hasara yol açtığı belirlendi.

Elektronik sigara bağımlılığı azaltmıyor
Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk, elektronik sigaranın "sigarayı bırakmak için araç" argümanların bilim dışı olduğunu belirterek "Elektronik sigara, para kazanmak için piyasaya daha cazip bir şekilde sunmaya çalıştığı geleceğin tehlikesidir" dedi.

Gıdanın yüzde 14'ü tüketiciye ulaşmadan ziyan oluyor
Dünyada üretilen yiyeceklerin yaklaşık yüzde 14’ünün daha tüketiciye ulaşmadan çöpe gittiği açıklandı. Raporda çevreyi korumak için gıda israfının önüne geçilmesi gerektiği vurgulanırken yanlış hasat ve harmanlama uygulamaları, altyapı eksiklikleri, salgın hastalıklar ve iklim koşulları gibi faktörlerin küresel anlamda gıda israfını tetiklediği ifade edildi.

'Obezite depresyonu tetikleyebilir'
Dr. Ayşegül Atmaca, obezite ile depresyon arasında ilişki olduğuna işaret ederek, depresyonun obeziteyi, obezitenin depresyonu tetikleyebileceğini söyledi.

Soğuk algınlığı ve gribi karıştırmayın
Soğuk algınlığı ve grip farklı virüslerden kaynaklansa da, genellikle karıştırılıyor. Oysa ikisi birbirinden çok farklı. Öyleyse, bir kişinin grip veya soğuk algınlığı olup olmadığını nasıl anlarız?

Sonbahar renkleri
Bütün Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye sonbahar renklerine büründü. Neredeyse her şehirde rengarenk sonbahar cümbüşü yaşanıyor. Yeşilden sarıya, sarıdan kırmızıya dönen doğa masal diyarına götürüyor insanları...

2 Yaşa kadar televizyon izlettirilmemeli
Çocuk ailesinde ne görürse onu yapar. 0-2 yaş arası çocuklara televizyon izlettirilmemeli. Bu süreç aile ve arkadaşlarla oyunlarla, aktivitelerle geçirilmelidir.

Aile bağları ruh sağlığına katkı sağlıyor
ABD’de yapılan geniş çaplı bir araştırmanın sonuçlarına göre çocuklukta sıkı ve güçlü tutulan aile bağları, ilerleyen yaşlarda depresyona yakalanma ihtimalini ciddi oranda düşürüyor.

Ekran başından kalkmayan çocuklar otizm belirtisi veriyor
Çocuğunuza anı kurtarmak için verdiğiniz telefon ondan neleri çalıyor? Çocuğunuz hayatın hangi alanlarını kaçırıyor, hiç düşündünüz mü?