29 Safer 1439 | 18 Kasım 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Arşivlerdeki 39 milyon belge dijitalleştirildi
Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Durali Gürağaç, "Cumhuriyet ve Osmanlı arşivlerinde yer alan 39 milyon belge dijitalleştirilerek araştırmacılarımızın hizmetine sunulmuştur." dedi.

‘Güneş zengini ülkede D vitamini fakiriyiz’
Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, güneş zengini bir ülkede yaşamamıza rağmen D vitamini fakiri olduğumuzu ortaya çıkardı.

Okyanusun en derininde de plastik çıktı
Plastik kirliliği nedeniyle deniz canlıların midelerinden sentetik lifler çıkması bilim insanlarını şaşırttı.

‘Hastalığa internette teşhis koymayın’
Teknolojinin çok sayıda eve girmesi, hastalığını internetten araştırıp kendine teşhis koymayı da yaygınlaştırdı. Birçok kişi, yakalandığı rahatsızlığın ne olduğunu anlamak için doktora gitmek yerine, internetten araştırma yapıyor. Ancak hastalıklarını internetten araştırıp, kendisine teşhis koyarak eczanelerden ilaç alanlara uyarı geldi.

'Gelecekte uçaklar yakıtsız yol alacak'
Beykoz Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Güray Tezer, yoğun rekabet içerisinde olan firmaların Ar-Ge çalışmalarına kilitlendiğini vurgulayarak, gelecekte havacılık sektörünün büyük oranda temiz enerjiye yöneleceğini söyledi.

ABD yüksek tansiyonu 13'e indirdi
ABD Kalp Derneği, önceki gün yaptığı açıklamada, tansiyon hastalarının daha erken tedavi edilebilmeleri için yüksek tansiyon sınırının “14’e 9”dan, “13’e 8”e indirildiğini açıkladı.

'Kalp sağlığı için fındık fıstık yiyin'
ABD'deki Harvard Üniversitesi'nin 200 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırma, haftada iki kez başta fındık olmak üzere, yer fıstığı ve fıstık yiyenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 25 oranında düşürdüğünü gösterdi.

Türkiye'nin sağlık karnesi
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, 2018 yılı bütçe görüşmelerinde, Türkiye’de sağlığın geldiği son noktayı açıkladı. Demircan, özetle şunları söyledi:

Kan pıhtılaşmasına dikkat!
Dünya üzerindeki her 4 ölümden 1'inin nedeni olan kan pıhtılaşmasına bağlı hastalıklar ve komplikasyonları, her yıl dünya genelinde 3 milyondan fazla hastanın hayatını kaybetmesine neden olurken, hastalığın en önemli risk faktörlerinden biri hareketsizlik olarak belirtiliyor.

Çörek otu alerji düşmanı çıktı
Uzmanlar, çörek otunun alerjinin düşmanı olduğunu belirtiyor. Çörek otunun eski çağlardan beri kullanılan bir bitki olduğunu kaydeden uzmanlar, faydalı olan bitkinin ölümden başka her derde deva olduğunu bildiriyor.

Diyabetin sağlığa ve ekonomiye etkileri
Dünyanın en maliyetli sağlık problemlerinden biri olan diyabet, ülke ekonomilerine de büyük yükler getiriyor. Ülkemizde diyabet görülme oranı, beklenenin çok üzerinde artıyor.

Zatürre belirtileri ve tedavisi
Havaların soğumasıyla kış hastalıklarının görülme sıklığı da artmaya başladı. Ancak bu hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan zatürreye karşı özellikle dikkatli olunması gerekiyor.

Çalınan tarihi eserler müzayedelerden toplanıyor
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün TBMM Yurtdışına Kaçırılan Eserleri Araştırma Komisyonu’na sunduğu raporda camilerdeki tarihi eser çalınmasının 938’den 3’ye düşürüldüğü bilgisi ve alınan önlemler yer alıyor.

El titremesinin altında yatan nedenler
Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, ellerdeki titremenin ciddi nörolojik hastalıkların ilk belirtisi olabildiğini söyledi.

Uykuda nefes kesen hastalık
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde hızla artmaya devam eden uyku apnesinin birçok hastalığa neden olmakla birlikte yaşam kalitesini de olumsuz etkilediğini söyleyen Op. Dr. Bahadır Baykal, "Özellikle orta ve şiddetli apne varlığında depresyon sık görülen bir belirti.