2 Ramazan 1438 | 28 Mayıs 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
'Ramazanda köy tereyağı ve peynir tüketenler daha dinç'
Prof. Dr. Canan Karatay, "İftarda bir avuç içi kadar sıcak pideyle doğal köy tereyağı, peynirle birlikte sağlıklı bir şekilde yenebilir" dedi.

'Allah, oruç tutun diyor, aç durun demiyor'
Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, "Oruç tutan bir Müslüman eliyle, diliyle, gözüyle, kulağıyla bütün organları ile oruç tutmalıdır. Yani günahlardan da oruçlu olmak, kötülüklerden de oruçlu olmak önemlidir.” dedi.

Bakanlıktan 'örnek' Ramazan sofrası
Sağlık Bakanlığınca ramazan ayının sağlıklı geçmesi için örnek iftar ve sahur sofrası hazırlandı. İftarda çorba, et, zeytinyağlı yemekler, sütlü tatlı ve meyve, sahurda ise süt, yumurta, kahvaltı tabağı yeşillik ve kuruyemiş tüketilmesi önerildi.

AKRA Ramazan’ı coşkuyla karşılıyor
AKRA, 1438/2017 yılında 29 gün sürecek Ramazan ayına özel hazırladığı yayın akışıyla on bir ayın sultanını yine dopdolu karşılıyor.

Evler her sabah en az 15 dakika havalandırılmalı
Prof. Dr. Uğur Çevik, doğada kendiliğinden oluşan ve kanser hastalığına neden olan radon gazının evlerdeki ölçüm değerine ilişkin, "Evlerde soluduğumuz havanın temiz hava ile değiştirilmesi lazım. Bunun için de vatandaşların evlerini her sabah en az 15 dakika havalandırması şart." dedi.

Ahilik geleneğiyle güne başlıyorlar
Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde esnaf, Ahilik geleneğini yaşatmak için her sabah ilçede hoparlör sisteminden okunan dualarla iş yerini açıyor.

Orucu en erken Hakkarililer, en geç Edirneliler açacak
Ramazanda iftar vaktine göre, Türkiye'de orucunu en erken Hakkarililer, en geç ise Edirneliler açacak. Astronomik hesaplarla belirlenen imsak ve iftar vakitlerine göre, ülkede iftar sofrasına en geç Edirne'de yaşayanlar oturacak.

Kirli havada uyku bitiyor
ABD’de 6 şehirde yapılan geniş çaplı araştırmaya göre, hava kirliliği sadece kalp ve solunum rahatsızlıklarını değil uyku düzenini de tehlikeli boyutta etkiliyor.

Hipertansiyonu umursamıyoruz!
Türkiye’de 15 milyon hipertansiyon hastası olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalığa hareketsizliğin ve aşırı tuz tüketiminin neden olduğuna dikkat çekiyor.

Ramazan geliyor...
Allah’a (C.C.) kul, Resul-ü Ekrem Efendimiz’e (S.A.V.) ümmet olmakla mükellef her mümin; dünya ve ahirette kurtuluşa erebilmek için, kendisine verilen ömrünü İlahi hudutlar dâhilinde tamamlamakla mükelleftir.

Her yıl 6 milyon kişi bu yüzden hayatını kaybediyor
Doç. Dr. Sevda Şener Cömert, her yıl dünyada 6 milyon kişinin sigara kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, "Bu sayı her 10 saniyede 1 kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybetmesi demektir. Sigaranın yol açtığı ölümler, trafik, terör ve iş kazalarından meydana gelen ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır." dedi.

Blagay Tekkesi'nde 'Mevlit ve Zikir Günleri'
Bosna Hersek'in güneyindeki Blagay kasabasında, bölgeye Osmanlılardan önce Anadolu' dan gelen dervişlerin kurduğu Blagay Tekkesi'nde, geleneksel 'Mevlit ve Zikir Günleri' programı düzenlendi.

Güngören’de bilek güreşi yarışması
Bilek güreşini tanıtmak ve gençlere sporu sevdirmek amacı ile 19 Mayıs 2017 Cuma günü “Ata Sporu Bilek Güreşi Halk Turnuvası” düzenlenecek.

Mersin’de meyve hasadı mutluluğu
Türkiye’nin meyve ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayan ve çilek, muz, limon üretiminde ilk sırada yer alan Mersin’de yılın ilk hasadı yapıldı.

Çocuklara 'stres çarkı' uyarısı
Özellikle çocukların ellerinden düşürmediği "stres çarkı"nın, dikkat dağınıklığına hatta bağımlılığa yol açabileceği uyarısında bulunuldu.