28 Zilka'de 1438 | 20 Ağustos 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
10 bin adım ile çok şey değişiyor
Sokakta, alışveriş merkezinde, parkta ya da koşu bandı üzerinde yürüyerek kilo verebilir, tansiyonunuzu düşürebilir ve kolesterolü aşağıya çekebilisiniz.

Yeşilay bağımlılıkla mücadelede sosyal merkez açacak
Yeşilay uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede olumlu sonuçlar almak için yeni bir proje geliştirdi. Türkiye için hazırlanan rehabilitasyon modeli çalışmalarında 20 ülkenin çalışmaları analiz edilerek Türk kültürü ve toplum yapısına uygun model geliştirildi.

Abur cuburlar kanser riskini artırıyor
Yeni araştırmalara göre çok fazla abur cubur yemek kanser olma riskini arttırıyor. Yoğun enerji içeren bu yiyecekleri yemek bazı hastalık risklerini yüzde 10 arttırıyor.

1 milyar insan parmak izi güvenlik kullanıyor
Şifreleri her zaman hatırlamak zorunda kalmamak için biometrik tanıma teknolojilerini kullanıyoruz. Kişiselleşen akıllı cihazları parmağımızla açıyoruz. Akıllı telefonlar parmağımızdan yüzümüzden veya çizdiğimiz çizgilerden bizi tanıyor. Tabletler yine benzer şekilde parmak iziyle uygulama yüklemeye başlıyor.

2 yaş altındaki çocuklara çizgi film seyrettirmeyin
Psikolog Hilal Aktaş, bazı çizgi filmlerin zararlı olabileceğini o nedenle her yaşta izlenecek çizgi filmin ayrı nitelikler taşıdığını belirterek anne babaları uyardı.

Omurga eğriliğinde erken teşhis önemli
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Karaaslan, skolyozun ilerleyici bir hastalık olduğunu ve bu nedenle ileride oluşabilecek riskli durumları önlemek adına erken teşhis edilmesi gerektiğini söyledi.

Mevsimlik işçiler göç yollarında
Zor şartlarda hayat mücadelesi veren mevsimlik tarım işçileri, yılın büyük bölümünde hayatlarını çadırlarda geçiriyor. Göçebe şekilde yaşayan işçiler buralarda kendilerine kısa süreliğine bir hayat kuruyor.

Koruyucu aile ihtiyacı büyük
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2016 Faaliyet Raporuna göre ekonomik yoksunluk başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle korunmaya muhtaç çocukların sayısı son 2 yılda yüzde 71 oranında arttı.

Aşırı sakarlığa dikkat!
Uzman Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan, aşırı sakarlığı vurgulayarak, "Dispraksi gelişmekte olan çocuklardaki sakarlık, beceriksizlik durumunu değil, hareketin çok daha belirgin problemleri tanımlamak tercih edilmiştir" dedi.

Çocuklar yaz aylarında bilgisayar bağımlısı olabilir
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk aileleri oyun bağımlılığına karşı uyardı. Oyunun sadece çocuklar için değil her yaş grubu için bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Öztürk, oyunun şeklinin yaş gruplarına göre değişebileceğini ifade etti.

Fazla şeker belleği de bozuyor
Şeker lezzetli ama bağımlılık yapma gücü de var. Bu nedenle de şekerden kaçmak öyle kolayca başarılabilecek bir iş değil. Dikkatli ve daima ‘uyanık olmak’ lazım.

Yatağa cep telefonuyla girmeyin
Prof. Dr. Kadir Kotil, cep telefonunun çocukların gelişimine zarar verebileceğini belirterek, "Yatağına yatmış ergen çağda bir çocuğun cep telefonu ışığı ile yatağında uyuması kadar tehlikeli bir şey olamaz. Fazla ışıkta kalmak çocuğun ergenlik döneminde boyunun kısa kalmasına, beyninin daha az gelişmesine neden olabilir" dedi.

Yaz gribine yenik düşmeyin!
Sıcak havaların gripten koruyucu etkisi olduğu düşünülse de, yaz aylarında da ateş, halsizlik, kas ağrılarıyla gelen grip benzeri şikayetler yaşanabiliyor. Genellikle yaz tatilinde ve sonrasında kendini gösteren; burun akıntısı, ses kısıklığı, terleme hatta ateşle ortaya çıkan yaz gribini, klima kullanımı da kolaylıkla tetikliyor.

Kur'an-ı Kerim Müzesi'nin ziyaretçi sayısı 2 milyonu aştı
Suudi Arabistan'ın kutsal kenti Medine'de, iki yıl önce kurulan Kur'an-ı Kerim Müzesi'nin ziyaretçi sayısı 2 milyonu aştı. Kur'an-ı Kerim tarihi ve 23 yıllık vahiy sürecinin yanı sıra birçok nadide el yazması Kur'an-ı Kerim'in sergilendiği müze ziyaretçilere ücretsiz hizmet veriyor.

Öğretmen çiftlere yer değiştirme hakkı
Kadrolu öğretmenler, istemeleri halinde sözleşmeli öğretmen olarak atanan eşlerinin görev yaptıkları yerlere atanma talebinde bulunabilecek. Başvurular, 14 Ağustos’a kadar “http://mebbis.meb.gov.tr” veya http://ikgm.meb.gov.tr” adreslerinden yapılabilecek.