4 Şevval 1439 | 18 Haziran 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Sağlık takibi nasıl planlanmalı?
Düzenli tıbbi kontrollerden geçmek, sadece erken teşhis için değil bazı sağlık sorunlarını tahmin edebilmek için de şart. Bu incelemeler sayesinde sağlık sorunları erkenden yakalanıp kolay ve hızlı çözülebiliyor.

Ah bu plastikler
Başlangıç hammaddesine göre adlandırılan kimyasallar yaşamımızın her alanındadır. Kimya endüstrisinin ilk hammaddesi odun olup, fosil kaynakların keşfi ve teknolojilerinin gelişimiyle kömür kimyasalları, petrol kimyasalları, doğal gaz kimyasalları ve türevleri bizimledir.

Ticari Check-Up’ı bırakın
Düzenli tıbbi kontrollerden geçmek, sadece erken teşhis için değil bazı sağlık sorunlarını tahmin edebilmek için de şart. Bu incelemeler sayesinde sağlık sorunları erkenden yakalanıp kolay ve hızlı çözülebiliyor.

İl il bayram namazı saatleri
Ramazan Bayramı namazı Ankara'da 06.04, İstanbul'da 06.17, İzmir'de 06.31, Çanakkale'de 06.30, Iğdır'da 05.20'de kılınacak.

Isınma sebze üretimini de etkiliyor
Londra'daki Hijyen ve Tropik Tıp Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, küresel ısınma ve karbon salınımındaki artış nedeniyle sebzelerin yetişmesinin daha zor hale geleceğini öngördü.

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri
Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlar vatandaşları yeme-içme alışkanlıkları konusunda uyarıyor. Uzun açlık döneminin ardından küçülen mideye aniden yüklenmek ve yüksek kalorili besinler tüketmek hazımsızlık ile şişkinliğe yol açabiliyor.

Yeni neslin IQ’su giderek düşüyor
İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyaya gelen nesillerin zekâ seviyesinin artış gösterdiğini belirten uzmanlar, 1975 yılı itibarıyla bu durumun tersine döndüğünü aktardı.

Köydeki beton yasağı yeşili koruyor
Rize’nin İkizdere ilçesinin çam ormanlarıyla kaplı 200 haneli Çamlık köyünde yaşayanlar, köylerinin doğal yapısını korumak için ahşap yapı geleneğini yaşatıyor.

Fransa’da alzheimer köyü
Fransa’da, Alzheimer hastalarını bir huzurevi binasına kapatmak yerine, onların son yıllarını güvenli ve geniş bir alanda çok daha özgürce geçirmeleri amacıyla İspanya sınırında, sırf onların ‘yaşayacağı’ bir köy tasarlandı.

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi
Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.

Sanal bağımlılık tehlikesi artıyor
Uzmanlar, internetten, teknolojiden, oyunlardan kopamayacak bir noktaya gelindiğinde artık "oyun ya da internet bağımlılığı" gibi kavramlardan söz etmenin kolaylaştığını belirtti.

Kaldırımlara parkedilen araçlar engellilere de engel!
İstanbul’un hemen hemen her bölgesinde yayalar için yapılan kaldırımlar ve engelli rampaları araçların işgali altında. Bu durumdan en fazla etkilenenler de engelli vatandaşlar oluyor.

Plastikler her dakika okyanusları tehdit ediyor
360 milyon kilometrekarelik alanı kaplayan beş büyük okyanusa yılda tam 8 milyon ton plastik çöp atılıyor. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Yerkürenin geleceği için bireysel plastik kullanımını azaltmalıyız” dedi.

Karnelerin sonuçları araştırılmalı
Bugün bir eğitim yılı daha sona eriyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen, üç aylık yaz tatiline giriyor.

‘Hamilelikte oburluk çocuğu da obez yapar’
Hamilelikte aşırı ‘yiyen’ kadınların çocuklarının da 15 yaşına kadar obez olma riskinin yükseldiği anlaşıldı. İngiltere Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nde görevli Dr. Nadia Micali ve araştırma ekibi, 11 bin 132 anne ve çocuğuna dair verileri inceledi.