23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Son 141 yılın en sıcak ocak ayı yaşandı
Okyanus ve Atmosfer Dairesinden yapılan açıklamada, 141 yıldır tutulan iklim kayıtlarına göre, kara ve deniz yüzeyinde 20. yüzyıl ortalaması 12 santigrat olan ortalama sıcaklığın, bu yıl ocak ayında 1,14 derece aşıldığı bildirildi.

Atmosferdeki karbondioksit oranı arttı
Fosil yakıtların aşırı kullanımı, kaynaklarda yapılan israflar ve diğer insan faaliyetleri sonucu atmosferdeki sera gazları artmaya devam ediyor. Atmosferdeki karbondioksit oranı 1880 yılından bugüne yüzde 42 artarak en yüksek seviyeye ulaştı.

Uykusuzluk unutkanlığı tetikleyebilir
Birçok insan gün içinde bazen isimleri, rakamları, yapılacak işlerini unutabiliyor. Stres ve yoğun iletişim trafiği beynin yakın bellek merkezini aşırı şekilde zorluyor.

Beslenmenin rehberi hazırlandı
Türkiye’ye yönelik “toplu beslenme rehberi” hazırlandı. Lokantalar, üniversiteler, resmi kurumlar dahil olmak üzere dağıtılacak rehberde, geleneksel beslenme alışkanlıkları, yaşa ve kiloya göre beslenme ve pratik beslenme yolları gösteriliyor.

Şükür ve iyimserlik kalbe iyi geliyor
Günümüzde stres hayatımızda çok yer kaplıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için neredeyse günün her anı stresle dolu. Stres hastalıkların temelini oluşturuyor. Kalp hastalığı, kalp krizi ve felç gibi vakaların temelinde çoğunlukla stres yatıyor.

Tatilde çocuklar camiye koştu
Yarıyıl tatilinde düzenlenen Haydi Çocuklar Camiye etkinliğine anne ve babalarıyla birlikte binlerce çocuk katıldı. Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından 20-30 Ocak tarihlerinde Türkiye’nin farklı şehirlerinde belirlenen camilerde çeşitli etkinlikler yapıldı.

Kapalı çalışma ortamı farenjiti tetikleyebilir
Kış aylarında kapalı ortamlarda çok daha fazla zaman geçirilmesi nedeniyle hastalıkların ortaya çıkma ihtimali artıyor.

Gripten korunmada temizlik şartı
Grip, etkeni influenza virüsü olan; üst solunum yollarına yerleşen ve insanlarda halsizlik, yorgunluk, ateş, eklem ağrısı, burun akıntısı ve bulantı, hapşırma gibi şikayetlere neden olan bulaşıcı mevsimsel bir hastalık olarak tanımlanıyor. Peki bu kadar yaygın olan gripten korunmak için ne yapılmalı?

Ergenlerde depresyon ve nedenleri
Ruhsal çöküntü, duygu durumu bozukluğu gibi anlamlara gelen depresyon, kişinin hayata karşı tutumunda, davranışlarında artış ve azalma tepkilerinin görüldüğü psikolojik bir rahatsızlıktır.

SAYADER: ‘Aşı kaygısında çözüm, yerli ve şeffaf içerik’
Dünya üzerindeki yaygın hastalıklarla mücadele kapsamında önleyici tedavi tedbirlerinden biri olan "aşı" olumlu-olumsuz birçok tarafıyla toplumun tüm kesimlerince farklı bakış açılarıyla değerlendiriliyor.

İlaç kullananlar daha fazla su içmeli
Uzmanlar, vücuttaki genel su miktarının azalmasının, ilaçların kandaki düzeyini artırarak ilaçların yan etkilerinin ortaya çıkmasına sebep olabileceğine dikkat çekiyor.

Kirli havada KOAH uyarısı
Hava kirliliğine atfedilen hastalıklar arasında en büyük payı, alt solunum yolu enfeksiyonları ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) aldığını söyleyen Dr. Nurhayat Yıldırım; "Kritik durumsa olanlar, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalı. Çıkmak zorunda kaldıklarında ise maske kullanmalı" dedi.

Trans yağ yasaklanacak
Kanserden alzaymıra, şeker hastalığından kalp rahatsızlığına kadar pek çok hastalığın temel nedenlerinden biri olarak görülen trans yağlara yasak getirecek tebliğ için çalışma başlatıldı.

'Yarıyıl tatili çocuklara masal anlatmak için fırsat'
Judith Liberman, masalların psikolojimize etkisini anlattı: "Hayal kurmak ve masal anlatmak hepimizi iyileştirir. Masallar, nesiller arasında köprü kurar, aile bağlarını güçlendirir, yaşadığımız bu hız dünyasında hepimize iyi gelir. Ailece güzel hayaller kurun, masal okuyun. Yarıyıl tatili bir fırsat; birbirinize masal anlatın."

Batı’da obezite artıyor
Meclis Obeziteyle Mücadele Komisyonu'nda Nazan Yardım'ın verdiği bilgiler, Türkiye'nin obezite haritasını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre 19 yaş üzeri yetişkinlerde obezite toplamda yüzde 34, kadınlarda yüzde 42 ve erkeklerde yüzde 26'yı buluyor.