17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Sigara renkleri görme kabiliyetini etkiliyor
Araştırmacılar, günde bir paketten fazla sigaranın, renk görme kabiliyetini olumsuz yönde etkileyebildiğini belirtti.

DNA hasarına karşı kefir tavsiyesi
Kafkasya kökenli bir içecek olan inek, koyun ve keçi sütüne maya ilave edilerek elde edilen, insan sağlığı için önemli bir probiyotik olarak görülen kefirin, DNA üzerindeki kalıcı hasarları azalttığı belirtildi.

Kuş yumurtasında bile plastik çıktı!
Plastik kirliliğinin dünyanın en el değmedik bölgelerinde bile görülmeye başladığını belirten bilim insanları, Kuzey Kutup Dairesi’nin üstünde kalan Arktika’daki kuşların yumurtalarında ilk kez kimyasal katkı maddeleri bulduklarını açıkladı.

Uzun süren ağız yaraları ve yutma güçlüğüne dikkat
Baş ve boyun kanserlerinin tüm kanserler içinde yüzde 5 ile 8 arasında görüldüğünü belirten Dr. Çağatay Oysu baş boyun kanserlerinin ağız içi, dil, dudak, bademcik, geniz, sinüs, boğaz, yutak, ses telleri, boyun, tükürük bezleri ve tiroid bezinin içinde olduğu geniş bir alanda yer alan tümörler grubu olduğunu ifade etti.

Sigara 1,5 yıl daha fazla yaşlandırıyor
Sigara içindeki maddeler sadece akciğer ve kalp damar sistemini değil, tüm vücudu olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuz etkilerinden biri de sigaranın cilt sağlığını bozarak erken yaşlanmaya ve birçok deri hastalığına sebep olması.

Telefon bağımlısı için direklere yastık!
Cep telefonu kazalarının önüne geçmek amacıyla İtalya’da ilginç bir uygulama hayata geçirildi. Yaralanmaların önlenmesi için kaldırımlardaki direklere darbe emici yastıklar konuldu.

Epilepsi tedavi edilebilir bir hastalık
Ayakta tedavi başvuruları içinde baş ağrısından sonra en sık ikinci nörolojik hastalıklar arasında epilepsinin bulunduğunu bildiren Nöroloji Uzmanı Şerefnur Öztürk, toplumda yaygın hastalık olmasına karşın, kişilerin bilgi eksikliğinden ve yanlış algılamalarından dolayı hastaların damgalandığına dikkati çekti.

Çocukluk çağı kanserinde erken teşhisin önemi
Dr. İnci Yıldız, çocukluk çağı kanserlerinde tedaviye erken başlandığında büyük oranda başarılı olunduğunu bildirdi.

Haftada 37 milyon kişi radyo dinliyor
30 ilde 12 yaş üstü kişilerle gerçekleştirilen ve 46 milyon 956 bin kişiyi temsil eden radyo dinleyici ölçümleri aralık ayı verilerine göre; bir günde yaklaşık 27 milyon kişi radyo dinlerken, bir hafta için dinleyici sayısı 37 milyona ulaşıyor.

Annelere 'bebek maması' uyarısı
Anne sütünün bebek beslenmesinde ilk sırada olması gerektiğini belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı İlke Mungan Akın, "Mama her zaman ikinci tercih olmalı. Aileler mamaları alırken ise kutuların deforme olmamış olmasına ve paketi açtıklarında kötü bir kokunun gelmemesine dikkat etmeliler" dedi.

Hava soğuk olsa da evi havalandırın
Yeterince havalandırılmayan ortamlar risk oluşturuyor. Uzmanlar, Evlerin her gün havalandırılması ve kapalı ve kalabalık yerlerde uzun süre kalınmamasını tavsiye ediyor.

Çocuklara en çok konulan isimler 'Zeynep' ve 'Yusuf'
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan bültene göre, 2018 yılında doğan bebeklere konulan isimler incelendiğinde, önceki yıllarda olduğu gibi kızlarda "Zeynep", erkeklerde de "Yusuf" isminin ilk sırada yer aldığı görüldü.

'Margarin tüketimi depresyonu tetikliyor'
Tıp Fakültesinde bir grup bilim insanı, yaptığı çalışmada, yayık tereyağının "öğrenmeyi olumlu etkilediğini", "margarinin ise "depresyonu tetiklediğini" tespit etti.

Matematik kaygısını önleme önerileri
Uzmanlar, matematik kaygısının nedenlerinin birçoğunun aile, öğretmen ve çevreden kaynakladığını gördüklerini belirtiyorlar.

Tarım ilaçları böcek türlerinini tehdit ediyor
Böceklerin neslinin tükenmesinin eko sistemler üzerinde yıkıcı etkisi olabileceği uyarısında bulunuldu. Araştırma, yerkürede böcek türlerinin üçte birinin tehdit altında olduğunu, sayılarının her yıl yüzde 2,5 oranında azaldığını ortaya koydu.