6 Cemaziyelevvel 1439 | 23 Ocak 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
El ve ayak uyuşmalarına dikkat!
El ve ayaklarda uyuşma genellikle sinir sistemimiz ile alakalı hastalıkların habercisi olabilir. Sinir sistemimize bağlı olan el ve ayaklarımıza da giden elektriksel çekim hızı vücutta yolunda gitmeyen çeşitli sağlık sorunları nedeniyle yavaşlar.

'Teknoloji diyeti' tatilde de bozulmasın
Uzmanlar, velilerin eğitim döneminde çocuklarının teknolojik aletleri kullanımını yasaklayarak, yarıyıl tatilinde ise sonsuz kullanım hakkı vermesinin sakıncalarına işaret ederek, kuralların dönemlere bağlı olarak değil, ihtiyaçlar doğrultusunda ve tutarsızlık gösterilmeden uygulanması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Akdeniz'de istilacı balıklar arttı
Suveyş kanalından Akdeniz’e gelen istilacı türlerin sayısı 90’a ulaştı. Zehirli türler Akdeniz’deki besin zincirini değiştirdi, balıklar iyice azaldı.

Yarıyıl tatilinde ailelere öneriler
Eğitimci Ferhan Güçlü, “Ailece kitap okuma saatleri düzenleyerek çocukların okudukları kitaplar üzerine sohbetler gerçekleştirmek onlara bu alışkanlığı daha kolay kazandıracaktır” diyor.

Folyo ile yemek pişirmek demans sebebi!
Sıklıkla 65 yaş üstü kişilerde görülen demans (bunama) hastalığıyla ilgili önemli uyarılarda bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Eser Buluş, “İçeriğinde alüminyum bulunan kaplar, tencereler ve alüminyum folyo içerisinde pişirilen yiyeceklerden uzak durun” dedi.

Akıllı telefon bağımlılığı akademik başarıyı düşürüyor
Belçika'da iki Flaman üniversitesinin yaptığı araştırmada, öğrencilerde akıllı telefon bağımlılığının akademik başarıyı düşürdüğü tespit edildi.

Geçen yıl en çok Konya Mevlana Müzesi ziyaret edildi
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinin ziyaretçi sayısı 2017 yılında yüzde 17 artarak 20 milyon 509 bin 746’ya ulaşırken; Konya Mevlana Türbe ve Müzesi en çok ziyaret edilen mekan oldu.

Longoz ormanları karla örtüldü
Kırklareli’nde üç gündür süren kar yağışı, Avrupa’nın en büyük longoz ormanları ile Balkan köylerini beyaz örtüyle kapladı.

Fast food yiyen çocuklar kemik erimesi yaşayabilir
Fast food yiyecekler, pek çok kişinin beslenmesinde büyük rol oynuyor. Ancak A vitamini, C vitamini mineral ve kalsiyum açısından yetersiz olan bu yiyecekler ilerde sağlık sorunlarına yol açıyor.

Denizlerde mikroplastik tehlikesi
Türk Deniz Araştırmaları Başkanı Bayram Öztürk, kısa süre önce açıkladıkları raporda mikroplastik tehlikesine özellikle dikkat çekerek vahim bir gerçeğin altını çizdiklerini ifade etti.

Japonya’da alzheimer önlemleri
Dünyanın en kalabalık yaşlı nüfuslarından birini barındıran Japonya'da, alzheimer ve bunama sorunları toplumun geniş bir kesimine yayılınca hükümet duruma el attı.

Yüksek kalori ve yağ bağışıklık sistemine hasar veriyor
Almanya merkezli Bonn Üniversitesi araştırmacıları, yüksek kalorili ve yağlı besinlerin bağışıklık sisteminde hasara neden olabileceğini bildirdi.

Çocuklarda bel ve sırt ağrılarına dikkat!
Dr. Adem Yılmaz, çocuklarda, sürekli bilgisayar ve televizyon başında olunması, hareketsizlik, okul çantasının yanlış taşınması gibi nedenlerle bel ve sırt ağrısı şikayetlerinde artış yaşandığını belirtti.

Stres ve obezite reflüyü artırdı
Bazı sağlık sorunlarında ciddi bir artış olduğu kesin. Artan o sorunlardan biri de reflü özofajiti. Asit yüklü mide sıvısının yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan bu sorun ortalama her beş yetişkinden birinin yaşadığı bir problem.

Telefon bağımlılığı düşündürücü
Akıllı telefon kullanımında Avrupa’nın en bağımlısı Türkiye çıktı. Her 13 dakikada bir telefonunu kontrol eden Türkiye’deki kullanıcılar bir yıl içinde yenisini almak istiyor.