5 Şevval 1438 | 29 Haziran 2017 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Stres çarkında boğulma tehlikesi
Çocukların elinde görmeye alıştığımız stres çarkının boğulma riskini artırdığı ortaya çıktı. ABD merkezli çalışmada, düşerek parçalara ayrılabilen stres çarklarının özellikle 3 yaşından küçük çocuklar tarafından yutulma tehlikesi bulunduğu belirtildi.

Son 30 yılın sıcaklık rekoru bekleniyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü artan sıcaklıkların son 30 yılın rekorunu kırabileceğini belirterek vatandaşları uyardı: “Özellikle yaşlılar ve çocuklar öğle saatlerinde dışarı çıkmasın. Herkes bol bol sıvı tüketsin. Dışarı çıkmak zorunda olan şemsiye kullansın”

Ramazan ve bayram sonu değerlendirmesi
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Mart 1996 nüshasında yer alan başyazısını istifadenize sunuyoruz: İslâm, insan'a ve cemiyet'e çok büyük değer atfeder...

Nice mübarek Ramazanlara, nice mes'ud bayramlara
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Nisan 1992 nüshasında yer alan başyazısını Ramazan bayramı münasebetiyle yayınlıyoruz: Zevkli, şevkli, feyizli, nurlu mübarek bir ay geçirdik: Onbir ayın sultanı, mah-ı gufran: Ramazan! Mutlu ve mübarek bir bayrama doğru gidiyoruz.

Bakanlıktan 'bayram kahvaltısı' önerisi
Ramazanda günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde yaşanan değişiklikler, bayramda öğün sayısının artması ve daha fazla yemek yeme isteği ile bazı sindirim problemlerinin de ortaya çıkması nedeniyle, Bakanlık tarafından bayram için örnek bir kahvaltı hazırlandı.

Bayram namazı saat kaçta? İl il namaz saatleri
Bayram namazı, 25 Haziran Pazar günü Ankara'da saat 06.06, İstanbul'da 06.19, İzmir'de 06.33, Iğdır'da ise 05.21'de kılınacak.

Ramazandan sonra ne olacak?
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Haziran 1987 nüshasında yer alan başyazısını, Ramazan bayramı münasebetiyle istifadenize sunuyoruz."İbadetlerin bir "zâhir"i, yani dış görünüşü, şekli, zarfı, kalıbı, maddesi, merasim yönü, kabuğu vardır"

Tatil için yola çıkacaklar dikkat
Her yıl, okulların kapanması, yaz tatili döneminin başlaması ve bayram tatilleri gibi sebeplerle araçlarıyla uzun mesafe yolculuğa çıkanların sayısı artış gösteriyor.

Bayramda milli park ve tabiat parkları ücretsiz
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ramazan Bayramı'nda milli park ve tabiat parklarına girişlerin ücretsiz olacağını belirterek, faydalanacak vatandaşlarından gerekli hassasiyeti göstermelerini, orman yangınlarına yol açabilecek ihmallerden kaçınmalarını istedi.

Bayramda aşırı şeker tüketimine dikkat!
Ramazan Bayramı’nda en çok karşılaşılan klinik vakaların başında, aşırı şeker tüketimine bağlı hastalıklar geliyor. Başta astım krizi olmak üzere hastanelerin acil servislerine taşınmayı engellemek amacıyla aşırı şeker tüketiminin zararlarına dikkat çekiliyor.

Otizm özel bir diyetle iyileşebilir
Çin Pekin Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma otizmli hastaları umutlandırdı. Araştırmacılar, yapmış oldukları incelemeler sonucunda glutensiz bir yaşamın otizm üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu belirledi.

Mahyalar, Ramazan Bayramı'nda da camileri süsleyecek
İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, mahya geleneğinin bu yıl da sürdürüldüğünü belirterek, "Son olarak Sultanahmet Camisi'ne Ramazan Bayramı'nda asılacak 'Bayramınız Mübarek Olsun' mahyasıyla bu yıl ki serüven de bitmiş olacak." dedi.

Hurmanın şaşırtan faydaları
Varlığı sekiz bin senedir bilinen hurma, güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyici oluşuyla tam bir kanser bariyeri olarak biliniyor.

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi
Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.

Temizlenmeyen klima tehlike saçıyor
Sıcaklarla birlikte artan klima kullanımına dair uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.