3 Şaban 1439 | 19 Nisan 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
İnternet kullanma yaşı 2'ye düştü
Teknolojik gelişmelerle birlikte yaşam şekli de değişti. Artık insanlar hayatı gerçekte değil, sanalda yaşıyor. Bu durum, çocukları da etkilemeye başladı. Araştırmalar, çocukların internetle tanışma yaşının ikiye kadar indiğini kanıtladı. Aslında çocuklar daha anne karnında, internet ve sosyal medyayla tanışıyor çünkü aile üyelerinin ellerinden akıllı telefonlar düşmüyor. Adeta vücudumuzun bir parçası gibi...

ÇEKÜD’ten 'Köklerimiz Bu Topraklarda Etkinliği'
Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği Çeküd, “KÖKLERİMİZ BU TOPRAKLARDA PROJESİ” kapsamında; 22 Nisan 2018 tarihinde saat 13.00’te 81 ilde ve katılımcı ilçelerde aynı anda (eş zamanlı) birlikte fidan dikim ve tohum ekimi faaliyeti ülkemizde ve dünyada bir ilk ve rekor denemesi gerçekleştirecek.

Bel fıtığında istirahat yerine egzersiz önerisi
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, bel fıtığında akut dönemden sonraki iyileşme sürecinde yapılacak egzersizlerin, istirahatten daha faydalı olduğunun bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını bildirdi.

Çok internet 'fen'e zarar
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), PISA 2012 ve 2015’te elde ettiği, 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin internet kullanım verilerini karşılaştırdı.

Hava kirliliği alzheimer riski
Büyük şehirlerdeki kirliliğin, çocuklarda ve genç yetişkinlerde de alzheimer riskini artırdığı bildirildi. Meksika'nın başkenti Meksiko'da, 11 aylıktan 40 yaşına kadar 203 kişinin otopsileri incelendi. Araştırmada, alzheimer başlangıcına ve gelişimine işaret eden iki sıra dışı proteinin izi sürüldü ve otopsileri incelenen kişilerin yüzde 99.5'inde hastalığın ayırt edici özellikleri görüldü.

Türk kadını Obezite'de Avrupa birincisi
Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’na göre, Türkiye’de her 100 erkekten 20.5’i, her 100 kadından da 41’i obez. Yani obezite kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha yüksek. Toplamda fazla kiloluların oranı % 34.6, fazla kilolu ve şişmanların oranı % 64.9. Çok şişman olanların oranı ise % 2

İstanbul'un "nazendeleri" yapılaşma tehdidi altında
Sahip olduğu 2 bin 500 bitki türünden 58'i "endemik" olan İstanbul'daki hızlı yapılaşma, kente özgü bazı bitki türlerine yaşam alanı bırakmıyor.

Sesin en büyük düşmanı sigara
16 Nisan Dünya Ses Günü’nde uyarılarda bulunan uzmanlara göre, ses tellerine en büyük zararı sigara, kahve ve çay veriyor.

Kilo kontrolünün anayasası
Kilo sorunu da obezite de mühim problemler. Sadece metabolik değil, fiziksel ve psikolojik sağlığımız için ikisi de önemli. Üstelik bahar geldi, yaz da kapıda. İsterseniz gelin bu tatsız soruna ‘toplu bir giriş’ yapalım, ‘Kilo Anayasası’na şöyle bir bakalım. Buyurun...

Dişten kanser takibi
Kanserin dişten erken teşhis edilebildiği ortaya çıktı. Baş ve boyun kanserleri, erken teşhis ile tedavi edilebilen kanserler olarak biliniyor ve erken belirti veriyor. Bu kanser türlerinin teşhis ve tedavisinde ise diş sağlığının önemli yeri bulunuyor.

En büyük lale halısı İstanbul’da açıldı
İstanbul’da farklı renkte 565 bin lale ile hazırlanan bin 734 metrekare boyutundaki dünyanın en büyük canlı lale halısı, Sultanahmet Meydanı’nda görülebilir.

Bu gece Mi'rac Kandili
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) şahsında "insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku; varlığın özüne yolculuk" anlamına gelen Mi'rac Kandili bu gece idrak edilecek.

Harekette bereket var!
Kilo sorununuz olmasa bile yürümek sağlık ve sağlamlık için vazgeçilmezdir. Beden ve ruhunuz için de yerine getirilmesi zorunlu bir vazifedir.

Çocuğunuzu telefon ve tabletle avutmayın!
Çocuklar, dijital çağın avantajlarından çok dezavantajlarını yaşıyor. Özellikle büyük şehirlerdekiler, neredeyse tüm günü okulda geçiriyor. Eve geldiklerinde de dışarda özgürce koşacakları oyun alanları ve sokakların güvenli olmamasından kapalı ortamda zaman geçirmek zorunda kalıyorlar.Evdeyse hem anne-babaları, hem de kendileri, dijital cihazlarla meşgul oluyor.

Miraç Kandili ne zaman kutlanıyor?
"Allah'a yükseliş ve arınma" olarak kabul edilen Miraç Kandili, "üç aylar"ın ilki olan recep ayının 27'nci gecesine denk geliyor.