16 Muharrem 1440 | 26 Eylül 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Hızla artan atık miktarıyla dünya alarm veriyor
Dünya Bankası tarafından yayınlanan rapora göre, Sahraaltı Afrika ve Asya'da 2016 yılında yaklaşık 2 milyar ton üretilen atık miktarının beklenen artış ile birlikte 2050 yılında 3.4 milyor tona çıkması bekleniyor.

'Kestane karası' fırtınasıyla Sonbahar geldi
İstanbul başta olmak üzere yurt geneli bugünden itibaren etkisini gösteren “kestane karası fırtınası”yla sıcak yaz günlerine veda ediyor.

Çocuklarda obeziteye karşı her gün egzersiz önerisi
"Obezite İçin Harekete Geç" sloganıyla düzenlenen etkinlikte konuşan uzmanlar, 2030'a kadar obezite oranının dünya nüfusunun yarısına kadar çıkabileceğini anlattı.

Çay ve kahveyi azalt bel ağrısından kurtul
Bel ağrısı çekenleri uyaran Sağlık Bakanlığı, ‘Uzun süre ayakta durmayın, çay ve kahve tüketimini azaltın, düzenli egzersiz yapın, kilo verin’ dedi.

Telefon bağımlılığı en tehlikelilerinden
Uzman psikolog Sabri Yurdakul, teknolojinin gelişmesinin insan hayatına katkılarının yanında bazı sorunlara da yol açtığını söyledi.

İşitme engellilerin yüzde 90'ı işitme cihazına sahip değil
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, dünya genelinde 466 milyon işitme engelli yaşıyor. Bu kişilerin 34 milyonunu ise 15 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. Buna karşın, üretilen işitme cihazları küresel ihtiyacın yüzde 10'undan azını karşılıyor.Bu da gelişmekte olan ülkelerdeki işitme engellilerin ihtiyaçlarının yalnızca yüzde 3'ünden azına denk geliyor.

'Obezite ile etkin mücadele edilmeli'
Türkiye’de yapılan obezite çalışmaları, çocuk ve gençlerin risk grubunda olduğunu gösteriyor. Dr. Temel Yılmaz, obezitenin, genetik, hormonal ve metabolik bozuklukla ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekiyor.

Hızlı yeme alışkanlığını yenmek için öneriler
Hızlı yemek sindirim sistemine en çok zarar veren beslenme alışkanlığı olarak kabul ediliyor. Bu alışkanlık, başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak üzere, yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Balın tıbbi faydaları
ABD'de bal üretimiyle geçimini sağlayan Clay County'deki arı bakıcıları, "sıvı altın" balın faydalarını anlattıkları bir araştırma yayımladı. Balın antioksidan etki yaptığını ve 300 farklı bal çeşidinin her birinin vücuda farklı biçimlerde koruma sağladığını kaydeden üreticiler, balın aynı zamanda iltihapları engelleyici özelliğine vurgu yaptı.

Çocuğunuza sevginizi somut olarak gösterin
Bu hafta okullar açıldı. Yeni bir eğitim yılının sorumlulukları da başladı. Çalışma hayatının yoğun temposunda anne-babalar ne çocuklarına, ne de kendilerine kaliteli zaman ayırabiliyor. Miniklerse neredeyse tüm gün okulda oluyor.

'Unutkanlık her yaşta önemsenmeli'
Nöroloji ve Klinik Nörofizyoloji Uzmanı Dr. Remzi Yiğiter, 21 Eylül Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, günümüzde unutkanlığın en çok şikayet edilen durumlardan biri haline geldiğini ifade etti.

Bolluk ve bereketin simgesi 'aşure'
Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi 40'a yakın malzemeyle yapılan, bolluk ve bereketin simgesi aşure, muharrem ayında sofraları tatlandırıyor.

Unutkanlığa karşı hafızanızı sürekli test edin
Yaşam kalitesini ve süresini önemli ölçüde düşüren hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan Alzheimer, dünyada 30 milyona yakın kişide görülüyor. Bu hastaların yaklaşık 600 bini Türkiye’de bulunuyor.

'Abur-cubur ve kakaolu gıdalar alerji sebebi'
Alerj uzmanı Dr. Yonca Tabak, kakao içeren abur cuburların çocukları hasta ettiğini söylüyor. Okulla birlikte nezle ve viral enfeksiyon dönemi de başladı. Ebeveynlerin bu dönemdeki en önemli sıkıntısı tekrarlayan hastalıklar.

Öğrenmek kalpten kalbe geçiştir!
“Her çocuğun müfredatı kendi içinde gizli.” Biri bir binaya bakıp taş yığını görürken, biri de ona baktığında mana görür. Bizzat içinden bakmaktadır çünkü. İşte varlığa içinden bakana, eşyanın vücuda gelme hikmetinde kendi kalbinin yansımalarını bulan gençlere ne vaat ediyor mesela bugün üniversiteyi kazanma kriterlerimiz, başarı ölçülerimiz?