2 Recep 1439 | 20 Mart 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Kayısının merkezi beyazlara büründü
Türkiye’deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8 milyonunu barındıran Malatya’da kayısı ağaçları bembeyaz çiçeklerle süslendi. Dünya kuru kayısı ihracatının yüzde 85’inin gerçekleştirildiği Malatya’da, kayısı ağaçlarının çiçek açmasıyla bahçeler beyaza büründü.

İstikbal bağırsaklarındadır!
Modern çağ hastalıkları denilen metabolik sendrom, reflü ve fazla antibiyotik kullanımının oluşturduğu tahribat, ancak probiyotik desteği ile kolayca atlatılıyor.

Mübarek 'Üç aylar' başladı
Üç aylar denilen Hicri aylardan Receb, Şaban ve Ramazan'dan oluşan dönem başladı.

İklim değişikliği ile canlı türleri tehdit altında
Karbon salımı kontrolsüz şekilde artmaya devam ettiği takdirde, Amazon ve Galapagos gibi dünyanın en zengin doğal bölgelerindeki hayvan ve bitki türlerinin yaklaşık yarısının iklim değişikliği nedeni ile yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği açıklandı. Akdeniz de iklim değişikliğinden yoğun olarak etkilenecek bölgeler arasında yer alıyor.

Nişasta bazlı şeker neden hasta eder?
Nişasta bazlı şeker (NBŞ) olarak bilinen mısır şurubundan yapılan ‘çakma şeker’ ya da ‘çakma früktoz’un sağlığa zararları yıllardır konuşuluyordu.

Üç aylar ne zaman başlıyor?
Ramazan ayının da içinde bulunduğu üç aylar, 19 Mart Pazartesi günü başlayacak. Recep ayının cumaya bağlanan ilk perşembe akşamı olan 22 Mart'ta da Regaip Kandili idrak edilecek.

'Demansa karşı beyninizi meşgul edin'
Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Çevik, demans (bunama) hastalığının, beyin fonksiyonlarında bozukluk olan, geri dönüşü olmayan, ilerleyici nörolojik bir hastalık olduğunu dile getirerek unutkanlığa karşı beyni sürekli meşgul etmek gerektiğini söyledi.

‘10 liradan ucuza tavuk döner yemeyin’
Veteriner Hekim Talat Gözet, tavuk döner tüketilirken dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Vatandaşlarımıza sesleniyorum; tavuk dönerini 10 liradan aşağı satan yerlerden yemeyin, çocuklarınıza yedirmeyin, sağlığınızdan olmayın” dedi.

'Aileler çocuklarını fazla kontrol altında yetiştirmemeli'
Klinik Psikolog İmren Mercan, ergenlik döneminde özgüven eksikliğinin sık görüldüğünü belirterek, "Bunun sebebi baskıcı aile tutumları oluyor. Aileler çocuklarını kontrol altında tutmaya çalışıyorlar. Aileler çocuklarını fazla kontrol altında yetiştirmemeli" dedi.

Sentetik renklendirici ve tatlandırıcılardan uzak durun
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Fatih Gültekin, "Sentetik renklendiricilerden uzak durulmalıdır. Bunlara gıda boyası desek de doğal gıda maddelerinden elde edildiği zannedilmesin. Bunlar sentetik maddelerdir. Yani badana boyası gibi bir şey düşünebilirsiniz"dedi.

Uyku apnesinin sebepleri
Türkiye’de 1 milyondan fazla insan uyku apnesi sorunu yaşarken, bu durum ileri derece apne yaşayanlarda yüzde 35 engellilik sebebi olarak değerlendiriliyor. Uyku apnesi sorunu yaşayan hastaların trafik kazası açısından 6 kattan fazla, iş kazası açısından yüzde 60’dan fazla artmış risk altında olduğu belirtiliyor.

Çocuklarda diş bakımına dikkat!
Çocuk Diş Hekimi Fatma Çalışkan, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanın, anne babaların da dişlerini düzenli olarak fırçalamalarıyla mümkün olacağını söylüyor.

Dijital çağ çocuklarının D vitamini eksikliği yüksek
Günümüz çocukları teknoloji nedeniyle evde kapalı kalıyor, dışarıya çıksa da alışveriş merkezlerine gidiyor. Bu da D vitamini eksikliğine neden oluyor.

'Meyvenin içinde kurt varsa ilaç yoktur'
Erzurum Atatürk Üniversitenin Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Erol Yıldırım, içi kurtlu meyvelerin insan sağlığına zarar vermediğini ve daha faydalı olduğunu söyledi.

Karatay'dan beslenme önerileri: Turp yiyin turp gibi olun
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Canan Karatay, “Şeker, un ve içecekler kan şekerinin, insülin hormonunun ve trigliseridin yükselmesine yol açıyor. Bu da hücre ve organları bozuyor. Trigliseridin yükselmesi, 20 hastalığa yol açan hormon üretiyor.