8 Zilka'de 1439 | 22 Temmuz 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Kalp ve hipertansiyon hastalığı olanlara sıcak uyarısı
Uzmanlar, kalp ve hipertansiyon hastalığı olanları sıcak havalar konusunda uyarıyor. Uzm. Dr. Handan Karahan Saper, sıcak havaların herkesi etkilediğini, ancak özellikle nemin artmasıyla hipertansiyon ve kalp hastalığı olanlar için riskin daha büyük olduğunu söyledi.

TV bağımlılığı aile ilişkilerini zedeliyor
Televizyon izleme rekorunu elden bırakmayan Türkiye, televizyon bağımlılığını yeniden gündeme taşıdı. Neredeyse günün dörtte birini televizyon karşısında geçiren vatandaşları, uzmanlar uyardı.

Avustralya'da iş yerlerinde sigara yasağı
Avustralya’da iş yerlerinde sigara içilmesinin ekonomiye maliyetinin 288 milyar ABD dolarına çıkabileceğinin açıklanmasının ardından iş yerlerinde sigaranın tamamen yasaklanması çağrıları yapıldı.

Benler neyin işaretçisi?
Erken teşhisi hayat kurtaran cilt kanseri türlerinden melanoma yönelik uyarılarda bulunan Dr. Zahide Eriş Eken, “Tümör erken dönemde tespit edilip çıkarılırsa, hastaların yaşam süresinde herhangi bir değişiklik olmadan hayatlarına devam edebiliyor...

Çocuklarınızı slime hamurundan uzak tutun!
İngiltere’de yapılan bir araştırma, Türkiye’de de çocuklar arasında popüler olan slime hamurunun tehlikeli seviyede, kısırlığa yol açan kimyasal içerdiğini ortaya koydu.

Ruhunuz gençse beyniniz de genç kalıyor
Biyolojik yaşından daha genç hisseden insanların beyinlerinin yaşlanma belirtilerinin daha az olduğu ortaya çıktı. Koreli araştırmacılar, MR teknolojisini kullanarak, yaşları 59 ile 84 arasında değişen 68 sağlıklı insanı incelemeye aldı ve onlara bazı sorular sordu.

Zeytin Çekirdeğini Çöpe Atmayın, Yutun
Dr. Fevzi Özgönül, zeytin çekirdeğinin birçok şikayete iyi geldiğini ve yutulması gerektiğini söyledi.

Ailelere zehirli oyuncak uyarısı!
Kaçak olarak merdiven altı üretilen ve zararlı maddeler barındıran her 5 oyuncaktan 1’inin çocukları zehirleme riski bulunduğu açıklandı.

Yürümeden olmaz!
İtirazların yoğunluğuna bakılırsa, ortada ciddi bir durumun olduğu kesin. Diyorlar ki: “Hocam her gün tempolu bir yürüyüşle bile 10 bin adım atmak yaklaşık 7 km yürüyüp günün 1.5 saatini yürümeye ayırmak demek. Herkesin bu kadar vakti ve sabrı olmayabilir. Gelin bunu 5 bine hadi bilemediniz 7 bin beş yüze indirelim. Size de bize de kolaylık olur. Hem, yürüyenler de çoğalır!”

Üç boyutlu teknikle erken teşhis!
Yeni Zelanda’da geliştirilen ilk üç boyutlu ve renkli röntgen cihazı sayesinde, kanser ve kemik hastalıklarının çok daha erken ve doğru teşhisi mümkün olacak.

Hava kirliliğiyle diyabet arasında bağlantı var
Amerikalı bilim adamları, güvenli varsayılan seviyelerde bile hava kirliliğinin diyabet riskini arttırdığını tespit etti. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinin yaptığı araştırma, hava kirliliğini azaltarak dünya çapında diyabet hastalarının sayısını düşürme olasılığını doğurdu.

Gençlerin de tansiyonu artıyor
Hipertansiyon dünyada olduğu gibi ülkemizde de daima gündemde kalan önemli bir sağlık sorunu. İstatistiklere göre ülkemizde yaklaşık 3 kişiden biri hipertansiyonla yaşıyor.

Denizde 'çeken akıntı'ya karşı ne yapılmalı?
Özellikle Karadeniz sahillerinde boğulma vakalarına neden olan "çeken akıntı"ya karşı ne yapılmalı? "Çeken akıntı"ya ilişkin "Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler. Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz.

Hassas bağırsak hastalığının çaresi 'ev yapımı yoğurt'
ABD'li bilim insanları ev yapımı yoğurdun şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık ve ishal ataklarıyla kendini gösteren hassas bağırsak hastalığını tedavi ettiğini belirledi.

Gece vardiyası sağlığı bitiriyor!
Bilim insanlarınca yapılan son araştırmalara göre, gece vardiyasında çalışanlarda özellikle obezite, felç ve kalp hastalıkları riski ciddi oranda artıyor.