23 Safer 1441 | 22 Ekim 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Küresel ısınmadan kaçış başlıyor!

Son Güncelleme: 13 MART 2012 - TSİ 15:57

Küresel ısınmanın en çok vurduğu ülkeler, okyanuslardaki ada ülkeleri. Denizin yükselmesiyle yerleşim yerleri yavaş yavaş su altında kalan Kiribati, Fiji'den toprak satın almaya başladı.
Mercan adalarından oluşan Kiribati'de denizin yükselmesi sonucu, pek çok köy su altında. Köylüler başka yerlere naklediliyor. Bilimadamları, Büyük Okyanus'un her yıl 2 milimetre yükseldiğini, her geçen yıl bu rakamın arttığını kaydediyor.
Kiribati halkı gelecekleri konusunda kaygılı.
Bir Kiribatili, "Çocuklar korkuyor. Korku yaşamlarının artık bir parçası haline geldi. Gelecek yıl mı su altında kalacağız, yarın mı, 15 yıl sonra mı?" diye soruyor.
Evleri su altında kalan Kiribatililer, imdat çığlıklarının uluslararası toplum tarafından duyulmadığını belirtiyor.
Dalgalara direnmek için bazı adaların çevresine duvar örmek, yüzer adalar yapma önerileri gündemde. Ancak kişi başına gelirin bin 600 dolar olduğu ülkenin, bu masrafın altından kalkamayacağı düşünülüyor.
Kiribati için en ucuz seçenek ise Fiji adasından toprak satın almak.
Kiribati Devlet Başkanı Anote Tong, ilk aşamada Fiji'nin Viti Levu adasından 2 bin dönüm toprak satın almak için anlaşma sağladıklarını duyurdu. Tong, bir kilise tarafından satılığa çıkarılan araziye, yaklaşık 10 milyon dolar ödeyeceklerini, satış işleminin bakanlar kurulu onayından sonra kesinleşeceğini bildirdi.
Dünya  Bülteni