19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bayramda aşırı et ve tatlı tüketimine dikkat

Son Güncelleme: 14 EKİM 2013 - TSİ 11:43

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte beslenme alışkanlıklarında değişiklikler olacağını ifade eden Beslenme Uzmanı Sevhan Uygun, akraba ve dost ziyaretlerinde et ve tatlı ikramı ile bunun daha fazla artabileceğini söyledi. Diyetisyen Uygun, bilhassa 40 yaşın üzerindeki vatandaşların daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtti. 

Kalp ve şeker hastalığı olanların yediklerine daha fazla dikkat etmesini isteyen Uygun, böbrek ve karaciğer gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin de bayram boyunca dikkatli olması gerektiğini söyledi. Bayramda sabah kahvaltısı ile başlayan et tüketiminin akşam yemeğine kadar devam ettiğini belirten Uygun, "Sabahın ilk saatlerine yapılacak olan kahvaltının zeytin, peynir, reçel gibi normal yapılması ve et tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Öğle veya akşam yemeğinde olmak üzere art arda yenilecek et metabolizmanın dengesini bozabilir. İki-üç köfte büyüklüğünde et tüketmemiz gerekir. Ayrıca bir öğünde etin yanında sebze yemekleri ile yenilmesinde fayda vardır" diyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Bir günde önemli olarak görülmeyen et ve tatlı tüketiminin 4 günün sonunda gözle görülür kilo artışına sebep olacağını belirten Uygun, "Yapılacak olan akraba ziyaretlerinde ikram edilen hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Ancak buna imkan yoksa et ve tatlı tüketiminin fazla olduğu zamanlar yarım saatlik yürüyüşlerle alınan fazla kaloriler verilebilir" diye konuştu.

Uygun, "Et tüketiminde ızgara ve haşlama tekniklerinin tercih edilmesinde fayda var. Yağda kızartma ve kavurma yönteminin çok fazla kullanılmaması gerekir. Etler sebzeyle pişirilirse daha faydalı olacaktır.