16 Ramazan 1440 | 21 Mayıs 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Emniyet kemeri kapsamı genişletildi

Son Güncelleme: 21 ŞUBAT 2014 - TSİ 14:30

Yeni düzenlemeyle otobüslerden sonra taksi şoförlerine kolluk kuvvetlerinin sürücülerine de emniyet kemeri zorunluluğu getirildi.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeyle, otobüslerde emniyet kemeri takmayan yolculara da ceza yazılabileceği bildirildi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle, şehirlerarası otobüslerde yolcular için de emniyet kemeri kullanma zorunluluğu getirildiğini anımsattı. Kayseri ve Sivas’ta geçen ay meydana gelen iki trafik kazasında 30 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, gündeme gelen otobüslerde emniyet kemeri takma zorunluluğunun, yerinde bir karar olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “Son beş yıldır üretilen otobüslerimizdeki tüm koltuklarda emniyet kemerleri mevcut. Host ve hostesler yolculuğa başlamadan yolcularımızı bu konuda uyarıyorlar. Görevli arkadaşlarımız anonslarının ardından yolcularımızın kemer takıp takmadıklarını koridordan kontrol edecek ve takmayanlara, takmaları konusunda ricada bulunacak.”

Emniyet Genel Müdürlüğü, asker, polis, koruma ekipleri ile şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş ve otobüs sürücülerine emniyet kemeri takma zorunluluğu getirdi. Kurallara uymayanlara Trafik Kanunu’nun 78/1-a maddesi uyarınca 80 TL ceza kesilecek. Motorlu bisiklet ve motosikletler ile elektrikli bisikletlerde, sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı takması zorunlu oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Hamza Altıntaş, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ticari araç sürücülerinin, güvenlik unsurlarımız, polisimiz, jandarmamızın daha önce emniyet kemeri takma mecburiyeti yoktu. Bu, dünya sağlık örgütü tarafından eleştiriliyordu” dedi. Altıntaş yeni yapılan düzenlemeyle, ticari araç sürücüleri ve kolluk kuvvetlerine ait araç sürücüleri ile ambulans sürücüleri ve sürücü yanında bulunan yolcuların emniyet kemeri takma konusundaki muafiyetlerin kaldırıldığını, cumhurbaşkanı, başbakan, TBMM başkanı, bakanlar gibi devlet erkânının güvenliğini sağlayan koruma ekiplerinin de emniyet kemeri takacağını belirtti.

Millî Gazete