17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Filipinliler silah alımına karşı sokağa çıktı

Son Güncelleme: 25 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:10

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino'nun orduya yeni casus uçaklar ve hücum botlar alınacağını duyurması, Filipinler halkını sokağa döktü.

Filipinler'in başkenti Manila'da toplanan binlerce kişi, halk yoksulluk içinde yaşarken hükümetin orduya bu kadar para harcamasına karşı çıktıklarını belirtti.

Eyleme katılan bir kişi, "Eğer ülkede kalkınma var derlerse bu sadece yüzde 1'lik bir kesim için geçerli. Ülkenin yüzde 99'u işsizlik, yoksulluk ve düşük maaşlar nedeniyle hayat mücadelesi veriyor" dedi.

Eyleme engel olmak isteyen polis, protestoculara sert bir şekilde saldırırken, halkın polise karşılık vermesiyle birlikte çatışma çıktı.

Filipinler'in ABD'den almayı planladıkları 40 kadar savaş uçağı ve hücum botlar için 1 milyar 8 bin dolar bütçe ayırdığı blirtiliyor.

Filipinler ile Çin arasındaki ipler Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalar dolayısıyla sık sık geriliyor. Filipinler, söz konusu adanın kendilerine ait olduğunu savunurken, Çin, bu adanın eskiden beri Çin topraklarının bir parçasının olduğunu iddia ediyor.