9 Safer 1440 | 18 Ekim 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Kur'an yakılması olayının perde arkası

Son Güncelleme: 24 ŞUBAT 2012 - TSİ 16:47

Afganistan'da en az 12 kişinin ölümüne neden olan olayların sebebi gün yüzüne çıkmaya başladı. İki ABD askeri Pazartesi günü dinî kitap ve materyallerin bulunduğu bir kamyon ile Bagram’daki NATO üssüne geldi.  

NATO üssüne giren kamyonun içerisi dinî içerikli materyaller ile doluydu. Üsse getirilen dini materyaller ise hapisanelerden toplanmıştı... Kur'an-ı Kerimler başta olmak üzere toplanan dini materyaller ateşe atılarak yakılmak istendi.
Olayı gören 22 yaşındaki bir Afgan işçi Cemil, ABD askerlerinin Kur’an-ı Kerimleri neden yaktığını sorması üzerine “bu materyaller hapisanelerden toplandı. Biz bunları toplamamız ve yakmamız noktasında emir aldık” cevabını aldı. Diğer işçilerle birlikte, Kur'anı kerimlerin yakılmasını engellemeye çalıştılar ama ABD askerleri oralı olmadı. Ve kitaplar ateşe atılmaya başlandı.
Bundan sonra Afgan işçiler, ateşe atılan Kur’an-ı Kerim nüshalarını toplamak için elleriyle ateşe daldılar, ancak sadece 8’ini kurtarabildiler...
Kur’an-ı Kerim sayfalarından bazılarını çıplak elleri ile ateşten çıkarmaya çalışan Afgan işçilerin olayı diğer insanlara haber vermesi sonrası gösteriler patlak verdi.
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD üssünde Kur’an-ı Kerim'in yakılmasından ABD subaylarının sorumlu olduğunu açıklamıştı.
Karzai, ABD askerlerinin “cahillik içinde ve anlayıştan yoksun” bir hareket sergilediklerini söyledi.
Afganistan'daki bir NATO üssünde Kur'an-ı Kerimler ve diğer dini kitapların yakılmasının ardından başlayan protestolar sürüyor. Ülkede çıkan olaylarda en az 12 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer ölü sayısının artabileceğini dile getiriyor.
DÜNYA BÜLTENİ