4 Cemaziyelahir 1441 | 29 Ocak 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Skolyoz aynaya bakarak farkedilebilir

Son Güncelleme: 11 EYLÜL 2019 - TSİ 11:32

Skolyozun ilerlemeden tespit edilirse cerrahi girişim yapılmadan tedavi edilebildiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Çeliktaş, “Aynaya bakılınca omuz seviyeleri arasında eşitsizlik ve bel çukurlarındaki asimetri, hastalıkla ilgili önemli belirtileri verir” dedi.

Tamamen düz olması gereken omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi olarak tanımladığı skolyoz hastalığı ile ilgili açıklama yaptı. Kız çocuklarında daha sık görülen skolyozun, toplumda görülme sıklığının yüzde 2-4 seviyesinde olduğunu ifade eden Çeliktaş, “Her 10 kişiden birinde, 10 derecenin altında işlev veya sağlık problemi oluşturmayan küçük eğrilikler bulunur. Bunlar normal olarak kabul edilir. Eğer bu eğrilik 10 derecenin üzerine çıkarsa skolyoz varlığından bahsedilir” ifadelerini kullandı.


“Cerrahi girişim yapılmadan tedavi edilebilir”

Çeliktaş, skolyozun erken tespit edilmesi ve skolyoz takibi yapılacak hastaneye yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Birçok skolyoz ilerlemeden tespit edilirse cerrahi girişim yapılmadan tedavi edilebilir. Onun için okul taramaları çok önemlidir. Tedavi olarak yapılan egzersizler tek tedavi seçeneği olarak kabul edilmemelidir. Hastanın yaşı, skolyozun nedeni, eşlik eden hastalıkların varlığı önemlidir. Kemik anomalisine bağlı skolyoz hastası 2 yaşındayken ameliyat olması gerekirken, 13 yaşında bir gencin 35 derece olan skolyozu korse ile tedavi edilebilir.”

Milli Gazete