4 Rebi'ül-ahir 1440 | 12 Aralık 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Kullanılmadan Çöpe Atılan İlaçlar Çok Tehlikeli'

Son Güncelleme: 7 ARALIK 2015 - TSİ 12:58

Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, kullanılmadan çöpe atılan ilaçların kimyasal madde olduğuna dikkat çekerek insan ve çevre sağlığı açısından tehlikelere yol açtığını söyledi.

Türkiye'de sağlığa yıllık 50 milyar lira civarında para harcandığını aktaran Ersun Özkan, 17 milyarlık bölümünün ilaca gittiğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sağlık Bakanlığı'nın ilaç harcamalarıyla ilgili ciddi tasarruf tedbirleri uygulamaya çalıştığını anlatan Ersun Özkan, "Fakat bu tedbirler çok karşılık bulmuş değil. İlacın doğru kullanılması için daha fazla çaba harcanması gerekiyor" dedi.

Türkiye'de akılcı ilaç kullanımıyla ilgili ciddi eksikliklerin bulunduğunu savunan Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, şöyle devam etti: "Evlerimizde birçok ilacın eksik ve yarım kullanıldığı görülüyor. Vatandaşın sağlık okur yazarlığının arttırılması gerekiyor. 'Ağrı kesici' diye antibiyotik kullanılıyor. Komşunun kullandığı ilaçları kullanıyoruz. Dolayısıyla tasarruf yaparken bence sıfırdan başlamak gerekiyor.

Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerek. Boş yere ilaç kullanılmamalı. Tasarruf olarak Sağlık Uygulama Tebliği ile birlikte ilaçların verilme koşullarını zorlaştırarak bir şeyler yapmaya çalışılıyor. Bu da diğer taraftan hasta mağduriyetlerine yol açılıyor. Bu işin özünde akılcı ilaç kullanımı geliyor. Bununla ilgili gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Eczacı Odaları'nın ciddi çalışmaları var ama bunlar maalesef şimdiye kadar çok da yeterli değil."

Milli Gazete