24 Cemaziyelahir 1441 | 18 Şubat 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Asgari ücret görüşmeleri başladı

Son Güncelleme: 7 ARALIK 2016 - TSİ 11:06

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için toplantılarına başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki toplantıda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücret görüşmelerine ilişkin, “Talep edileni karşılayabilmek geçici dönemler için başarı olarak karşımıza gelebilir ama istikrarlı bir hedefe yönelmekte geçici mutluluklar kalıcı huzura dönüşmeyebilir. O nedenle reel olmamız gerekiyor” dedi.

Türk-İş Genel eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise işçilerin önemli bir bölümünün asgari ücretle çalıştığına dikkat çekerek, “Çalışanlar ürettiği kadar da tüketiyor. Bunun yanında hem tükettikleri hem de ücretleri üzerinden vergi de veriyor. Sosyal devlet anlayışı toplumdaki zayıf kesimlerin korunmasını amaçlamaktadır ancak uygulamaya baktığımızda, daha çok iş yeri ve işverenlerin korunduğunu yaşayarak görüyoruz” dedi. Irgat, yılbaşında 447 dolara denk gelen asgari ücret tutarının bugünlerde 368 dolara kadar düştüğünü
ifade etti.

Asgari ücret, halihazırda bekar bir işçi için brüt 1647 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net 1300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor.

Milliyet