20 Safer 1441 | 19 Ekim 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez ülkelerinden kısa kısa...

Son Güncelleme: 22 NİSAN 2019 - TSİ 07:35

Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez Ekonomilerinde 2019 Büyüme Tahminleri...

Körfez İşbirliği Konseyi Üyesi Ülkelerin, 2019'da yüzde 2,3'lük bir ekonomik büyüme göstermesi bekleniyor. KİK ekonomileri, bu yıl petrol dışı sektörden gelen ataklarla petrol gelirlerindeki göreceli düşüşün etkilerini azaltabilecek. Son yıllarda KİK ekonomi yönetimlerinin ekonomilerini çeşitlendirme yönündeki güçlü itici güçlerine rağmen, petrolün toplam GSYİH’nın yüzde 46’sını oluşturan baskın bir rol oynamaya devam ettiği belirtiliyor. 2019 yılı petrolun varil fiyat ortalaması 78 dolar olarak tahmin ediliyor.

Endonezya Cumhurbaşkanı Riyad’da

Endonezya Cumhurbaşkanı resmi davetli olarak temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret ediyor. Konuk Cumhurbaşkanı ziyareti sırasında Suud Kralı başta olmak üzere bir dizi görüşmelerde bulunacak ve işbirliği anlaşmalarının imzalanmasına nezaret edecek. 

Suudi Arabistan G20 Zirvesine Ev Sahipliği Yapacak...

Suudi Haber Ajansı, "Suudi Arabistan Krallığı’nın, 21 ve 22 Kasım 2020 tarihlerinde düzenlenecek olan yıllık G20 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını” duyurdu. G20 Zirvesine ev sahipliği yapmanın, yabancı yatırımları çekmek için bir vesile olmasının yanında, binlerce gazeteci, iş adamı ve politikacının ziyaretiyle kendi içinde ekonomik bir hareketliliğe neden olması da, cazibe unsurları arasında sayılıyor.

BAE’de Genç Sürücüler Daha Sık Kaza Yapıyor...

BAE, trafik kazaları ile ilgili araştırma sonuçları, 25 yaşın altındaki genç sürücülerin, BAE'de en çok kaza yapan yaş grubu olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan, aynı araştırma, 18-24 yaş arası sürücülerin sadece yüzde 62'sinin, BAE'deki toplam sürücülerin yüzde 72'sine kıyasla her zaman emniyet kemerlerini kullandığını, genç sürücülerin yüzde 42'sinin kısa yolculuklar sırasında kullanma gereksinimi duymadığını da belirtiyor. Dikkat dağınıklığı ile ilgili sorulara verilen cevaplarda, genç sürücülerin yalnızca yüzde 57'si, ankete katılan toplam 1,007 sürücünün yüzde 66'sına kıyasla sürüşe her zaman tam odaklandıklarını söylemekte. Daha önce yayınlanan verilerine göre, BAE genelindeki tüm trafik kazalarının yüzde 45'ine genç sürücülerin neden olduğu açıklanmıştı.

AKRA İçin derleyen:Sedat Yüksel