5 Şaban 1439 | 21 Nisan 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'İsraf azalırsa açlık da azalır'

Son Güncelleme: 21 NİSAN 2014 - TSİ 11:09

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdür Yardımcısı Refik Kayhan Ünal, dünyada 842 milyon insanın her akşam yatağına aç girdiğini, çoğu çocuk 10 milyon insanın da açlıktan hayatını kaybettiğini belirterek, “Oysa israfın 4’te 1 oranında azaltılması halinde açlık çeken insanların gıda ihtiyacı karşılanabilir” dedi. Ekmek israfı konusunda soruları yanıtlayan Ünal, başta gıda olmak üzere bütün israflara dikkati çekmek ve dünyada açlık çeken milyonlarca insanın kurtulmasını sağlamak istediklerini ifade etti.

Ünal, 1 yıllık kampanya neticesinde günlük 5,95 milyonluk israf edilen ekmek sayısını 4,9 milyon adede düşürdüklerine dikkati çekerek, günde ortalama yaklaşık 1 milyon 50 bin, yılda da 384 milyon adet olmak üzere, yılda 300 milyon TL değerinde ekmeğin çöpe atılmaktan kurtarıldığını söyledi. 

Ünal, “Bu kapsamda önce Budapeşte’de sonra Roma’da gerçekleştirilen uluslararası toplantılarda bilgilendirme yaptık. En son nisan ayının ilk haftası FAO’nun Bükreş/Romanya’daki toplantısında 40 ülkenin tarım bakanları ile yaklaşık 300’den fazla katılımcıya kampanyamızı anlattık, kampanya materyallerimizi dağıttık. Bütün bu aktivitelerin neticesinde kampanya FAO tarafından dünyada bir kamu kurumu tarafından düzenlenen en kapsamlı kampanya olarak ilan edilip bütün dünyaya örnek uygulama olarak gösterilmektedir. Halen FAO tarafından ‘gıdayı koru’ adı altında bir çalışma yapılıyor, bu çalışma kapsamındaki en önemli uygulama da ülkemizdeki Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası çalışmalarıdır” şeklinde konuştu.

Millî Gazete