20 Safer 1441 | 19 Ekim 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Türkiye Yemen'deki elçilik faaliyetlerini askıya aldı

Son Güncelleme: 17 ŞUBAT 2015 - TSİ 10:33

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'deki çatışmalar nedeniyle Türkiye'nin Sana Büyükelçiliğinin faaliyetlerinin askıya alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yemen'deki yönetim krizi ve buna bağlı istikrarsızlık ile toplumsal gösteriler ve karşıt güçler arasındaki çatışmaların ülkede ciddi güvenlik zafiyetine sebep olduğu belirtildi.

Bu gelişmeler üzerine Bakanlık tarafından yayımlanan duyuruda, vatandaşların Yemen'e seyahatlerini iptal etmeleri, Yemen'de bulunan vatandaşların da ülkeden ayrılmalarının kuvvetle tavsiye edildiği vurgulanan açıklamada, bu hususta desteğe ihtiyacı olan vatandaşların Büyükelçilikle temasa geçmeleri telkininde bulunulduğu hatırlatıldı.

Yemen'de bulunan Türk vatandaşlarına ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından Sana Büyükelçiliğinin faaliyetlerinin askıya alındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Başta başkent Sana olmak üzere tüm ülke genelinde, temenni ettiğimiz kamu düzeni ile güvenlik sağlandığında ve ulusal diyalog ile uzlaşıya dayalı meşru devlet otoritesi tesis edildiğinde Büyükelçiliğimiz faaliyetlerine yeniden başlayacaktır.

Tarihi kardeşlik bağlarına sahip olduğumuz Yemen halkıyla dayanışmamız ve Yemen'de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik desteğimiz devam edecektir."

Yemen büyükelçiliği geçici süreyle kapatıldı

Yemen'in başkenti Sana'daki Türk Büyükelçiliği, artan çatışmalar ve güvenlik endişelerinden ötürü çalışmalarını geçici süreyle askıya aldı. Büyükelçi Fazlı Çorman ile birlikte 9 personel ve 4 TİKA çalışanı dün Türkiye'ye döndü. Geçen hafta ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve bazı Avrupa ülkelerinin Yemen'deki elçiliklerini kapatması üzerine Ankara da, bu konuyu gündeme getirmişti. Elçilik heyeti, Yemen'den ayrılmadan önce resmi makamlarla görüşerek büyükelçilik binasını ülkede yaşayan bir Türk aileye emanet etti.

Sabah