17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Son 30 yılın sıcaklık rekoru bekleniyor

Son Güncelleme: 28 HAZİRAN 2017 - TSİ 10:22

Meteoroloji Genel Müdürlüğü artan sıcaklıkların son 30 yılın rekorunu kırabileceğini belirterek vatandaşları uyardı: “Özellikle yaşlılar ve çocuklar öğle saatlerinde dışarı çıkmasın. Herkes bol bol sıvı tüketsin. Dışarı çıkmak zorunda olan şemsiye kullansın”

Meteoroloji uzmanları, cumadan sonra İstanbul’un 40 dereceyi, Antalya’nın 42 dereceyi, İzmir’in 37 dereceyi, Adana’nın da 39 dereceyi görebileceğini açıkladı.

"Örneğin pazar günü sıcaklıkların İstanbul’da 40 dereceye, Ankara’da 37, Adana’da 39, Antalya’da 42 dereceyi bulması bekleniyor. Mevsim normallerinde olan tek yer Karadeniz kıyı kesimi. Özellikle İç Anadolu’da, başta Ankara olmak üzere son 30 yılın sıcaklık rekorlarının kırılması bekleniyor.”

Aşırı sıcaklar ve düşük nem oranları sebebiyle özellikle Antalya ve Muğla’da çarşambadan itibaren orman yangınlarına karşı çok dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Yurt genelinde kavurucu sıcaklar

Metoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan hava tahminlerine göre hava sıcaklığının önümüzdeki hafta sonuna kadar Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 40 dereceyi aşması öngörülüyor.

Haftanın geri kalan bölümünde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne de kavurucu sıcaklıkların geleceği tahmin edilirken, uzmanların raporlarına göre hafta sonu Şanlıurfa’da hissedilen sıcaklık 43 dereceye, adıyaman ve Kilis’te 41 dereceye, Diyarbakır, Batman ve Gaziantep’te de 40 dereceye kadar çıkabilir.

Hürriyet, Milliyet