17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 25 artırıldı!

Son Güncelleme: 25 HAZİRAN 2014 - TSİ 10:32

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, "2013-2014 pazarlama yılında nişasta kökenli şekerler için Şeker Kurulu tarafından 244.400 ton olarak belirlenen kotanın yüzde 25 oranında artırılması kararlaştırılmıştır" denildi. Karar bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Şeker pancarı yerine mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekerler, şekerli içeceklerden, çikolataya, hamur tatlılarından pek çok şekerli üründe kullanılıyor.

Şeker-İş Sendikası'nın verilerine göre, Avrupa'da kişi başına 1 kilogramın altında tatlandırıcı düşerken Türkiye'de bu miktar 4 kilogramı da geçiyor. Avrupa Birliği (AB) tarımının lokomotifi konumunda olan Fransa, Hollanda ve İngiltere de NBŞ üretilmezken Almanya da bu oran pancar şekerinin yüzde 1.9'unu geçemiyor.

Türkiye'de ise Şeker Kanunu'na göre, ülke toplam şeker kotasının yüzde 10’una kadar NBŞ üretimine izin veriliyordu. Bakanlar Kurulu da bu oranı, yüzde 50’sine kadar artırmaya yetkili kılınıyor.

Buna göre, toplam nüfusu yaklaşık 300 milyon olan AB-15 ülkelerinde toplam 300 bin ton olan NBŞ üretim izni, son artırımla Türkiye'de 305,500 ton düzeyine yükseltilmiş oldu.

NBŞ lobisi yoğun faaliyetlerinin sonucu bu yıl yine kazandı. Bakanlar Kurulu’nun 3 gün önce aldığı NBŞ’de yüzde 25 kota artırımı kararı dün resmi gazetede yayınlanarak, yürürlüğe girdi. Şeker Kurulu tarafından 244 bin ton olarak belirlenen NBŞ kotasının Bakanlar Kurulu tarafından yüzde 25 oranında artırılması ile birlikte bu yıl 305 bin ton NBŞ, piyasaya sürülecek.

Üreticiler ve sektör temsilcileri, pancar üretiminin azalmasının sağlıklı beslenme açısından da ciddi riskler barındıracağına vurgu yapıyor.