6 Şevval 1439 | 20 Haziran 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Geleneksel yiyeceklerimize dönmeliyiz'

Son Güncelleme: 16 MAYIS 2017 - TSİ 11:24

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Turan, obezite oranına bakıldığında çocukların yüzde 20’sinin, fazla kilo ya da obezite sorunu yaşadığını belirterek, “Böyle olunca 5 çocuktan biri ya obez ya da obez olacak ayrıca ilerde obeziteye bağlı gelişecek komplikasyonlar için de risk altında.” dedi.

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Turan, obezitenin, kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere yüksek kolesterol, insülin direnci gibi hastalıklara neden olduğunu söyledi. İnsülin direncinin devam etmesi halinde de diyabetin ortaya çıkabileceğini aktaran Turan, erişkinlerde görülen tip iki diyabetin artık çocuklarda da şişmanlığın artması sonucu görülebildiğini ifade etti.

Obeziteden korunmak için yüksek kalorili, şekerli gıdalardan ve paketli yiyeceklerden uzak durulması gerektiğine işaret eden Turan, şu bilgileri verdi: “Geleneksel yiyeceklerimize dönmemiz lazım. Kuru yemiş, süt ürünleri, sebze, meyve ve lifli gıdalar tüketilmesi önemli. Özellikle kurutulmuş gıdalar lif kaynağıdır. Kola yerine ayran içilmeli, yani mümkün olduğunca doğal beslenilmelidir. Ayrıca hareketli bir yaşam sürdürülmesi de obeziteden korunmak için önemli bir faktör.

Mümkün olduğunca merdivenleri kullanmalıyız. İş yerimiz çok uzak değilse yürüyerek işimize gitmeye gayret etmeliyiz. Dolayısıyla obeziteden ya da obezitekomplikasyonlarından korunmanın en önemli yollarından biri yaşam tarzı değişikliğidir. Obezite oranına baktığımızda çocuklarımızın yüzde 20’sinde, fazla kilo ya da obezite var. Böyle olunca, 5 çocuktan biri ya obez ya da obez olacak ayrıca ilerde obeziteye bağlı gelişecek komplikasyonlar için de risk altında.”

Milli Gazete