24 Cemaziyelahir 1441 | 18 Şubat 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Yarıyıl tatili çocuklara masal anlatmak için fırsat'

Son Güncelleme: 21 OCAK 2020 - TSİ 09:46

Judith Liberman, masalların psikolojimize etkisini anlattı: "Hayal kurmak ve masal anlatmak hepimizi iyileştirir. Masallar, nesiller arasında köprü kurar, aile bağlarını güçlendirir, yaşadığımız bu hız dünyasında hepimize iyi gelir. Ailece güzel hayaller kurun, masal okuyun. Yarıyıl tatili bir fırsat; birbirinize masal anlatın."

Ortak hikayelerimizi çoğaltmalıyız ki, aramızdaki bağlar da güçlensin. Bunun için de tek başına hayal kurmak yerine, birlikte hayal kurun.

Eskiden uçan halı vardı şimdi tablet çıktı

"Neyin hayalini kurduğunuz da önemli. Binlerce yıl önce anlatılan masallarda uçan halılar, konuşan aynalar vardı. Şimdi uçaklar, tabletler var. Önce insanlar hayal etti, sonra mühendisler yaptı. O yüzden 'Önce hayal sonra gerçek' diyorum. Siz de ailecek güzel hayaller kurun. Bugün gelecek için nelerin tohumunu ekmek istiyoruz, onları düşünün. Çocuklarımızla güzel bir dünyanın hayalini kuralım ki gerçek olsun."

Görev olarak değil paylaşım olarak görün

"Masal anlatmak için özel bir zaman ayırmak gerekmiyor. Her şeyden önce masal anlatmayı çocukla yapılacak bir etkinlik, bir görev olarak görmeyin. Masalı, aileyi birleştiren ortak bir eğlence olarak düşünün. Tatili bir fırsat bilip birbirinize masallar anlatın. Metroda ya da otobüste bir yere giderken, markette alışveriş yaparken, parkta dolaşırken, gittiğiniz tatil yerinde birbirinize masallar anlatın."

Sabah