17 Şaban 1440 | 22 Nisan 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

‘Hamsi' kriz seviyesine ulaştı

Son Güncelleme: 2 KASIM 2018 - TSİ 11:02

Dr. Cemal Dinçer, denizlerde kendini göstermeyen hamsinin kriz noktasına ulaştığını belirterek, hamsi avının bir yıl ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Dinçer, bu yıl tezgahlarda kendini göstermeyen hamsi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Geçen yıl 158 bin 94 ton avlanan hamside büyük bir tehlikenin olduğunu belirten Dinçer, hamsi avının bir yıl ertelenmesinin önümüzdeki yıl stoklara farklı bir şekilde yansıyacağını dile getirdi.

Tezgahlarda çok az sayıda görülen hamsinin küçük ve ince olduğunu vurgulayan Dinçer, “Şuandaki ilk verilere göre çok erken ama pazarda tüketiciye arz edilen ürüne baktığımız zaman ciddi bir şekilde tehlikenin olduğunu görüyoruz. Balık çok küçük, ince avlanabilir boyutun altında. Su sıcaklığının da istenilen seviyeye düşmemiş olmasıyla hamsi ideal bir sürü oluşturmuş değil. Kasım ayından itibaren etkin hamsi av sezonu başlamaktadır. Önümüzdeki 1 ay içerisinde bu belli olacaktır” dedi.

Karadeniz’de avlanan balığın yüzde 90’ınını Türkiye’nin tek başına avladığını söyleyen Dinçer, “Bizdeki av kapasitesi yüksek kapasiteye sahip. Gürcistan bizim kadar hamsi avlayamamaktadır. Aslında Karadeniz’de avlanan balığın yüzde 90’ınını Türkiye tek başına avlamaktadır. Bizde balık yok diğer ülkelerde var diye değil de balığın göç yolu ve avcılık kapasitesi düşünüldüğünde bunun cevabı ortaya çıkmış oluyor” şeklinde konuştu.

Milli Gazete