5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Petrol ülkelerinde elektrikli oto tercihi

Son Güncelleme: 12 KASIM 2018 - TSİ 11:58

Alternatif yakıtlarla çalışan otomobiller konusunda öne çıkan Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki elektrikli araç satışı iki yılda katlandı. 2016'da sadece 89 adet olan elektrikli otomobil satışı, 2018'de 4 bin 221 adete yükseldi.

Birleşik Arap Emirlikleri, alternatif yakıtlarla çalışan araçlar için vergi indiriminden, ücretsiz otopark hizmetine kadar çeşitli teşvikler uyguluyor. Ayrıca, elektrikli araç sahipleri Dubai'deki 100 elektrik şarj istasyondan ücretsiz faydalanabiliyor.

Türkiye'de talep yok

Türkiye'de de elektrikli araçlar için yaklaşık 7 yıldır teşvik uygulanıyor. Ancak 2018 Ocak-Ekim aylarında Türkiye'de sadece 124 adet elektrikli araç satışı gerçekleşti.

Düşük ÖTV'ye rağmen satışların düşük seviyede kalmasının en büyük nedeni, elektrikli otomobillerin konvansiyonel motorlu araçlara göre fiyatlarının pahalı olması. Ayrıca Türkiye'de elektrikli araç şarj alt yapısının yetersizliği de talebi olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra Türk tüketiciler, elektrikli araçların menzil probleminin yetersiz olduğunu düşünüyor.

Sabah