19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

İsrafa karşı porsiyon küçültme teklifi

Son Güncelleme: 26 TEMMUZ 2017 - TSİ 11:06

Tarım Bakanı Fakıbaba, dünyada yaşanan büyük israfa vurgu yaparak, porsiyonların küçülmesi önerisinde bulundu. Lokantacılar, çalışma yapmaya hazır. Artan yemekler için ise bir ‘gıda bankası’ kurulması hedefleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye arasındaki Ortaklık Programı’nda (FTPP) dünya çapında her yıl üretilen 4 milyon ton gıdanın 1.3 milyon tonunun israf edildiğini anlattı. Fakıbaba, özellikle lokanta ve lüks otellerin porsiyonlarına dikkat çekerken, “Lokantalarda porsiyonlar çok büyük. Önümüze yemekler geliyor ve ancak yarısını yiyebiliyoruz, diğer yarısı çöpe gidiyor. Biz yeteri kadar yiyoruz, yemeyenlere vermek zorundayız. Onun için porsiyonların özellikle lüks otellerde küçülmesi taraftarıyız" dedi.

Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, ‘gıda bankası’ sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bingöl, “Burada hem artan yemekler, hem de son kullanma dönemine yaklaşan gıdalar ihtiyaç sahipleriyle buluşabilir. Bu çalışma elbette göründüğü kadar kolay değil ama biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Kamu, özel, sivil toplum kuruluşları, üniversiler ortak akılla bu sorunu çözebiliriz” diye konuştu.

Milliyet