19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Trafikte yeni dönem

Son Güncelleme: 14 ŞUBAT 2012 - TSİ 14:29

Torba Yasa ile yürürlüğe giren trafik kazalarında zarar görenlerin tedavi giderlerinin “Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” yerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmasına ilişkin düzenlemeler yapılarak son noktaya gelindi.
SGK Başkanı Fatih Acar imzasıyla 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda tanımlanan trafik kazası tarifine uyan ve ülke sınırları dahilinde meydana gelen trafik kazaları sonrasındaki tedavi giderlerinin karşılanmasıyla ilgili bir genelge yayımlandı.
Uygulama başlamadan önceki dönemde özellikle kusursuz yaralanmalarda, kazazedenin her türlü tedavisi Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası poliçe limitleri dahilinde -ki bu yıl 200 bin lira idi- karşılanıyordu. Hatta sakatlık ve ölüm halinde de zararın tazmini söz konusu idi. Sektör temsilcilerinin dikkat çektiği kusursuz kazazadenin, sistemin öngördüğünden fazla çıkan tedavi giderleri konusunda hakkını nasıl arayacağına dair bilginin olmadığı sistem şöyle işleyecek:
* GSS olmayanların sadece Türkiye’de meydana gelen kazalardaki tedavileri karşılanacak.
* Trafik kazasının olduğu tarihe ve kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 25 Şubat 2011’den itibaren kurumla sözleşmeli/protokollü üniversitelere bağlı hastaneler, diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilecek tüm sağlık hizmet bedelleri Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) hüküm ve ekleri esas alınarak kurumca karşılanacak.
* Genel sağlık sigortalı kazazedeler için trafik kazası geçirilen araç/araçlardan birinin plaka bilgisi yeterli olacak.
HABER7