5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Hacıların Arafat yolculuğu başladı

Son Güncelleme: 23 EYLÜL 2015 - TSİ 09:24

Kutsal topraklarda bulunan yaklaşık 2,5 milyon hacı adayı, Kurban Bayramı öncesi Arafat'a çıkmaya başladı. Dün ihrama girerek Arafat yolculuğuna başlayan hacı adayları, bugün ''diriliş ve mahşeri'' yaşayacak.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan Türk hacı adaylarının Arafat'a çıkışları, dün sabah namazından sonra başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarını Arafat'a otobüslerle taşırken, diğer ülkelerden gelen milyonlarca hacı adayı da çeşitli vasıtalarla veya yürüyerek Arafat'a ulaşmaya çalışıyor.

Arafat'ta hacı adaylarının gece konaklamaları için çadırlar kurulurken, diğer ihtiyaçlar için de gerekli önlemler alındı. Müzdelife ve Mina'da da gerekli hazırlıklar tamamlandı.

Hacı adayları, arife günü öğle vaktinde, öğle ve ikindi namazlarını birleştirerek (Cem-i Takdim) kılacak. Daha sonra Müzdelife'ye hareket edecek mü'minler, burada akşamı yatsı namazıyla birleştirerek (Cem-i Tehir) kılacak. Hacı adayları, hac görevinin vaciplerinden Müzdelife vakfesini yaptıktan sonra da Mina'ya hareket edecek.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (sav.) Arafat vakfesini yaptığı Cebel-i Rahme (Rahmet Tepesi), Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın cennetten indikten sonra dünyada ilk defa buluştukları yer olarak biliniyor. Mekke'nin yaklaşık 25 kilometre güneydoğusunda bulunan Arafat'taki Cebel-i Rahme'de dikili beyaz bir sütun bulunuyor.

Dünya Bülteni